Demirtaş, Erdoğan'ı anlamak için Cin Ali'ye başvurdu: Affet beni Cin Ali

'Aslında meseleyi çözmek için ilkokul birinci sınıfı okumuş olmak yeterli. O nedenle halkın ekseriyeti konuyu tamı tamına anlamış durumda.'

Demirtaş, Erdoğan'ı anlamak için Cin Ali'ye başvurdu: Affet beni Cin Ali
14 Aralık 2021 Salı 11:04

banner225

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AKP iktidarının ekonomi politikalarını ilkokuldaki Cin Ali karakteri üzerinden çizerek yorumladı.

“Ekonominin sorumlusu benim ben!” diyerek her gün enflasyon, zam ve Türk lirasındaki tarihi değer kaybıyla Türkiye’nin sürüklendiği ekonomik uçurumun sorumluluğunu itiraf eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası’na ve ekonomi yönetimine yönelik müdahaleleriyle eleştirilerin odağından düşmüyor.

İsim vermeden, Erdoğan’ın, ulusal ve uluslararası ekonomi uzmanlarınca da 'savruk' olduğu tespiti yapılan ekonomi anlayışının, her türlü analize rağmen ‘anlaşılamadığına’ işaret eden Demirtaş, bu nedenle ilginç bir yönteme başvurdu.

HDP’nin tutuklu eski lideri, ‘bir alyans’ ile iktidar yolcuğuna çıkan Erdoğan’ı ‘anlamak için’  ilkokulda çocukların konuları anlamasını basitleştirmek için başvurulan “Cin Ali” karakteri üzerinden resmetti.

“İşin uzmanları, büyük iktisatçı Cin Ali'nin ekonomi politikalarını anlamak için yıllardır çırpınıp duruyorlar. Çoğu iyi niyetli bu ekonomistler, her türlü ekonomi teorisiyle analiz etmelerine rağmen yine de Cin Ali'nin ekonomi politikalarını tam olarak çözemiyor, Cin Ali'nin gerçekte ne yapmak istediğini bir türlü kavrayamıyorlar. Çünkü ekonomi bilimini biliyor ama Cin Ali'yi bilmiyorlar. "Acaba dünyada bir tek Cin Ali'nin bildiği bir ekonomi modeli keşfedilmiş olabilir mi?" diye, bir kez olsun düşünmüyorlar. Niye olmasın? Kazanın doğurduğuna inanıyorsunuz da…” diye yazan Demirtaş, devamında “Aslında meseleyi çözmek için ilkokul birinci sınıfı okumuş olmak yeterli. O nedenle halkın ekseriyeti konuyu tamı tamına anlamış durumda” diye ekledi.

Demirtaş, T24’te yayınlanan yazısında “Ben yine de nostaljik bir hatırlatma babında, konuyu özet geçeyim, bizim kuşakların çocukluğunun en sadık arkadaşı Cin Ali'den binlerce kez özür dileyerek. (Affet beni Cin Ali)” diyerek şunları kaydetti:
‘Belediye başkanı iken elinde bir tek alyansı vardı’ dediği Cin Ali’nin, Cumhurbaşkanı olduğunda halkı karınca, kendisini ise dev aynasında gören, Saray’da oturan birine dönüştüğünü çizgilerle anlatan Demirtaş, AKP iktidarının birçok alanda yaptığı ve ‘ticari kıyak’ olarak değerlendirilen anlaşmalarla eleştirilerin odağında olan Katar’ı da bu resimlere ekledi.

AKP’nin seçim barajını aşamaması endişesi, 50+1 tartışmaları ve arayışlarına da gönderme yapılan çizimlerde, Demirtaş, “Gel gör ki Cin Ali’nin 50’si yoktur, 1’i vardır” diyerek AKP’nin küçük iktidar ortağı  MHP’nin lideri Devlet Bahçeli’yi işaret etti.
Seçimi kaybetmenin bunlar için bir felaket olduğunu ve bu nedenle Türkiye’nin satışa çıkarıldığının resmedildiği çizimlerin sonunda Demirtaş “Yalnız Cin Ali’nin unuttuğu bir şey var” diyerek, "açız" diyen halkın tepkisini ve “Artık yeter” dediği mesajını verdi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.