CHP’den HDP ve Kayyım tepkisi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in görevden alınması ve yerine Kayyım atanmasına tepki gösterdi.

CHP’den HDP ve Kayyım tepkisi
02 Ekim 2020 Cuma 13:28

banner225

Torun, “Sandıkta oy alamadığınız milletimizden intikam almaya çalışmak, demokrasiye açıkça darbe yapmaktır” dedi. Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen‘in görevden alınması ve yerine Kayyım  atanmasına tepki gösteren CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, seçimle gelen başkanların seçimle gitmesi gerektiğini söyledi.

“HUKUKİ DEĞİL, SİYASİ”

Sözcü’den Zeynep Kaplan’ın haberine göre, Seyit Torun’un açıklaması şöyle: * 18 yıllık iktidarının sonunda ülkemizi bir sorunlar yumağına çeviren bu zalim iktidarın, halkın oylarıyla seçilmiş belediye başkanlarına yönelik baskıları da bitmiyor.

* Kars halkının iradesiyle belediye başkanlığına seçilen Ayhan Bilgen’in, tutuklanmasının üzerinden bir saat dahi geçmeden görevden alınması ve yerine Kayyım atanması, hukuki değil, tamamen siyasidir. Yaşanan bu süreç, Kars Belediyesi’ne planlı bir operasyon yapıldığının göstergesidir.

* Cumhuriyet Halk Partisi olarak görüşümüz bellidir. Eğer demokrasiden yanaysak ve millet iradesine saygı gösteriyorsak, seçimle gelen seçimle gitmelidir. Adalet ve Kalkınma Partili belediye başkanları zorla istifa ettirildiğinde de söyledik, yine söylüyoruz. Hangi partiden olursa olsun, milletin iradesine darbe vuramazsınız.

“İNTİKAM ALMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Hakkında kesinleşmiş yargı kararı olmadan belediye başkanın görevden alınması ve belediye meclisi de yok sayılarak, İçişleri Bakanlığı kararıyla Kayyım atanması anlayışının hukukta da demokraside de yeri olmadığını söyleyen Seyit Torun, “Sandıkta oy alamadığınız milletimizden intikam almaya çalışmak, demokrasiye açıkça darbe yapmaktır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, demokrasinin ve millet iradesinin yanında durmaya devam edeceğiz” sözlerini kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.