Erdoğan ve Tatar ortak basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile ortak basın toplantısında bir araya geldi.

Erdoğan ve Tatar ortak basın toplantısı düzenledi
26 Ekim 2020 Pazartesi 19:30

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile ortak basın toplantısı düzenledi. Beştepe'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, "Rum tarafı Kıbrıs Türk halkını eşit olarak görmediği için hidrokarbon gelirinin paylaşımına dair çağrıları da yanıtsız bıraktı" derken, iki devletli çözümün artık masada olması gerektiğini açıkladı.

Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs halkına yardım etmeyi sürdüreceğini belirten Erdoğan, "Türkiye, KKTC'nin ekonomik, diplomatik ve sosyal yönden gelişmesi için her türlü çabayı gösterecektir. Amacımız, Kıbrıs Türk halkının hayat standardını yükseltmek ve geleceğe daha büyük bir güvenle bakmasını sağlamaktır" ifadesini kullandı.

Daha sonra konuşan Tatar ise, Erdoğan'ın açıklamalarını desteklerken, "Birçok kez ifade ettiğimiz üzere hidrokarbonlar konusu Rum tarafı için bir samimiyet testidir" dedi.

Tatar devamla şöyle konuştu: "Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türklerinin çağrısı üzerine bizlerin can ve mal güvenliği için Kıbrıs'a askeri müdahalede bulunmuştur. Bu gerçeğin altını bir kere daha çizmek istiyorum. Kıbrıs görüşme süreci bir kez daha çökmüşse, bunun sebebi Kıbrıs Rumlarının paylaşmaya hazır olmamalarından dolayıdır. Rum tarafı hala 1974 öncesine dönmenin hayali içindedir. Hal böyleyken, Türkiye'nin ortaya koyduğu 5'li konferans önerisi bir son şanstır. Kapalı Maraş için hükümetimizin yol haritasına uygun olarak Maraş ilk adım olarak açılmıştır. İnşallah Maraş bir hayalet kent olmaktan çıkacak, turizm cenneti olarak hizmet verme noktasına gelecektir. Türkiye KKTC'nin halen devam eden salgın sürecinden Kıbrıs Türklerini asla yalnız bırakmamıştır. 100 yataklı modern hastanemiz 2 ay gibi kısa bir sürede tamamlanma aşamasına gelmiştir."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.