Erkan Baş: Erdoğan, halkın gözünün içine baka baka yalan söylüyor ve utanmıyor

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, partisinin Meclis'te düzenlenen haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baş'ın gündeminde Erdoğan'ın NATO görüşmesi yer aldı.

Erkan Baş: Erdoğan, halkın gözünün içine baka baka yalan söylüyor ve utanmıyor
15 Haziran 2021 Salı 19:35

banner225

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO zirvesindeki görüşmelerini değerlendiren TİP Genel Başkanı Erkan Baş, "Bir ülkenin cumhurbaşkanı makamında oturan kişi halkının gözünün içine baka baka yalan söyler mi? Söylüyor ve hiç utanmıyor" diye konuştu.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, partisinin Meclis'te düzenlenen haftalık basın toplantısında konuştu. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Baş, sözlerine 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'ne atıfla başladı. Erkan Baş, "Bugün, bizim kadar Cengiz’lerin Limak’ın, Kalyon’un, Kolin’in, Makyol’un, Kod29 uygulayanların, iş cinayetlerini örtbas etmeye çalışanların, iş güvenliği tedbiri almayanların, işçinin emekçinin işsizlik ödeneğine çökenlerin, yasamada yürütmede işçinin emekçinin hakkını değil de sermayenin çıkarını gözetenlerin aklından çıkarmaması gereken bir gün" diye konuştu.

'NATO'DAN KURTULMAK DÜNYA HALKLARININ BOYNUNUN BORCUDUR'

Baş, Erdoğan’ın NATO zirvesindeki görüşmelerine ilişkin, “İçeride işe yarayan efelenmeler dışarıda doğal olarak bir kenara bırakıldı” yorumunda bulundu. Türkiye’nin NATO’dan çıkması gerektiğini söyleyen Baş, "NATO dünyanın ve bu bölge halklarının başına beladır. Bu kanlı örgütten ve onun liderlerinden kurtulmak da dünya halklarının boynunun borcudur" ifadesini kullandı.

'KİM BU DIŞ GÜÇLER?'

Baş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Erdoğan, Biden, Macron, Merkel ve Miçotakis’in açıklamalarından anladığımız, içeride işe yarayan efelenmeler dışarıda doğal olarak bir kenara bırakıldı. 'Yatırımlar' konusu öncelikli gündem haline geldi. NATO’daki müttefiklere, bizi istediğiniz gibi kullanın, askerimizle istediğinizi yapın, yeter ki bölgede bizi gözetin, sıcak paranızdan da mahrum etmeyin” dendi.

Erdoğan, Afganistan konusunda misyon üstlenmek istediklerini duyurdu. Libya ve Suriye’de Fransa ile ortaklık yapılacağını söyledi. Herkesi dostu ilan etti. Masadaki sorunlu başlıklar büyük oranda olduğu gibi kaldı. Şahsının delikten aşağı süpürülmemesi için büyük gayret sarf edildi. Hep 'dış güçler' edebiyatı yapılıyor? Macron değil, Biden değil, Merkel değil? Papua Yeni Gine mi? Kim bu dış güçler?

'HALKIN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKA BAKA YALAN SÖYLÜYOR'

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, 'hakın gözünün içine baka baka yalan söylediğini' belirten Baş, "Gelin bu haftanın yalanlarına bir bakalım" diyerek şunları söyledi:

"Tayyip Erdoğan, Brüksel’e gitmeden önce yaptığı konuşmada Merkez Bankası’nın döviz rezervinin 100 milyar dolar seviyesine ulaştığını iddia etti.

Bir ülkenin cumhurbaşkanı makamında oturan kişi halkının gözünün içine baka baka yalan söyler mi? Söylüyor ve hiç utanmıyor!. Bütün ekonomistler, ekonomi kaynaklı haber ajansları anlattılar ama ben de bir kez daha anlatmak istiyorum.

Merkez Bankası’nın verileriyle anlatacağım: Bir kere Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervi 100 milyar dolar değil, 93,7 milyar dolar. Bunun yaklaşık 80 milyar doları bankalara ait ve Merkez Bankası’nda emaneten tutulan rezervler. Yani net döviz rezervimiz 13.6 milyar dolar.

Yaklaşık 69 milyar doları da yurt dışından takas yoluyla, yani swap anlaşmalarıyla alınan ve yine emanet olarak Merkez Bankası’nda duran rezervler. Böylece Merkez Bankası’nın swap dışı net rezervleri de -56 milyar dolar. Yani gerçekte eksideyiz. 

Bakın her gün milyon dolarlar, milyon eurolar ile yapılan işlemlerin konuşulduğu ülkemizin Merkez Bankası’nın durumu bu. AKP’liler zenginleşiyor, patronların serveti büyüyor. Koskoca ülkeyi batırıp yükünü de bize, çalışanlara, emekçilere bu ülkenin namuslu insanlarına yıkıyorlar. Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin ne en azından 3 aylık ithalat giderlerini karşılayabilecek düzeyin önemli olduğu biliniyor. Türkiye swapla alınanları da dahil etseniz bu miktarın altında. Ülke batıyor. Kısa vadeli dış borçların ancak yarısından azını karşılayacak kadar döviz rezervimiz var. İktidarın memleketi batırdığının ve tüm varlığımızı, kendi kasası gibi kullandığı müteahhit çetesine aktardığının birer göstergesi."

SOYLU'YA: SİZ ÇÖKMEYİ İYİ BİLİRSİNİZ AMA KADINLAR HAKLARINA ÇÖKMELERİNE İZİN VERMEZ

Cumartesi günü İstanbul'da düzenlenecek İstanbul Sözleşmesi mitingine çağrı yapan Baş, "Sözde İçişleri Bakanı ve onun mülki amirlerinin kadınların direnişini engelleme girişimleri olabilir. Adı yolsuzluklarla anılan bu zatı ve onun 'adamlarını' uyarıyorum. Siz çökmeyi iyi bilirsiniz ama kadınlar, haklarına çökmenize izin vermez" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.