Erdoğan'dan yeni anayasa açıklaması

'Yeni anayasayı konuşmak için şartlar gayet uygun.'

Erdoğan'dan yeni anayasa açıklaması
10 Şubat 2021 Çarşamba 12:37

banner255

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuşuyor.

Erdoğan, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

"Yeni anayasayı konuşmak için şartlar gayet uygun" diyen Erdoğan, daha sağlam bir çatıya ihtiyaç olduğunu belirtti. 

Erdoğan şunları söyledi:

"Tercihimiz tüm siyasi partilerin bu sürecin içerisinde yer almasıdır. Samimiyetle bunu gerçekleştireceğiz. Bazı siyasi partiler dışında kalmak istese de biz tüm kesimlerin içersinde yer alması için çaba göstereceğiz. Hatta bu öyle bir metin olsun ki Türkiye Cumhuriyeti'nin 150'inci, 200'üncü yılları kutlanırken bu tarihi bir dönüm noktası olarak görülsün, diğer toplumlara da ilham versin. 2023'e giden yolda milletimize de ilk sivil anayasayı kazandırma şarefine de inşallah nail olacağız. Bu konuda ilk görev TBMM'ye ve Cumhur İttifakı'na düşüyor. Yakında yeni anayasa ile ilgili de özet bir çalışma ortaya koyacağız. Buradan üniversitelere, sivil toplum kurumlarına, tüm fikir ve aksiyon insanlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum:

Gelin hep birlikte yeni anayasa konusundaki fikirlerimizi hep birlikte tartışalım, hiç kimseyi dışarıda bırakmadan, yapıcı bir şekilde milletimizle paylaşalım. Milletimizin önüne en kapsayıcı, en ufku geniş, ülkeyi en uzun süre taşıyacak metni koyalım. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılını darbe anayasasıyla değil, yeni bir sivil anayasa ile karşılayalım. Nihai karar elbette milletimizin olacaktır. Yeni anayasamızın şimdiden ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum." 

'BAY KEMAL TAKİP EDEMİYORSA BEN NE YAPAYIM'

Erdoğan yeni anayasa çalışmalarının açıklamasının ardından gündeme ilişkin ise şunları söyledi:

"Bizim şu anda hazinemiz tamamen esnafımızın ve milletimizin emrindedir. Şimdi Bay Kemal bunları takip edemiyorsa ben ne yapayım? Biz neyi nereye verdiğimizi biliyoruz. 

Bay Kemal depremden (Elazığ) bu yana bu kadar kısa bir zamanda nasıl bitti diye bir görsün. Görsün de nasıl da bunları yapmışlar der. Şu salgın döneminde yaptığımız işler bile başlı başına bir başarı hikayesidir.

Geçtiğimiz günlerde, burası önemli, ekran başındaki milletimize sesleniyorum:

Bundan böyle bu hatırlatmaları sık sık yapacağız. İzmir'deki yağışlar sonrası yaşanan sel felaketiyle ilgili bir habere gözüm ilişti. İzmir'i ziyaret eden CHP Genel Başkanına bir esnaf hanım kardeşim sitem ediyor. Sizden rica ediyorum, burada 35 senedir CHP var, lütfen bu alt yapıyı düzeltin. Kendisi de CHP seçmeni olan vatandaşımız, 35 yıldır hiçbir çalışma yapmayan belediyeyi o partinin genel başkanına şikayet ediyor. Tabi aklıma bu vatandaşımız kimi kime şikayet ediyor diye gelmedi de değil."

Çiğli Tramvayı temel atma töreninde konuşan CHP Genel Başkanı, kendi belediyesinin Hazineden daha uygun şartlarda borçlandığını övünerek anlatıyordu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bütçesinin neredeyse 2,5 katı borçlu bir belediye olarak, zaten böyle bir borçlanma hakkına sahip değildir Bay Kemal, bunları öğren. Belediye bu finansmanı izin aldığı dönemde gerçekleştiremedi, şu anda zaten böyle bir borçlanma iznine de sahip değildir. Belediyenin herhangi bir kredi kullanımız söz konusu değildir. Tahvil ihraçları şartlarından vadesine kadar birbirleriyle ilgisi olmayan konulardır. Kılıçdaroğlu ekonomi ve rakamlardan anlayan biri olmadığı için Hazine'nin uluslararası finansman kredi şartlarının kendi buldukları krediden daha uygun olduğunu bilmiyor. Gerçi bunların hangi iftiralarını düzeltelim, usandık. Hazine müsaade vermedikten sonra hiçbir belediye bu şekilde bir borçlanmaya gidemez. Sonunda bu bana gelir. Benim de bunu onaylamam gerekir. Eski belediye başkanı Aziz Bey'e de sorarsan sana söyler. O göndermiştir, ben de onamışımdır. Sen bu yanlışla gidecek olursan burada soru işaretleri artmaya başlar. "İstanbul'u, sokakları çöplerden geçilmeyen, musluklarından su akmayan, ulaşımı felç, etrafı altyapısı olmayan gecekondularla çevrili, havası kirli, insanları sahipsiz ve mutsuz bir şehir olarak devralmıştık. Ekibimizle el ele verip, birkaç yıl içinde şehrin tüm sorunlarını çözüm yoluna koyduk. Maalesef bu kötü manzaraların bazıları, son dönemde İstanbul’da yeniden hortlamaya, İzmir’de ve CHP’li belediyelerin işbaşında bulunduğu başka şehirlerde sıkça görülmeye başlandı. CHP belediyeciliğinin çöp, çamur, çukur olduğunu görelim. Bu ülkede kimin hizmet, eser siyaseti yaptığı, kimin de istismar siyaseti yaptığı bir kez daha yan beyan ortaya çıkmıştır."

Erdoğan konuşmasının devamında "İşte CHP'li belediyelerden görüntüler" dedi ve parti grubuna CHP'li belediyelerden olduğu iddia edilen bazı görüntüler izletti. 

'CHP'Yİ ALKIŞLAMIYORSUNUZ DEĞİL Mİ?'

Erdoğan, CHP'li belediyelerden olduğunu iddia ettiği görüntülerin ardından AKP grubundan gelen alkışlara "Heralde CHP'li belediyeleri alkışlamıyorsunuz değil mi?" diye güldü. 

Erdoğan daha sonra AKP'li belediyelerden olduğunu belirtti görüntüler izleterek şöyle devam etti:

'SUYUNUZ YOKTU SUYUNUZ, İZMİR'E SUYU BİZ GETİRDİK'

Ayda bir bu tür bazı başlıklarda görüntülü konuşmalarımı gerçekleştireceğiz. Devamlı hatırlatmamız gerekiyor. Bunlarla beraber vatandaşımızı gerçekleri bizzat ekranda izleyerek, bizden de dinleyerek görecek. bunlarda yalan bol. Edep, adap yok. İzmir'in hali ortada. 35 yıldır sizde ya. İnsan altyapı adına bir şey yapmaz mı? İzmir tüm altyapısıyla çökmüş vaziyette. Ben İzmir gibi muhteşem şehrimizin altyapı, üstyapı noktasındaki halini görünce insan eyvah diyor. Siz ne yapıyorsunuz? Suyunuz yoktu suyunuz. DSİ'ye verdiğim talimatla İzmir'e suyu biz getirdik. Halk benim halkım. Aslında büyükşehirler suyu kendisi temin etmek zorundadır. İzmir'de böyle bir şey söz konusu değil. İstanbul ve Ankara, kar falan geldi de toparladık işi yoksa buralarda da sıkıntı olabilir. Barajlar sayesinde İstanbul susuzluğu yaşamıyor.

KILIÇDAROĞLU’NA HAKARET ETTİ

"CHP içindeki sağduyulu kardeşlerime sesleniyorum. Şu andaki CHP Kuvayi Milliye CHP'si midir? Hayır. Amerika'dan ve Avrupa'dan demokrasi dilenen şu andaki CHP yıllarca emperyalistlere karşı yumruk sallayanların CHP'si midir? Millet tarafından seçilen vekillerini adeta pazara çıkartan CHP, yıllarca parti içi demokrasi ile övünenlerin CHP'si mi? Bu sorulara yanıt evet ise bizim için konu kapanmıştır. Ama hayır deniyorsa hatırlatmak da boynumuzun borcudur.

CHP'nin başındaki zat yüzsüz ve onursuz bir yöntemi partisi ve ülkesine dayatıyor. Bu zatın aynı hezeyanları ısrarla tekrarlamasını izliyoruz. Vicdanı sızlamayan, siyasi ahlaktan nasipsiz bir adamcağız ile karşı karşıyayız. Yeni yönetim sistemimizde kabinenin nasıl kurulduğunu idrak edemeyen bu zat bakanların atama ile geldiğini söylüyor. Yeni sistemde bakanlar CHP Genel Başkanı gibi kasetle gelip kasetle gitmiyor. Meclis'te yapılan görüşmeleri engellemek için arbede çıkaranlar bunlar değil miydi? Esasen biz hiçbir partinin iç işlerine karışmayız. Kendimizinkine de karışılmasını istemeyiz. Geçmişte vekil ödünç verme sistemiyle siyaseti zehirleyen CHP maalesef bu ülkeyi ve ilkelerimizi yerle bir etmiştir. Kiralık vekil vereceksin, diğer parti İP o da kiralık vekil verecek. Sonra da geri istiyorum diyecek. Böyle demokrasi olur mu?

'DÜĞÜM NOKTASI 2023 SEÇİMLERİ'

"Son günlerde bu partiden ayrılanların hem eski partilerine hem de bize yönelik eleştirilerini dikkatle dinliyoruz. İçinde katıldıklarımız da var katılmadıklarımız da. Tüm bu gelişmeleri düğüm noktası 2023 seçimleri olacak. Sizlerden seçim bölgelerinize sıkı sıkıya sahip çıkmanızı bekliyorum. Artık kongrelerimiz büyük oranda bitti bitiyor. İnşallah martın sonu gibi büyük kongremizi yapacağız."

YUNANİSTAN İLE GÖRÜŞMELER

"Ben açıklama yapıyorum Miçotakis ile görüşebiliriz diye şimdi Miçotakis meydan okuyor. Şimdi biz seninle nasıl görüşelim? Önce haddini bileceksin. Eğer bir barış niyetin varsa haddini bil. Masayı tekmeledin. Bir yerlerden size destekler gelecek buna mı güveniyorsunuz? Nereden ne gelirse gelsin, şunu bulun ki Türkiye dimdik ayaktadır, gereği neyse yapmasını bilir. Miçotakis'e şunu hatırlatmak istiyorum. Sen bazı dağlara güveniyorsun ama o güvendiğin dağlara kar yağdı kar. Onun için çılgın Türkleri iyi tanıyacaksın.

Kuzey Kıbrıs'ı çok modern bir devlet olarak hayata katacağız. Kıbrıs meselesi yeni dönemin ruhuna uygun bir şekilde çözüm odaklı bir şekilde ele alınacaktır. Tek çözüm iki devleti çözümdür. Adada barış ve istikrarın olacağı bir geleceği ancak bu şekilde inşa edebileceğimize inanıyorum."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Genco genç - 3 hafta önce
Bu yalanlara halk inanmıyor sadece pazarda iki soğan almayı bilmeyenler inanıyor