Davutoğlu: Soylu, bana sahip çıkmazsanız AKP'yi yakarım mesajı verdi

Davutoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Habertürk yayınındaki iddialarına yanıt verdi.

Davutoğlu: Soylu, bana sahip çıkmazsanız AKP'yi yakarım mesajı verdi
01 Haziran 2021 Salı 10:25

banner255

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kendisi hakkındaki açıklamalarına yanıt verdi. "Şu anda ayaktaysam o kurtlar sofrasında yem olmadığım içindir" diyen Davutoğlu, "Soylu, bana sahip çıkmazsanız AKP'yi yakarım mesajı verdi" dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Habertürk'te Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtladı. Davutoğlu, yine aynı kanalda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kendisi hakkındaki iddialarına yanıt verdi.

    

'SOYLU, 'BANA SAHİP ÇIKMAZSANIZ AKP'Yİ YAKARIM' DEDİ'

Soylu'nun doğrudan AKP'ye ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'a mesaj verdiğini söyleyen Davutoğlu, "'Bana sahip çıkmazsanız AK Parti'yi yakarım' dedi. 14 Haziran'da sayın Cumhurbaşkanı NATO zirvesinde Biden'la oturacak. Uluslararası basında çıkan haber başlıkları maalesef çok sarsıcı" dedi.

ERDOĞAN'LA YAŞADIĞI GERGİNLİĞİ ANLATTI

Bakan Soylu ve damat Berat Albayrak'ın birbirlerine 'omuz' attıkları şeklinde kamuoyuna yansıyan görüntüleri hatırlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanı ile aramızda bir kez gerginlik oldu. Ben dedim ki, 'Sayın Cumhurbaşkanım siz kukla başbakan istiyorsunuz. Gelin CHP, MHP, HDP'ye parlamenter sistem önerisiyle gidelim. Ben size Anayasa reformundan sonra genel başkanlığı tevdi edeyim, danışman olayım. Seçime gidelim. 2008'de sayın Erdoğan'a gidip 'Sizi yalnız bırakmayacağım' demiştim. Soylu ile Albayrak'ın omuz kavgasını hatırlarsanız. Çok utandım. Açık söyleyeyim ben olsaydım iki bakanı görevden alırdım. Kesinlikle alırdım. Bu konudaki tavrımı herkes bilir.

'ŞU ANDA AYAKTAYSAM KURTLAR SOFRASINDA YEM OLMADIĞIM İÇİNDİR'

Yoksa bu kurtlar sofrasında ayakta duramazdım. Şu anda ayaktaysam o kurtlar sofrasında yem olmadığım içindir. Kurtlar sofrasının kuralı düşeni yemektir. Ben düştüm ama yenilmeme izin vermedim."

Erdoğan'a, "'Eğer Soylu'yu haklı görüyorsanız, çıkın karşıma konuşun" dediğini belirten Davutoğlu, Soylu'nun açıklamalarına da şöyle yanıt verdi:

"Soylu, 'Ben Davutoğlu'na nasıl ihaneti yaptıysam, nasıl dolap çevirdiysem size de yapabilirim' mesajı verdi sayın Erdoğan'a. Bana niye saldırıyor peki? Benden başlamasının sebebi hafıza tazeleyerek Cumhurbaşkanı'na 'Davutoğlu'nun tasfiyesinde kritik bir rol oynadım' demiş oldu. 'Bugün bana sahip çıkmazsanız, bildiklerimi, geçmişi ortaya çıkaracak şekilde tavır aldığını' gösterdi.

"Orada bir mesaj verdi, 'Beni destekleyenler var' dedi. Ertesi gün Bahçeli, Perinçek destekledi. Ertesi gün Cumhurbaşkanı bu destekler karşısında Süleyman Soylu'ya sahip çıktı. Ben Cumhurbaşkanı veya Başbakanın kendi bakanına sahip çıkmasını doğru, ahlaklı bulurum ama 25 gün sonra değil. İlk başta 'onlara yedirtmem' deseydi tamamdı. Ama 24 gün kendi bakanının dayak yemesine göz yumdu.

"Sonra da razı oldu. 'Sahip çıkıyoruz' dedi ama neye sahip çıktığını söylemedi. Şimdi niye benimle başladığını anlayabiliyor musunuz? Başlarken Cumhurbaşkanına mesaj gönderdi. Parti içinde darbenin ana unsurunu hatırlatarak bunu yaptı."

'HDP İLE ANAYASA MESELESİ CUMHURBAŞKANINA MESAJDIR'

"HDP ile anayasa meselesi Cumhurbaşkanına mesajdır. O tarihte seçime gidiyoruz. 2011-2012'de oldu bu. Bütün partilerin eşit temsil edildiği anayasa komisyonu kuruldu. Benim HDP ile koalisyon da, anayasa da hiçbir toplantıda konuşulmadı. Aslında burada suçlama sayın Cumhurbaşkanına. HDP ile komisyon kuran sayın Cumhurbaşkanının kendisi ben değilim.

Süleyman Bey sen o kabinede bakandın. Kollektif sorumluluk vardı. Başbakan ne kadar sorumlu ise Bakan da sorumluydu. Bakanlar Kurulu'nda herkes herşeyi söylerdi. Sen itiraz etmediğin bir şeyi, olmayan bir şeyi nasıl gündeme getirebilirsin? Terörle mücadeleyi en sert biz verirken neredeydin? HDP ile anayasa çalışmamız sözkonusu değil. Buradan adresleri söylüyorum.

Benim üzerimden Berat Albayrak'a ateş etmeye çalışıyor. Davutoğlu'nun kurulduğu SETA'da Mithat Sancar konuşturuldu diyor. SETA'nın kuruluşuna yardımcı olduk. İbrahim Kalın ABD'den gelmişti, Gökhan Çetinsaya genel müdür. Ta ki Serhat Albayrak başkan olup SETA bütünüyle bizden çıkana kadar."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.