Erdoğan: S-400 parça üretimine dair açıklama yapmama kararı aldık

İspanya Başbakanı Sanchez ile ortak toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “S-400 parça üretimi konusundaki detaylar hakkında, açıklama yapmamak üzerinde mutabık kaldık" dedi.

Erdoğan: S-400 parça üretimine dair açıklama yapmama kararı aldık
17 Kasım 2021 Çarşamba 22:44

banner225

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile ortak toplantıda konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ S-400 parça üretimi konusundaki detaylar hakkında her iki taraf, Türkiye-Rusya detay açıklama yapmamak üzerinde mutabık kaldık. Bu kendi aramızdaki hassasiyetlerdir” dedi. 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde baş başa görüştü. Görüşme ardından Türkiye-İspanya Hükümetlerarası 7'nci Zirvesi'nin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

İlk sözü alan AKP’li Erdoğan, “Bugünkü zirveyle ilişkilerimizi bundan böyle kapsamlı ortaklık olarak tanımlamaya karar verdik. Ayrıca bir 'Zirve Takip Mekanizması' kurarak hem kararlaştırdığımız hususların hayata geçirilmesini yakın takip altına aldık hem de atacağımız yeni adımlar için bir çerçeve oluşturduk” dedi.

‘YATIRIM YAPMAYA ÇAĞIRDI’

Kovid-19 salgınının ikili ticareti olumsuz etkilediğini hatırlatan Erdoğan, “Tabii bu durum 20 milyar dolarlık hedefimizi yakaladığımız anlamına gelmez. Çünkü bizim bir hedefimiz var, 20 milyar dolar, inanıyorum ki değerli dostumla birlikte yakalayacağız. 600'den fazla İspanyol şirketinin Türkiye'de yatırımlarından memnuniyet duyuyoruz. İspanyol dostlarımıza bir kez daha güvenilir ortakları Türkiye'ye daha fazla yatırım yapma çağrımızı tekrarlıyorum. İspanyol bankası BBVA tarafından yapılan açıklamalar Türkiye'ye olan güvenin en somut göstergesidir” diye belirtti.

‘İŞBİRLİĞİMİZİ DERİNLEŞTİRMEYİ AMAÇLIYORUZ’

“Türkiye ve İspanya'nın, Avrupa'nın doğu ve batı ucunda Avrupa güvenliğini ve refahının çözüm taşı olarak stratejik konuma haiz 2 NATO müttefiki olduğunu” söyleyen Erdoğan, “İspanya 2015'ten bu yana Türkiye'de konuşlu Patriot sistemleri ile ittifak dayanışmasının nasıl olması gerektiğini göstermektedir. Maalesef birçok Avrupa ülkesi buradaki Patriot'larını alıp götürürken İspanya bunu yapmamıştır. Bu vesileyle İspanyol dostlarımıza bir kez daha şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Özellikle savunma sanayi alanında İspanya ile birçok ortak proje yürütüyoruz. Ülkelerimizin potansiyelini göz önünde bulundurarak bu alandaki işbirliğimizi daha da derinleştirmeyi arzu ediyoruz. İspanya ile birlikte uçak gemisini yaptık ve şu anda denize indirmiş vaziyetteyiz ama biz inşallah şimdi bunun çok daha büyüğünü yine İspanya ile birlikte yapalım istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği'nin artık Türkiye ile ilişkisine stratejik bir bakış açısıyla yaklaşmasını ve somut adımlar atması gerektiğini belirten Erdoğan, şunları söyledi: “Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, vatandaşlarımıza vize muafiyeti tanınması çalışmalarına bir an önce başlanmalıdır. Birkaç üye ülkenin küçük hesaplarının Avrupa Birliği'ni ve NATO-Avrupa Birliği ilişkilerini zayıflatmasına izin verilmemelidir. Avrupa ve NATO'nun sınırlarını koruyan Türkiye ve İspanya, düzensiz göç konusunda önemli yük üstlenmiş durumdadır. Bu külfetin adil paylaşımı için ortak politikalar üretilmesi zaruretini bu vesileyle bir kez daha vurgulamak istiyorum. İspanya'nın bugüne kadarki kıymetli desteklerini sürdürmesinin, tüm taraflar bakımından faydalı olacağına inanıyorum.”

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

Kadına şiddet ve hükümetin çekildiği İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, “kadına şiddet noktasında iktidarlarının çok hassas olduğunu” ifade ederek, şöyle konuştu:

“Maalesef tabii bu dönem içerisinde bazı kadına şiddet noktasındaki uygulamalar bizi dilhun etmektedir. Tabii bunların üzerine gerek emniyet teşkilatımız gerek Adalet Bakanlığımız olarak şiddetle gidiyoruz ve gerekli olan her türlü adımları atıyoruz, atmaktayız ve atacağız. Ancak İstanbul Sözleşmesi konusuna gelince, biz İstanbul Sözleşmesi'ni tamamen gündemimizden çıkardık. Çünkü biz İstanbul Sözleşmesi ile atılacak adımları zaten normal yasalarımızda kadına şiddetten tutunuz uygulamalarına varıncaya kadar bunlar bizim zaten gündemimizde var. Çünkü kadın bizde en kutsal varlıktır ve kadının bu kutsiyetine asla leke gelmesine biz zaten müsaade etmeyiz. Çünkü bizde aile kavramı çok hassastır, çok kutludur. Aile kavramı üzerinde de bu önemsediğimiz durumu lekelemek suretiyle buna müsaade zaten etmeyiz. O zaman zaten İstanbul Sözleşmesi'ne de gerek yok dedik ve kaldırdık.”

'S-400 PARÇALARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMAMA KARARI ALDIK'

Türkiye'de Rusya'dan satın alınan S-400 hava savunma sisteminin hangi parçalarının üretilmesinin öngörüldüğünün sorulması üzerine Erdoğan, “S-400 parça üretimi konusundaki detaylar hakkında her iki taraf, Türkiye-Rusya detay açıklama yapmamak üzerinde biz mutabık kaldık. Dolayısıyla da bu tür açıklamalara girmiyoruz, bu kendi aramızdaki hassasiyetlerdir” diye belirtti. (MA)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.