CHP’den AKP’ye “seçim güvenliği” raporu

CHP, kamuoyunda “ittifak” düzenlemesi olarak bilinen paketle ilgili görüştüğü siyasi partilerin önerilerinden oluşan

CHP’den AKP’ye “seçim güvenliği” raporu
08 Mart 2018 Perşembe 16:31

banner225

BirGün/AnkaraCHP’nin AKP’ye sunduğu “seçim güvenliği” raporunda “ittifak” düzenlemesinin sakıncalı maddeleri sıralanarak bunların metinden çıkarılması istendi. Raporda, yüzde 10’luk ülke barajının kaldırılması, YSK kararlarının yargı incelemesine açılması, seçimlerde en az yüzde 1 oy alan siyasi partilerin Hazine yardımı alabilmeleri talebine de yer verildi.CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, heyet olarak, sekiz siyasi partiyle yaptıkları görüşmeye ilişkin sonuç raporunu AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’a iletti.

CHP’nin raporunda, görüşülen siyasi partilerin, OHAL koşullarında şeffaf ve adil bir seçimden bahsedilmesinin güçlüğüne dikkat çektikleri belirtilerek, sakıncaları konusunda ortaklaşılan ve teklif metninden çıkarılması istenen maddeler şöyle sıralandı:Seçmen iradesini baskı altına alma çabasıAynı binada oturan seçmenlerin aynı seçim bölgesinde kalmaları şartıyla farklı sandık bölgelerinde oy kullanabilmelerini öngören madde metinden çıkarılmalıdır. Bu düzenleme, seçim günü ulaşımda yaratabileceği sorunların dışında, askıya çıkarılan seçmen listelerinin kontrolünü zorlaştıracak, sahte seçmen yazımı, hayatını kaybeden seçmenlerin yerine oy kullandırma gibi mevcut düzenlemede seçmenlerin otokontrolüyle giderilebilecek bazı usulsüzlüklerin tespit edilmesini de zorlaştıracaktır.Vali veya il seçim kurulu başkanının talebi doğrultusunda sandıkların taşınmasına olanak tanıyan bent madde metinden çıkarılmalıdır.

Sandıkların taşınmasına olanak tanıyan bu düzenleme, seçmen iradesinin baskı altına alınması sonucunu da doğurabilecektir.Yatağa bağımlı hasta ve engelliler için seyyar sandık uygulamasını getiren düzenleme, seyyar sandık listelerinin nasıl oluşacağı, seçim günü seyyar sandıklarda güvenliğin nasıl sağlanacağına ilişkin soru işaretleri barındırmaktadır Bu düzenleme seçim güvenliğine ilişkin endişeleri bertaraf edecek biçimde yeniden düzenlenmelidir.Sandık kurulu başkanı ve üyeliklerinin belirlenmesi noktasında siyasi partilerin müdahil olabildiği mevcut düzenleme kaldırılarak, siyasi iktidarın ağırlığını artıracak biçimde, kamu görevlileri arasından seçim yapılması getirilmektedir. Siyasi partilerin denetim mekanizmalarını azaltacağından, düzenlemenin eski haline döndürülmesi uygun olacaktır.

Kuvvetler ayrılığı ilkesiyle bağdaşmıyor Teklifteki cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde oy pusulalarının aynı zarfa konulması hükmü, kuvvetler ayrılığı ilkesiyle bağdaşmamakta, 16 Nisan referandumuyla gayrimeşru olarak yürütme erkini tekeline olan cumhurbaşkanlığı ile yasama organı olan parlamentoyu oluşturacak milletvekillerinin aynı zarf içine girmesi erkler arası ilişki açısından sakıncalı görülmektedir. cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde oy pusulalarının farklı zarflara konulması uygulaması getirilmelidir.Oy pusulaları ve zarflarının filigranlı kağıt kullanılarak hazırlanması olumlu bir düzenleme olmakla birlikte, teklifin sonraki maddelerinde sandık kurulu mührünün yerine bir güvence olarak getirileceği anlaşılmaktadır. Filigranlı pusula ve zarf, sandık kurulu mührü ile birlikte uygulanırsa, seçim güvenliği açısından daha tatmin edici bir düzenleme olacaktır.

Teklifteki sandık çevresi tanımlaması, propaganda yasağı ve kolluk kuvvetinin görev ve yetki alanı bakımından muğlaklık içermektetir. Bu düzenlemeyle sandığın fiili durumlara açık hale getirilebileceği, iktidar dışındaki siyasi partilerin denetiminden kaçırılabileceği endişelerini paylaşmaktayız.Teklif, mevcut düzenlemede sandık kurulu başkanı ve üyelerine tanınan kolluk çağırma yetkisini, tüm seçmenlere tanınan bir yetki olarak genişletilmektedir. Maddeye yerleştirilen “ihbar” ifadesi, bu düzenlemenin farklı amaçlarla suiistimal edebilmesinin önünü de açmaktadır. Düzenleme silah gölgesinde seçim yapılması riskini taşımakta, bu durumda seçmenin oy kullanmasını baskılayabilecek ve seçimlere katılma oranını ciddi bir biçimde düşürebilecektir.YSK’nın kanunsuz kararının itirafıSandık mührü bulunmayan zarfların, sandık mührü bulunmayan pusulaların geçerli sayılabilmesini düzenleyen hüküm, 16 Nisan gayrimeşru referandumunda YSK tarafından kanunsuz bir karar alındığının itirafı olması açısından önemli olmakla beraber, sandık mührünün teminatının ortadan kaldırılması bakımından kabul edilemez.

Teklif, ittifak yapan partilerden herhangi birine verilmeyen ancak ittifaka verilen ve “ortak oy” olarak tanımlanan oyların ittifakı destekleyen partiler arasında orantısal olarak dağılımını öngörse de, seçmen tercihine dair bilinmeyen verilen üzerinden yapılan hesaplamaların, seçim sonuçlarının kesinliğine ve seçmen iradesinin netliğine kesinliğine gölge düşürebileceği açıktır. “Ortak oy” kavramı kaldırılmalı, ittifak sütunu içerisinde siyasi tercihini açıkça ifade edecek biçimde bir partiye basılmayan mührün geçersiz sayılması uygulaması getirilmelidir.Tek liste halinde seçimlere katılmayan ittifak partilerinin, milletvekili hesaplamalarının ittifakın toplam oyu üzerinden yapılması hakkaniyet ölçülerine uygun olmamakta, milletvekili hesaplamalarının siyasi parti listeleri bazında değerlendirilmesi gerekmektedir.Baraj kaldırılsınRaporda şeffaf, güvenilir ve adil seçimler yapılması ve seçmen iradesinin parlamentoya yansıması için OHAL rejimine son verilmesi, Yüzde 10’luk ülke barajı tamamen kaldırılması, YSK kararlarının yargı incelemesine açılması, seçimlerde en az yüzde 1 oy alan siyasi partilerin hazineden yardım alabilmelerinin mümkün kılınması taleplerine de yer verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.