Davutoğlu ekibi, Babacan'ın oy oranını değerlendirdi!

Anketlerde Babacan ekibinin oylarının kendilerininkinden fazla çıktığı tespitine katılmayan Davutoğlu ekibi, 'Bize gelen bilgilere göre onların önündeyiz' dedi.

Davutoğlu ekibi, Babacan'ın oy oranını değerlendirdi!
26 Eylül 2019 Perşembe 08:47

Yeni parti girişimleri kuruluş hazırlıklarını sürdürüyor. Yeni partiler için bir yandan tüzük, program yazımı diğer yandan teşkilatlanma çalışmaları başladı. Tabelasını kasım ayı geçmeden asmaya hazırlanan eski başbakan Ahmet Davutoğlu öncülüğündeki oluşumun ekim ayı ortasına kadar parti programı ve tüzüğünü tamamlamaya çalışacağı öğrenildi.
Davutoğlu’na yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, yeni parti çalışmaları kapsamında saha çalışmalarına şimdilik yeni partinin programı ve tüzüğü için ara verildi. Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre “Mutfak çalışmasına ağırlık vereceğiz” diyen bir siyasetçi, ekonomiden dış politikaya temel konularda partinin tutumunu, yaklaşımını ortaya koyan çalışmaların yanı sıra anayasa, siyasi partiler kanunu, seçim kanunu, yargıya dair de somut tespitler ve öneriler içeren çalışmalar yaptıklarını söyledi.

'FELSEFİ BİR PROGRAM VE TÜZÜK OLACAK'

Davutoğlu’nun da ekim ayı başında Manisa’da katılacağı bir program dışında bu çalışmaya yoğunlaşacağı, program ve tüzüğün ekim ortasına doğru tamamlanmasının hedeflendiği öğrenildi. Davutoğlu’nun yakın çalışma arkadaşlarından bir siyasetçi, mevcut parti programlarının birçoğunun bir dünya görüşünü yansıtmaktan uzak olduğunu, kendilerinin hazırlayacağı program ve tüzüğün ise bir dünya görüşü, felsefesi olacağını, bu nedenle çok titiz bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

PARTİ TEŞKİLATI ‘DOSTLAR PLATFORMU’ ÜZERİNDEN KURULACAK

Önceliği parti programı ve tüzüğüne veren Davutoğlu ekibi teşkilatlanma için de adımlarını atıyor. Davutoğlu’nun parti içinde eleştirilerini yüksek sesle dile getirdiği toplantıları organize eden Sakarya Dostları Platformu, Konya Dostları Platformu gibi yapılar oluşmuştu. Bu yapılanmanın birçok kente yayıldığı, aralarında ofis tutan platformlar oluştuğu öğrenildi. Bu yapılanmanın daha fazla kente yayılması, partiye ruhunu verecek olan program ve tüzük ortaya çıktıktan sonra da hızla il, ilçe başkanlarının belirlenme sürecine girilebileceği ifade edildi. Bir siyasetçi “partinin kurulacağı zemin ortaya çıktıktan sonra bunun üzerine yükselecek, örgütlenecek teşkilat hızla tamamlanır” dedi.

PARTİ ADI ÖZGÜRLÜK, DEMOKRASİ, ADALET TALEBİNİ YANSITACAK

Parti ismi ve logosu için tüzük ve programın ortaya çıkması gerektiği ifade ediliyor. Ancak isim ve logo belirlenirken bugün Türkiye’nin en önemli sorunları olduğu ifade edilen özgürlükler, demokrasi ve adalet arayışını yansıtan bir isimlendirmenin sürpriz olmayacağı konuşuluyor.

DAVUTOĞLU EKİBİ: "BİZ BABACAN EKİBİNİN ÖNÜNDEYİZ"

Kuruluş süreçleri tamamlanmadığı için kamuoyu araştırmalarında yeni parti oy oranlarına dair bir tespit yapmak mümkün değil. Ancak anketlerde “Yeni partiler kurulursa oy verir misiniz?” ya da “Oy vermeyi düşünür müsünüz” şeklinde yöneltilen sorulara verilen olumlu yanıtların ilk etapta yüzde 20’leri bulan bir potansiyeli olduğu iddia ediliyor.

Bugüne kadar açıklanan kamuoyu araştırmalarında eski bakan Ali Babacan önderliğinde kurulacak bir partinin Davutoğlu öncülüğünde kurulacak bir partiden daha çok oy alabileceğini gösteren sonuçlar çıktı. Davutoğlu ekibi ise bunun çok doğru olmadığını, kendilerine gelen çalışmalarda Davutoğlu’nun Babacan ekibinin önünde göründüğünü savunduğu aktarıldı.


'ŞİMDİLİK AK PARTİ'DEN İLGİ VAR...'

Daha çok AKP tabanından oy alma potansiyeli görülen Davutoğlu’nun kuracağı parti için, “Kamuoyu çalışmalarına göre şimdilik AK Parti’den ilgi var görünüyor ama partinin program ve tüzüğü ortaya çıkıp, söylemleri açığa çıktığında farklı kesimleri de kucaklayacak bir yapı olacağımız, desteklerin artacağı ortaya çıkacak” yorumu yaptı.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.