Fezlekede 'Sevgili Demirtaş' sözünün suç sayılmasına Paylan'dan cevap: 'İlahi Demirtaş' desek

'Sevgili Selahattin Demirtaş' demesi savcılık tarafından 'suç' unsuru sayılan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan 'İlahi Sevgili Selahattin Demirtaş deyince ne oluyor?' diye sordu.

Fezlekede 'Sevgili Demirtaş' sözünün suç sayılmasına Paylan'dan cevap: 'İlahi Demirtaş' desek
27 Şubat 2021 Cumartesi 13:34

banner225

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın, 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde yaptığı bir konuşma, fezlekede 'suç delili' olarak yer aldı. Paylan Twitter hasebından 'İlahi Sevgili Selahattin Demirtaş. Çok sevgili Selahattin Demirtaş deyince ne oluyor?" sorularıyla fezlekedeki bu suçlamayı tiye aldı. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Meclise gönderilen fezlekelerde, milletvekilleri hakkında yöneltilen suçlamalar da ortaya çıktı. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın "Sevgili Selahattin Demirtaş için, Figen Yüksekdağ için ve sevgili Leyla Güven" sözleri, "suçu ve suçluyu övmek" olarak değerlendirilerek dokunulmazlığının kaldırılması istendi.

'İLAHİ DEMİRTAŞ DEYİNDE NE OLUYOR'

Garo Paylan fezlekedeki bu suçlama hakkında Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

"Sevgili Selahattin Demirtaş’a, “Sevgili Selahattin Demirtaş” demem fezlekede suç sayılmış. İlahi Sevgili Selahattin Demirtaş. :) Çok sevgili Selahattin Demirtaş deyince ne oluyor?? :)) "

NE DEMİŞTİ?

Paylan’ın 26 Mart 2019 tarihinde Diyarbakır’da yaptığı bir konuşmada yargılamaya konu edilen konuşmasındaki sözler şöyle:

“(...) Sevgili Selahattin Demirtaş’ın sözünü bir kere anlatmamız gerekiyor, bir kere daha ama bu sefer en güçlü şekilde anlatmamız gerekiyor. Her birey tekrar barışa verilmiş bir oy olacak, çünkü Süleyman Soylu ne diyor; ya lütfen diyor, size yalvarıyorum diyor, bizim boynumuzu bükük çıkarmayın diyor, yalvarıyor. Çünkü halkı sonsuzluğa, sokak yürüyüşlerine mahkum ettiler. Şimdi değerli arkadaşlar, o zalimlere bu pazar gereken dersi hep beraber ve güçlü şekilde verecek miyiz? (...) Bu pazar da sevgili Selahattin Demirtaş için, Figen Yüksekdağ için ve sevgili Leyla Güven için en güçlü dersi vereceğimize güveniyorum.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.