Erdoğan: Belki de Türkiye'nin yeni bir Anayasa'yı tartışmasının vakti gelmiştir!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısı sona erdi. Gözler Erdoğan'ın açıklamalarına çevrildi.

Erdoğan: Belki de Türkiye'nin yeni bir Anayasa'yı tartışmasının vakti gelmiştir!
01 Şubat 2021 Pazartesi 19:54

banner255

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sone erdi. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

- Mikro uydu fırlatma tesisi kurma çalışmalarına başladık. Uzak olmayan bir tarihte ülkemizin ve dostlarımızın uydularını, kendi tesislerimizden uzaya göndereceğiz. Haberleşmeden enerjiye, çevrenin korunmasından savunma sanayiine kadar geniş kullanım alanına sahip uzay ve uydu teknolojilerinde ülkemizi marka haline getirmekte kararlıyız Haberleşmeden enerjiye, çevrenin korunmasından savunma sanayiine kadar geniş kullanım alanına sahip uzay ve uydu teknolojilerinde ülkemizi marka haline getirmekte kararlıyız.

- 2021 yılını yeni bir şahlanış yılı haline getirme gayreti içindeyiz. Sadece Ocak ayında milletimizin hizmetine sunduğumuz eserlerin kısa bir özeti bile kat ettiğimiz mesafeyi göstermeye yeterli olacaktır.

- 'Her kim bu ülkede yeni reforma ihtiyaç yoktur' derse o kişi türkiye'den de dünyadan da toplmdan da bi haberdir.

- Geçmişte kendi vatandaşlarının asgari ihtiyaçlarını karşılayacak sağlık, ulaşım, enerji, sanayi, teknoloji, şehircilik, çevre, spor altyapısına sahip olmayan ülkenin ihtiyaçlarıyla bugünün ihtiyaçları aynı olabilir mi?

- Belki de Türkiye'nin yeni bir anayasayı tartışma vakti gelmiştir. Cumhur İttifakı'ndaki ortağımızla bu konuda bir anlayış birliğine varmamız halinde önümüzdeki dönemde yeni anayasa için harekete geçebiliriz.

- Kısa çalışma ödeneğinin şartlarını kolaylaştırdık, kapsamını genişlettik. İşsizlik sigortasından yararlanmayanlara nakdi ücret desteği verdik. Bugüne kadar çeşitli kesimlere 49 milyar lirayı geçti. Diğer SGK teşviklerimiz ve İŞKUR teşvikleriyle bu rakam 71 milyar liraya ulaştı.

- Salgın şartlarına rağmen 16 milyonluk turist sayısına ulaştık. İhracatçılarımıza stok finansman desteği sağladık. Dijital ortamda yapılan pazara giriş çalışmalarını destekledik. Belirli sektörler için mücbir sebep ilan ederek vergi yükümlülüğü ve SGK prim ödemelerini 6 ay erteledik. 29 milyar lira vergi alacağı ve 40 miyar lira SGK alacağını erteledik.

- Yurt içi yolcu taşımacılığı, eğitim, öğretim hizmetleri, yeme içme, sinema ve konaklama hizmetlerini KDV oranını yüzde 1'e indirdik. Vergi indirimleriyle 2021'de yaklaşık 12,5 milyar lira vergiden vazgeçmiş olduk. Vergi dairelerine, SGK, Gümrük idaresine ve belediyeye ödenecek vergi, primlerin yeniden yapılanmasını sağladık.

- Salgın sebebiyle faaliyetleri tamamen durdurulan kıraathane, kahvehane, internet kafe ve sinema salonu gibi işletmelerin mücbir sebep hükümleri kapsamında vergi yükümlülüklerini erteledik. Küçük esnafımızın tamamına, gelir kaybına uğrayan esnaflarımıza hibe şeklinde destekler vermeye başladık. Taksi, dolmuş, servis işletmecileri, pazarcılar, terziler, oto tamircileri gibi basit usule tabi tüm esnaf ve sanatkarımızı doğrudan destek ödemesi kapsamına aldık.

- Bay Kemal, öyle danışıklı dövüşle çöp konteynerleri içinde 'vatandaşlarımız aç sefil' diye bu milleti aldatamayacaksınız. Böyle söyledikçe partin kendi içinde dağılmaya başladı.

- 1 milyon 240 bin esnafımız 3 ay süreyle ayda 1000 lira almaya devam edecek. Esnafımıza büyükşehirlerde 750 diğer şehirlerde 500 lira kira desteği ödemesi yapıyoruz. Esnaflarımıza 5 milyar liranın üzerinde nakdi destek veriyoruz. Lokanta, restoran, kafe sahibi esnaflarımıza yeni bir hibenin müjdesini geçtiğimiz günlerde açıkladık.

- Türk Lirası değer kaybında değil, değer kazanıyor.

- Üç beş aç gözlü tüccara, milletimize ekmeğini ve aşını zehir etmenize izin veremeyiz. Erken uyarı sistemi kurarak, etkin bir karar alma mekanizması kuracağız. 

- Yüksek enflasyonun hem üretici hem de tüketici cephesinde oluşturduğu tahribatın farkındayız. Gıda enflasyonu en büyük tehditlerden biridir.

-  Özel sektöre çağrı yapıyorum; bu işi bir seferberliğe dönüştürelim. Kadın ve genç istihdamı başta olmak üzere bu konuda atacağımız adımlarla dünyaya örnek olalım. Her türlü teklife açığız. 

- Dünya aşı bulamazken bizim böyle bir sorunumuz yok.

- Salgınla mücadelede yerli aşı çalışmalarını yakından takip ediyoruz. 

- Uzaktan eğitim öğretimin temeli olan internete erişimdeki sorunları dikkate alarak köy okullarında 15 Şubat'ta eğitim öğretimin başlamasını kararlaştırdık. Vaka artışı yaşanırsa yeniden ara verilebilecek. 8. ve 12. sınıflar ile ilkokul ve özel eğitim okullarındaki eğitim- öğretimin 1 Mart'ta başlaması için hazırlıklara başlanacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adin Yilmaz - 4 hafta önce
Len kasimpaşalı AT'tan düşen 17/25 Aralik XIRXIZ diplomasiz kaçak C.B TAYYOŞ'cık 19 yılda 3 saray yetmedi mi.YOL arkadaşlarini sattin.DAEŞ i ROJAVA ya saldın.DOLMABAHÇE de MASA yı AT misali TEPTIN.YARGILANACAKSIN SADDAN SENİ BEKLER.
Avatar
Genco genç - 4 hafta önce
Sana oy verenleri bir ekmeğe muhtaçetin yeter artık