Erdoğan, 'Rezervler kurdaki dalgalanmayı önlemek için kullanıldı' dedi, dolarda artış yüzde 1'i geçti

Erdoğan, kamuoyunda tartışma konusu olan döviz rezervleriyle ilgili, 'Rezervler kurdaki dalgalanmayı önlemek için kullanıldı' dedi, dolar 7,18 seviyesini geçti.

Erdoğan, 'Rezervler kurdaki dalgalanmayı önlemek için kullanıldı' dedi, dolarda artış yüzde 1'i geçti
24 Şubat 2021 Çarşamba 13:54

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamuoyunda tartışma konusu olan döviz rezervleriyle ilgili olarak, "Rezervler kurdaki dalgalanmayı önlemek için kullanıldı" diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasıyla birlikte dolar/TL’deki yükseliş hafta başından bu yana yüzde 2’yi aşarken içerisinde kur yüzde 1'den fazla yükselerek 7.1832 seviyesini gördü.

Döviz kurlarında yukarı yönlü hareketler üst üste dördüncü gününe girdi. Dolar/TL 7,18'i geçerken, euro/TL ise 8,72 seviyesini geçti.

Grup toplantısında konuşan Erdoğan, konuyla ilgili olarak, "Bir süredir maruz kaldığımız ekonomik tuzaklarla mücadele ederken salgın bahanesiyle yeni bir finansal dalgalanma oluşturmak isteyenlere elimizdeki tüm araçları kullanarak fırsat vermedik. Kılıçdaroğlu'nun sürekli sorup durduğu dövizlerin önemli bir bölümü işte bu mücadelede kullanılmıştır" dedi.

Erdoğan, “Enflasyonu düşürme, kur istikrarını sağlama, faizleri aşağıya çekme konusundaki kararlılığımızı, attığımız her adımda gösteriyoruz” dedi.

Erdoğan, "Bir süredir yavaşlamış olan uluslararası finans ve yatırım çevrelerinin ülkemize ilgisi, giderek artıyor. Kendi yatırımcılarımızı da harekete geçmeye, üretime, ihracata ve istihdama katkıda bulunmaya davete ediyoruz. Milletimizin moralini bozmaya, esnafımızı kışkırtmaya, halkı birbirine düşürmeye çalışanlara fırsat vermeden, bu sıkıntılı süreci nihayete erdirmekte kararlıyız" diye konuştu.

Öte yandan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), likiditeyi daha fazla sıkılaştıracak adımlar attı. TCMB, Resmi Gazete'de yayımlanan kararında, TL zorunlu karşılık oranlarının her vadede 200 baz puan artırıldığı belirtildi.

Ekonomistlere göre, piyasalara 600 milyar TL veren TCMB, para politikasında sıkılığın dozunu artırmak için piyasadan biraz daha TL çekmek istemiş olabilir.

TCMB: TL CİNSİ KARŞILIKLAR 25 MİLYAR TL ARTACAK

Değişikliğe ilişkin TCMB'den yapılan açıklamada Yapılan bu değişikliklerle, rezerv opsiyon kullanım oranlarının kalan dilimler için aynı seviyede kalması halinde, Türk lirası cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin yaklaşık 25 milyar TL artması, buna karşın döviz ve altın cinsinden toplam zorunlu karşılık tesislerinin 0,5 milyar ABD doları tutarında azalması öngörüldü.

Ek olarak, Türk Lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanacak faiz/nema oranı 150 baz puan artırılarak yüzde 13,5 olarak belirlendi.

Söz konusu değişiklikler, tesisi 5 Mart 2021 tarihinde başlayacak olan 19 Şubat 2021 yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacak.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.