CHP'li Özel: Beni asteğmen kendisini de Genelkurmay Başkanı sanıyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, hakkında dava açıp tazminat talebinde bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar için "Beni asteğmen kendisini de Genelkurmay Başkanı sanıyor" dedi.

CHP'li Özel: Beni asteğmen kendisini de Genelkurmay Başkanı sanıyor
26 Aralık 2018 Çarşamba 18:27

banner225

Özel,  

Akar'ın avukatının bile havuzdan olduğunu söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bütçe görüşmeleri sırasında ‘Senin silah arkadaşların sana haklarını helal etmeyerek öldüler, sen silah arkadaşlarının bedduasını alan bir adamsın’ dediği Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın hakkında kendisine hakaret ettiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunup, tazminat davası açması üzerine Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Akar’ın suç duyurusu AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Önce tazminat ödeyecek sonra ceza alacak’ sözleri sonrasında gelmişti. 

CHP’li Özel, toplantıda Akar’ın kendisi hakkındaki suç duyurusu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ifadelerini değerlendirdi.

‘HUKUK TERSİNE İŞLİYOR’

Türkiye'de hukukun tersine işlediğini söyleyen Özel, önce Cumhurbaşkanı'nın cezadan bahsettiğini, sonra suçu tarif ettiğini, daha sonra mahkemelerin harekete geçtiğini, son olarak da zarar gördüğü iddia edilen kişinin kendisine verilen görevi yerine getirdiğini belirtti.

Özel, "Akar'ın, AKP Genel Başkanı'nın grup toplantısında verdiği talimatla" bugün kendisine 500 bin liralık tazminat davası açtığını söyledi.

Tazminat hukukuna göre tazminatın, alan kişiyi zenginleştirmeyecek, veren kişiyi de fakirleştirmeyecek kadar olması gerektiğini hatırlatan Özel, 500 bin lira ödemesi halinde kendisinin fakirleşeceğini ifade ederek, "Ama Akar, şunu iddia ediyor; 'Ben 500 bin lira para alsam da zenginleşmem' diyor. Son 49 yıldır aldığın maaşı biliyoruz, ondan önce de öğrenciydin, yaşam şeklini biliyoruz. Sen 500 bin lira alsan da zenginleşmeyecek bir servete sahip olduğunu nasıl iddia ediyorsun?" diye sordu.

‘KENDİSİNİ GENELKURMAY BAŞKANI, BENİ ASTEĞMEN SANIYOR’

Akar'ın 49 yıl çalışması karşılığında 135 bin lira emekli ikramiyesi aldığını belirten Özel, 49 saniye için ise kendisinden 500 bin lira istediğini söyledi. 

Bakan Akar'ın, dava dilekçesinde asker kişilerin işledikleri ya da asker kişilerin sivillere karşı işlediği suçları düzenleyen Askeri Ceza Kanunu ile kendisini savunduğunu kaydeden Özel, şunları söyledi: "Akar, halen beni asteğmen kendisini de Genelkurmay Başkanı sanıyor. Atanmış, parlamentodan güvenoyu almamış, parlamentoya sorumluluğu olmayan bir Milli Savunma Bakanı, yılda bir kez gireceği parlamentoda, bütçe sırasında giriyor her biri seçilen 142 milletvekili olan bir gruba bağırıp, çağırıyor, azarlıyor. Eğer Türk milletine hakaretten dava açılacaksa, Türk milletinin temsilcilerine hakaret eden, parmak sallayan, onlara emir vermeye çalışan bir eski asker, yeni milli savunma teknisyeninin bu tutumu karşısında açılabilir. Sen kimsin de milletvekillerine bağırıyorsun? Sen bunu yaptığında sana o parmağı indirtirler ki indirttik, sana o sözleri söyletmezler ki söyletmedik, bundan sonra da haddini bildirmeye devam ederiz. Açacaksa bir dava, bunun için de açabilir."

‘AVUKATI BİLE HAVUZDAN’

Özel, Akar'ın dava dilekçesine göre avukatının, eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın, "fesli deli Kadir" ziyareti ve Meclisin yönetim şekline yönelik tepkileri karşısında açılan davalardaki avukat ile aynı olduğunu da paylaştı. Özel, avukatın bile havuzdan kullanıldığını söyledi.

Öğrencilere, akademisyenlere, gazetecilere, sanatçılara, ana muhalefet grup başkanvekillerine, sözcülerine ve liderine açılan davalar silsilesinin tamamen sindirmeye, korkutmaya, geriletmeye yönelik olduğunu ifade eden Özel, Akar'ın ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısında bir santim eğilmesi halinde savunmasız öğrencilerin, akademisyenlerin, sanatçıların, Türkiye'nin diz çökmek zorunda kalacağını kaydetti.

‘RESTİNİZİ GÖRÜYORUZ, BİZ VARIZ’

Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Susturamadınız, sözle yenemediniz, üzerimize gelerek kaba kuvvetle engel olamadınız şimdi mahkemelerinizle ve büyük tazminat davalarıyla bizi susturmaya çalışıyorsunuz. Ey Erdoğan, doğrudan seni muhatap alıyoruz, kuklalarını değil, gücün yetiyorsa bizi sözle sustur, aklınla yen, siyaseten bizim söylediklerimize cevap ver. Karşımıza televizyonlara çıksınlar, sorularımıza cevap versinler. Karşımıza çıkmaya cesareti olmayanlar bizimle mahkemelerde hesaplaşacak. Restinizi görüyoruz, biz varız. O mahkemede olacağım. Balyoz, Ergenekon, askeri casusluk davası mağdurları ve seninle birlikte görev yapmış, seni çok iyi tanıyan, ciğerini bilen TSK mensupları, bunları sana karşı şahit dinleteceğim. Cesaretin var mı avukatının yanında duracak mısın? Ne gördülerse onu anlatacaklar, sen var mısın? Varsan hodri meydan bu tarihi yüzleşmede, o duruşma salonuna gelecek cesaretin var mı yok mu görelim."

BAHÇELİ’NİN SÖZLERİ

Özel, konuşmasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugünkü açıklamalarına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. 

Bahçeli'nin, "Akar'a silah, bayrak ve Kur'an-ı Kerim hediye ettim. Sayın Akar, bayrağa, silaha, Kur'an'a sahip çıkmıştır" sözlerine değinen Özel, Akar'ın darbeden sonra verdiği şikayet dilekçesi ve mahkemeye yolladığı ifadesinde, Bahçeli'nin kendisine hediye ettiği silahın, darbe gecesinde kaybolduğunu söylediğini belirtti. 

Akar'ın, Bahçeli'nin verdiği silaha sahip çıkamadığını belirten Özel, "İnşallah diğer hediyelerine de sahip çıkamadığını önümüzdeki günlerde tecrübe etmeyiz" dedi.

‘CEVAP HULUSİ AKAR'DA’

Bahçeli'nin, Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin açığa çıkarılması gerektiğine yönelik açıklamasının sorulmasına ise Özel, "49 yıl bu mesleğe ömür vermiş, kafaya silah dayanmış, 'Siz olsaydınız ne yapardınız' sorusunu soran birine bunu sorsa, birebir cevabı alır. Bence Bahçeli, Akar'ı ziyaret etsin, bir tane daha silah götürsün, sonra da 'Yurtta Sulh Konseyi kimdi, senin kafana silahı kim dayadı, dayatanlar kimlerdi, o gece başarılı olsalardı Türkiye'yi kimler yöneteceklerdi?' diye sorunca cevap birinci ağızdan Hulusi Akar'dadır." karşılığını verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.