Davutoğlu: İşte buna paralel yapı denir

Sezgin Baran Korkmaz'ın Türkiye'de yargılanması gerektiğini söyleyen Davutoğlu, 'Aksi takdirde; bu aziz ülkeyi yurt dışındaki mahkemelerde suçlu durumuna düşürecek gelişmeler olur' dedi.

Davutoğlu: İşte buna paralel yapı denir
24 Haziran 2021 Perşembe 18:00

Süleyman Özışık’ın OHAL Komisyonu'nda birçok kişinin dosyasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya götürdüğü yönündeki sözlerine tepki gösteren Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Bu ne demek biliyor musunuz? Hani 'FETÖ' diye bir yapı vardı, paralel yapı diyorduk. İşte bu da paralel hukuk. Bir gazeteci kendisini hukuk yerine koyup gidip İçişleri Bakanı’ndan ve Adalet Bakanı’ndan davaları durdurabilecek güce sahipse işte buna 'Paralel yapı' denir" diye konuştu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, Konya'da Ereğli ilçe binasının açılışında konuştu. Sezgin Baran Korkmaz'ın Türkiye'de yargılanması gerektiğini söyleyen Davutoğlu, "Kim bu ülkenin parasını pulunu talan etmişse; kim bu ülkenin kaynaklarını tüketmişse hepsinin karşısında Toroslar gibi duracağız" ifadelerini kullandı.

'AKSİ TAKDİRDE ÜLKEYİ YURT DIŞINDA SUÇLU DURUMUNA DÜŞÜRECEK GELİŞMELER OLUR'

Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Şu anda yurtdışında kaçak bir iş adamı, sözüm ona iş adamı. Sezgin Baran Korkmaz. Birtakım açıklamalar yapmaya başladı. ‘Gazetecileri maaşa bağladım, benden 10 milyon Euro istedi bir gazeteci’ diyor. Şu anda Avusturalya’da tutuklanmış, bu kişi. 30 Eylül’de Türkiye’de yurt dışına çıkma yasağı kaldırılıyor. İddia o ki; aralık ayında İçişleri Bakanı bunu çağırıyor, uyararak yurt dışına çıkmasını sağlıyor. Ortada bir iddia var. İçişleri Bakanı şu ana kadar bu iş adamıyla olan, bu suçluyla olan, bu kara para aklayan kişiyle ilişkisi hakkında bir açıklama getirmedi. Sayın Cumhurbaşkanı da susuyor. Şimdi uyarıyorum tekrar; bu Sezgin Baran Korkmaz’ın da Türkiye’de yargılanması lazım. Gıyabında, hemen hukuki işlem başlatılması lazım. Aksi takdirde; bu aziz ülkeyi bu onurlu devleti yine yurt dışındaki mahkemelerde suçlu durumuna düşürecek gelişmeler olur. Bir kez daha söylüyorum; kim bu ülke aleyhine çalışmışsa, kim bu ülkenin parasını pulunu talan etmişse; kim bu ülkenin kaynaklarını tüketmişse hepsinin karşısında Toroslar gibi duracağız."

'İŞTE BUNA PARALEL YAPI DENİR'

Süleyman Özışık, OHAL Komisyonu'na ilişkin ifadelerini de 'paralel yapı' olarak değerlendiren Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Bir gazeteci çıkıyor diyor ki; 'binlerce soruşturmaya uğramış bir kişi için dosyaları İçişleri Bakanı’na Adalet Bakanı’na verdim. Ve onları mahkemelerden kurtardım.’ Bu ne demek biliyor musunuz? Hani FETÖ diye bir yapı vardı, paralel yapı diyorduk. İşte bu da paralel hukuk. Bir gazeteci kendisini hukuk yerine koyup gidip İçişleri Bakanı’ndan ve Adalet Bakanı’ndan davaları durdurabilecek güce sahipse işte buna 'paralel yapı' denir.

Hazine kaynağını bitirdiler, Merkez Bankası rezervini bitirdiler, yetmedi Kırıkkale'de silah sanayimizin merkezi olan Makine Kimya Endüstrisi'nin tesislerini özelleştirmeye çıkarıyorlar. Bu milletin en stratejik tesislerinin 3-5 kuruşa yağma edilmesine asla izin vermeyeceğiz."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.