Davutoğlu'ndan EGM'nin görüntü yasağına ilişkin iktidara uyarı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, 3 Mayıs Dünya Özgürlük Günü mesajında, 'Anayasal hak olan basın özgürlüğü genelgelerle kısıtlanamaz, baskılarla yok edilemez' dedi.

Davutoğlu'ndan EGM'nin görüntü yasağına ilişkin iktidara uyarı
03 Mayıs 2021 Pazartesi 19:15

banner225

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün görüntü yasağına ilişkin genelgesini, "Mesele özel hayatın gizliliği de kişisel verilerin korunması da değildir. Mesele kendi çelişkilerinin üstünün örtülmesidir" diyerek eleştiren Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu iktidara uyarıda bulundu. Davutoğlu, "Ülke otoriterleşmede bambaşka bir seviyeye taşınacaktır" dedi.

Davutoğlu, haftalık videolu basın açıklamasında gündemi değerlendirdi. Davutoğlu'nun gündeminde aşılama programı, yeni Ticaret Bakanı, EGM genelgesi ve 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü vardı. İktidarın aşılama programını eleştiren Davutoğlu, "Bunların en başarılı aşı politikası birbirlerini aşılamak oldu" dedi.

AŞI TEPKİSİ: İÇLERİNDE AŞILANMAYAN KALMADI

Davutoğlu, şöyle devam etti:

"AK Parti MKYK’yı aşıla. Daire başkanından başlayıp bütün alakalı alakasız memurları aşıla. Yandaşı, eşi, dostu, müteahhidi aşıla. Bakın bunların içinde bir tek aşılanmayan kalmadı. Aralarındaki iletişim ve yönetişim kriziyle birlikte, var olan ekonomik gücü de yok ettiler. Sadece aşıyı değil, bütün bir salgın ve kapanma siyasetlerini ele yüze bulaştırdı bunlar."

'ENFLASYONDAKİ YÜKSELME TRENDİNİN DEVAM EDECEĞİNİN İŞARETİ'

Nisan ayı enflasyon rakamlarını da değerlendiren Davutoğlu, "Nisan ayında TÜFE yüzde 1.68 artarken, yıllık enflasyon yüzde 17.14'e çıktı. Bu son 23 ayın zirvesidir. Yurtiçi ÜFE ise aylık yüzde 4.34 artarken yıllık üretici enflasyonu da yüzde 35.17'ye yükseldi. Bu da son 29 ayın zirvesidir. Son rakamlarla TÜFE ile ÜFE arasındaki fark 18 puan ile 30 ayın zirvesindedir. Bu artan maliyetlerle enflasyondaki yükselme trendinin devam edeceğinin işaretidir" diye konuştu.

TİCARET BAKANINA SERT TEPKİ: TEK ÖZELLİĞİ GÖLGESİ OLMASI

Kendi şirketinden bakanlığa fahiş fiyata dezenfektan sattığının ortaya çıkmasının ardından görevden alınan Ruhsar Pekcan'ın yerine getirilen Ticaret Bakanı Mehmet Muş'u sert sözlerle eleştiren Davutoğlu, şunları söyledi:

"Geçtiğimiz hafta bir kaos daha yaşandı memlekette. Kendi bakanlığı tarafından ‘tehlikeli’ diye fişlendiğini öğrendiğimiz bakan gitti; çek nedir, senet nedir, ödeme nedir bilmeyen bir bakan geldi. Tek özelliği kaçıp giden Hazine Maliye Bakanı’nın gölgesi olması. Cumhurbaşkanı Erdoğan kamuoyu baskısı dolayısıyla damadını tekrar sistem içine sokamayınca bu kez onun gölgesini kabineye aldı. Böylece kamuoyunun önüne çıkamayan kaçak bakan talimatlarını gölgesi üzerinden ilgili kurumlara ve kişilere iletebilsin. Böylece yeni bir kavram daha kazanmış olduk: Kayıt dışı bakan."

EGM GENELGESİNE TEPKİ

Davutoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 'özel hayaton gizliliği' diyerek savunduğu EGM genelgesini de eleştirdi. Genelgenin gayri kanuni olduğu söyleyen Davutoğlu, "Toplumsal olaylara müdahalede polisin faaliyet alanı özel hayat niteliğinde değildir. Özel hayat ifadesi, evlerimiz gibi özel mekanlarla ilgilidir. Umuma açık alanlarda, kamunun haber alma hakkı engellenemez, ses ve fotoğraf kaydı da özel hayatın gizliliğini ihlal suçunu oluşturmaz" dedi.

Davutoğlu, "Yargıtay içtihatlarına göre de emniyetin iddiasının aksine, bu tarz ses ve görüntü kayıtları hukuka uygun delil niteliği kazanmaktadır. Üstelik sadece polislerin ölçüsüz müdahalelerindeki yaralama ve öldürme suçlarının işlemesi halinde delil olmaları bir yana, tersinden de polislerin kendilerini savunmaları açısından da bu ses ve görüntüler önemlidir" şeklinde konuştu. 

'MESELE ÖZEL HAYAT DEĞİL KENDİ ÇELİŞKİLERİNİN ÜZERİNİN ÖRTÜLMESİ'

"Mesele özel hayatın gizliliği de ve kişisel verilerin korunması da değildir. Mesele kendi çelişkilerinin üstünün örtülmesidir" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Mesela bu yasakla bakan yakınlarının ayrıcalıkları ile stadyumlar kapanma döneminde bile lebalep dolarken camide itikaf yapanlara yönelik biber gazı kullanılmasının görüntülerini kamuoyu bilgisine sunmak da suç haline gelmiştir. Bu vesileyle bir kez daha uyarıyoruz ki; Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hukuka aykırı olan ve polislerin ölçüsüz müdahalede bulunmasını kolaylaştırma riskleri taşıyan bu genelgesi derhal iptal edilmelidir. Değilse, ülke otoriterleşmede bambaşka bir seviyeye taşınacaktır."

3 MAYIS BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ MESAJI

3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü'ne ilişkin de bir mesaj veren Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Otoriter rejimler en çok basın özgürlüğünden korkar, çünkü özgür basın kamu adına denetim ve şeffaflık demektir. Türkiye’nin Sınır Tanımayan Gazeteciler kuruluşunun yıllık basın özgürlüğü sıralamasında 154. sıraya kadar gerilemesi, Gazetecileri Koruma Komitesi’nin son raporuna göre Çin’den sonra en fazla gazetecinin hapiste olduğu ikinci ülke olması ülkeyi yönetenlerin basın özgürlüğünden ne kadar korktuğunun yansımasıdır. Herkes bilmelidir ki 'Anayasal hak olan basın özgürlüğü genelgelerle kısıtlanamaz, baskılarla yok edilemez.' Sansür ve otosansür arasına sıkışmış olan basın emekçilerinin basın özgürlüğü gününü hakkıyla kutlayabileceği günler yakındır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.