CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan ‘Gül’ve ‘İnce’ çıkışı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında, Gazeteciler Seda Öğretir ve Ahmed Arpat’ın sorularını yanıtladı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan ‘Gül’ve ‘İnce’ çıkışı
03 Eylül 2020 Perşembe 11:50

banner225

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

HDP’NİN ÇÖZÜM SÜRECİ AÇIKLAMASI

Biz Türkiye’nin bütün sorunlarını çözmeye talibiz. Türkiye bunların çözemediği her şeyi çözeceğiz. Çözümün adresi TBMM. Tüm sorunlar milletin iradesiyle çözülecek. Yeri zamanı gelince konuşacağız. Ama şu anda sorunumuz ekonomi, işsizlik ve yoksulluk.

Biz önümüzdeki ikinci yüzyılı düşünüyoruz. Siyasette güven veren ahlaklı olan bize oy vermediği diye düşman ilan etmeyen bir anlayışla yola çıkıyoruz. Bu ülkenin hapishanelerinde gazeteciler olur mu? Trump Erdoğan beni dinliyor diyor. Papazı vermem diyen adam telefon gelince esas duruşa geçip papazı verdi. 36 askerimiz İdlib’de öldü. Ruslar vurdu. Gitti Putin’in kapısında bekledi. 36 askerin günahı vebali onlardadır.

Suriye’yi kim parçaladı? Erdoğan. Talimatı kim verdi? Obama. Erdoğan BOP’un eşbaşkanıydı. Kendisi söyledi. Neden bu görev için seni seçtiler? Suriye’de bir Amerikan askerinin bile burnu kanamadı, biz şehitler verdik. Suriyelilere 40 milyar dolar harcadık. Kimin parası bu? Bize bunun hesabını vermek zorundalar. 10 milyon işsiz var, resmi rakamlara göre 3 milyon 600 bin Suriyeli var.

Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı adaylığı

Seçimler 2023’te. Seçimler bu tarihte olacaksa cumhurbaşkanı adayı kim olacak tartışmasına gerek var mı? Tartışmayı kişi bazına indirirseniz ilkelerden vazgeçmiş olursunuz. Sizin ilkeleriniz kabul edilecek mi edilmeyecek mi? Demokratik parlamenter sisteme dönüş yapmak istiyoruz, yasama yürütme arasında tutarlı bir denge olsun istiyoruz. biz bunları bir kenara bırakıyoruz, cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Önce ilkeler üzerinde bir mutabakat sağlamalıyız.

Biz bunları bir kenara bırakıyoruz, cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Bu tartışmayı absürt buluyoruz. Önce ilkeler üzerinde bir mutabakat sağlamalıyız. Hükümetin yönlendirmesiyle bu tartışmalar yapaydır. Türkiye gerçek gündemi olan ekonomiye dönmeli. Abdullah Gül’ün ismi geçince korkuyorlar, neden korkuyorsunuz? Bu tartışılacak bir şey değil. Seçim 4 ay sonra olsa oturup tartışalım. Hem Erdoğan hem Bahçeli seçimlerin zamanında yapılacağın söylüyorlar. O zaman bekleyeceğiz. Beklerken neleri nasıl yapacağımızı tartışmalıyız. Kişiler bazında tartışma doğru değildir. İttifakı yok sayıp aday belirlemeyiz.

PARLAMENTO VURGUSU

“Biz bu parlamentoyu eski görkemli günlerine kavuşturmak zorundayız. Onu yapamazsak siyasi görevimizi yapmamış oluruz. Seçimle gelinen her makamın düzgün insanlar tarafından temsil edilmesi gerekiyor.”

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı adaylığı

İsimler açısından tartışmayı asla doğru bulmuyorum.

CHP’li bir ismin adaylığı

En baştan beri söylediklerimin tamamı bir tuğla örer gibi endi içinde tutarlı olan önermelerdir. Bunu ittifak ortaklarımızla görüşeceğiz. Bir aday mı çıkarcağız, her parti kendi adayını mı çıkartacak. Sonuçta liderler bir araya gelecek ve konuşacağız. Önce ilkeler. Eğer siyaset kurumu ilekelr üzerindne hareket edebilyseydi, vatandaşın gözünde saygın olurdu. Gidin bakın şu parlamentonun bir saygınlığı var mı? Vatandaşların yüzde 70’a yakını bu parlamentoya güenmiyorum diyor. Demek ki bir sorun var. İlkeler yok. Parlamento i,ş takipçilerinin olduğu bir yer mi? Neden siyasi ahlak yasası çıksın diyoruz. Önce şu siyaset bir kirlilikten arınmalı. Milletvekili eş dost için, müteahhitler için deil, millet içim çalışacak.

Millett İttifakı’nın adayı cumhurbaşkanı seçilir ve mevcut sistemle devam etmek isterse ne olacak?

Bütün bunları konuşacağız. Ortaya bir metin çıkacak ve imzalanıp kamuoyuna deklare edilecek. Seçildikten sonra ‘ben vazgeçtim’ demek olmayacak. Oraya seçilecek kişi ahlaklı olmalı. Deklarasyona bile gerek yok, verdiği sözün arkasında durmalı.

Önümüzdeki seçim bir siyasi parti seçimi değil, bir sağ-sol seçimi değil. Demokrasiden yana olanlar ve totaliter rejimden yana olanlar. Vatandaş bu ikisinden birini tercih edecek.

Millet İttifakını bir arada tutmakta zorlandığınız oldu mu?

Hayır. Onlar da demokrasi isiyor ben de. Onlar da hukuk devleti istiyor biz de. Eğitim sistemi, dış poltika, ekonomi gibi konularda temel ilkelerde bir kırılma yok.

Muharrem İnce’nin Sivas’tan başlatacağı Memleket Hareketi

Daha başlamadı bilmiyoruz. Partimizin bir üyesidir. 4 Eylül’de Sivas’ta başlayabilir. Gayet güzel. Bir itirazımız yok. Ülkenin sorunlarını ve çözüm yollarını anlatabilir. Gayet güzel.

İnce’nin başlatacağı hareket CHP oylarını böler mi?

Hayır bölmez. Türkiye’de bugün bir demokrasi kırıntısı kalmışsa bu CHP sayesindedir. Bizim seçmenimiz de bunun farkında.

İnce’nin başlatacağı hareketin cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecinde bir etkisi olmaz.

İnce’nin partiye ve kendisine yönelik eleştirileri. Neden cumhurbşkanı adayı olmuyor

Dediğim gibi önce ilkeler. İttifak partileri ile hareket etmek durumundayız. Çünkü rejim değişti. Bu rejimi yeniden eksenine oturmak içinherkesle işbirliği yapmak zorundayız.

“TAMAMI GAYRİ MİLLİ”

Kriz var diyordum, krizden nasıl çıkarız diye 13 madde sıraladım. 18 Mayıs 2020’de buhran var dedim. 16 maddede buhrandan nasıl çıkabileceğimizi saydım. Bugün buhran var. Bütçe açığını kapatmak için borçlanmak zorundayız. Borcun da faizi var, ilk 7 ayda 80 milyar lira faiz ödendi. Faizi ödemek için bile borçlanmak zorundasınız. Ne yerli ne de milliler. Tamamı… Ortağı dahil, sarayın bekçisi dahil gayri milli. Osmanlı’nın son döneminde olduğu gibi buhranın içerisindeyiz.”

“NEDEN İHVAN’I DESTEKLİYORSUN?”

Ekonomide bir buhran yaşıyoruz, dış politikada da aynısını yaşıyoruz. Bozulma Akdeniz’den vatandaşları tekneye bindirip İsrail’e göndermekle başladı. İsrail vurdu, vatandaşlarımız öldü. Erdoğan kıyameti kopardı. İsrail bir vakfa para verdi, her şey bitti. İsrail ben tazminat ödemem dedi. Vakıfa bağış yapacağım dedi. İkincisi Mısır’dır. Mısır’la kavga etmek Türkiye’yi Akdeniz’de felakete sürüklemek demektir. Mısır’la barışın dediğimde darbeci dediler. İhvan’ın logosunu kendi partilerinin logosu yaptılar. İhvan dediğiniz nedir? Sizin için PKK neyse bizim için İhvan odur diyorlar. Neden İhvan’ı destekliyorsun. Ortadoğu’nun halifeliğine soyunuyorsun. Çikolata kutusunda rüşvet alan adamı büyükelçi yaparsan dünya bir şey söylemez mi? Bu Türkiye’nin iradesine darbe vurmak demektir. Mısır kalktı Yunanistan ile anlaşma yaptı. Akdeniz’in güneyinde Mısır kuzeyinde Türkiye var. İki ülkenin anlaşması Doğu Akdeniz’de farklı bir gelişme olurdu. Libya anlaşması güzel, parlamentodan oybirliğiyle çıktı. Ama onlar parlamentoya sunmadılar. Serrac, Macron davetiyle Fransa’ya gitti. Bu anlaşma onaylanmazsa Erdoğan o koltukta oturamaz. Hala gidin Mısır’la anlaşın diyorum.

DOĞU AKDENİZ’DEKİ GERİLİM

12 ada silahlandırılırken defalarca konuştum. Kılıçdaroğlu bizi savaşa zorluyor diyorlardır. Kendi kara sularımızda gemilerimizin haklarımızı savunması, arama yapması kadar doğal bir şey yok. Türkiye kendi çıkarlarını korumak zorundadır. Kendi çıkarlarını korurken de uluslararası desteği de almalı. Mısır, Libya, İsrail ile bunun için diyorum.

“YUNANİSTAN İLE ÇATIŞMA İHTİMALİ GÖRMÜYORUM”

Orada çıkacak doğalgaz Türkiye üzerinden Avrupa’ya gitmesi lazım. Bu avantajdan Türkiye’nin yararlanmaması gerektiğini söyleyen bir kişi var o da Erdoğan’dır. Ege’de bir çatışma ihtimali görmüyorum. İki taraf da sağduyu ile hareket etmek zorundadır. Yunanistan ve Türkiye’nin bir çatışmaya gireceğini düşünmüyorum. Tabii siz gerilimi tırmandırırsanız olay sizin elinizden çıkmış olur. Dış politikayı iç politikaya malzeme etmemelisiniz. Yunanistan’ın 6 mil kıta sahanlığı var. Yunanistan’ın 12 mile çıkarmasını savaş nedeni kabul ediyoruz zaten.

RUMLARA SİLAH AMBARGOSUNUN KALDIRILMASI

ABD de Rusya da güçlü bir Türkiye istemez. Bölgesinde zayıf her an kontrol edebilecekleri ekonomisini çökertebilecekleri bir ülke isterler.

CORONA VİRÜS İLE MÜCADELE

Bir devlet vatandaşına yanlış bilgi vermemeli. Bilgi veriyorsanız bilgiyi çarpıtmayacaksınız. Verilen rakamlar konusunda herkesin endişesi var. Vali bir açıklama yapıyor, bakan farklı açıklama yapıyor. Sağlık Bakanlığı kendi saygınlığını törpüledi. Bilim Kurulu’nun bir sözcüsü olmalı, açıklamaları onlar yapmalı. Önlemleri bıraktılar, şimdi yeniden arttı. Suçlu kim? Vatandaş. Vay efendim, neden düğün yapıyorsun? Siz izin verdiniz.


Kaynak: Sözcü

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.