Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüştü

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, görüşmeyi yazılı bir açıklama ile duyurdu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüştü
15 Şubat 2021 Pazartesi 22:32

banner225

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonda görüştü. Görüşmede, ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alındığı kaydedildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yapılan görüşmenin ardından yazılı bir açıklamada bulundu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Görüşmede ABD tarafından son dönemde yapılan açıklamalardan duyduğumuz rahatsızlık da dile getirilmiştir. İki bakan önümüzdeki dönemde gündemdeki tüm konuları daha ayrıntılı bir şekilde görüşme konusunda mutabık kalmışlardır" denildi.

ABD'DEN 'KAPSAYICI YÖNETİM VE İNSAN HAKLARI VURGUSU'

Görüşmeye ilişkin ABD'den yapılan açıklamada ise, Blinken'in 'demokratik kurumların, kapsayıcı yönetimin ve insan haklarına saygının önemini vurguladığı' kaydedildi. ABD'den yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Her iki taraf da Suriye'deki çatışmaya siyasi bir çözüm için işbirliğini ve desteği güçlendirme sözü verdi. Bakan Blinken, Kuzey Irak'taki Türk rehinelerin ölümleri için taziyelerini dile getirdi ve PKK'lilerin sorumluluğu olduğu görüşümüzü doğruladı. Bakan Blinken, Türkiye'yi Rus S-400 karadan havaya füze sistemini elinde tutmamaya çağırdı. Bakan ayrıca, NATO Müttefikleri Türkiye ve Yunanistan arasında devam eden istikşafi müzakerelere verdiği desteği dile getirdi."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.