CHP lideri Kılıçdaroğlu: İktidar Kürt sorunu üzerinden bölüyor

Cumhuriyet Halk Partisi’nin iki gün sürecek 37. Olağan Büyük Kurultayı, Bilkent Odeon Gösteri Merkezi'nde gerçekleştiriliyor. Korona virüsü salgını nedeniyle seyircisiz yapılan kurultayda 6. kez genel başkanlığa aday olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısında yeterli imzayı toplamaları durumunda İlhan Cihaner, Aytuğ Atıcı ve Tolga Yarman yarışacak.

CHP lideri Kılıçdaroğlu: İktidar Kürt sorunu üzerinden bölüyor
25 Temmuz 2020 Cumartesi 12:18

banner255

CHP’nin “Hedef iktidar, Cumhuriyeti Demokrasi İle Taçlandıracağız” sloganıyla düzenlediği 37. Olağan Kurultayı seyircisiz olarak Bilkent Odeon Gösteri Merkezi’nde yapılıyor.
Ana teması ‘iktidar’ olarak belirlenen kurultay için Bilkent Odeon Gösteri Merkezi’nin içi ve dışına afiş ve pankartlar asıldı. Kurultayın yapılacağı salona, “Hedef iktidar, Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandıracağız”, “Özgür toplum için iktidar”, “Milli irade için iktidar”, “Özgürlük, barış ve demokrasi için iktidar”, “Barış, çocuk, kadın, doğa için iktidar” pankartları asıldı. Kurultay alanında çok sayıda polis ve güvenlik görevlisi görev yaparken, çevrede geniş güvenlik önlemi alındı. Partililer ile basın girişi ayrı noktalardan yapılırken, alana 4 farklı arama noktasından geçilerek ulaşıldı.

BASIN ALANI KURULTAY ALANINA 400 METRE UZAKTA KURULDU

CHP kurultayının yapıldığı alan üç bölümden oluştu. Covid-19 nedeniyle kurultay salonuna alınmayan basın mensupları için yaklaşık 300 metre uzaklıkta yer ayarlandı. Burada gazetecilerin kurultay salonunu izlemesi için büyük ekranlar kuruldu. Kurultayın yapıldığı salona girişler kontrollü yapıldı.

OY KULLANILACAK KABİNLER HAZIRLANDI

İkinci bölümde CHP delegeleri tarafından genel başkan ve parti meclis üye seçimi için oy kabinleri kuruldu. Salgın önlemleri kapsamında yerlerde ‘bir buçuk metre mesafe’ uyarısı yapan yazılar yer aldı. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın salgına karşı alınması gereken önlemleri içeren 14 kuralın yazılı olduğu levhalar yerleştirildi. Kurultay alanının birçok noktasına el dezenfektanı yerleştirildi.

KURULTAY SALONU SOSYAL MESAFE KURALLARINA GÖRE DÜZENLENDİ

3 bin 980 kişilik olan kurultay salonu sosyal mesafe kuralına uygun şekilde 2 bin kişi için düzenlendi. Doğal delegelerle birlikte toplam bin 357 delege, onursal başkanlar, belediye başkanları ve parti görevlileri için koltuklar numaralandırıldı ve isimler yazıldı. Kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu’nun oturacağı bölümde eski genel başkanlar Murat Karayalçın ve Altan Öymen için de yer ayrıldı. Kılıçdaroğlu’nun arkasındaki koltuklara da İstanbul, Ankara, İzmir, Tekirdağ, Muğla, Aydın büyükşehir belediye başkanlarını oturacak.

Kurultay’da ilk gün genel başkanlık, ikinci gün Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri için seçim yapılacak.

CHP LİDERİ KURULTAYA GELDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 37. Olağan Kurultay’ın yapılacağı alana eşi Selvi Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı ile birlikte giriş yaptı. Kılıçdaroğlu’nu genel başkan yardımcıları karşılarken, ‘Hak, hukuk, adalet’ sloganları atıldı. Söz ve müziği Ali Altay’a ait “İktidarın yolu Kılıçdaroğlu” şarkısı eşliğinde partilileri selamlayan Kılıçdaroğlu, kendisine ayrılan yere oturdu. Şarkıda, “Hak, hukuk, adalet, ruhunda asalet, yürüyor iktidara Kılıçdaroğlu” ifadeleri yer aldı.

CUMARTESİ ANNELERİNE SELAM

Daha sonra kurultayı açmak için kürsüye gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gençleri, kadınları, emeklileri, taşeron işçileri, orman köylülerini, apartman görevlilerini, güvenlik güçlerini, sağlık çalışanlarını selamladı. Kılıçdaroğlu 800 haftadır çocuklarını, evlatlarını arayan Cumartesi Anneleri’ni de andı, 37. Kurultay’dan en içten selam ve saygılarını gönderdiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından başlıklar şöyle:

BU KURULTAY BİZİ 2023’E TAŞIYACAK KURULTAYDIR: Bu kurultay 100 yılı geride bırakan önümüzdeki 100 yıla açılan tarihi bir kurultaydır. Bu kurultay bizi 2023’e taşıyacak kurultaydır. Bu kurultay sadece vatandaşların değil, tüm dünyanın gözünün kulağının olduğu bir kurultaydır. Sosyal  ve ekonomik buhrandan nasıl çıkacağımızı anlatan bir kurultaydır. Bu kurultay alçak gönüllü bir uygarlığa çağrı kurultayıdır. Bu kurultay işsizliğin, yoksulluğun, umutsuzluğu nasıl ortadan kaldıracağımızı açıklayan bir kurultaydır.

MİLLETİN FERASETİYLE DUVARI PARÇA PARÇA KIRACAĞIZ: Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en ağır buhranını yaşıyor. Bu buhran, ekonomi, yönetim, toplumsal kişisel sağlığımızı derinden dinamitleyen bir buhrandır. O yüzden kimsenin umutsuzluğa hakkı yoktur. Adalet Yürüyüşü’nde kırdığımız duvarı, 31 Mart yerel seçimlerinde yıkarak arkasına geçtik. O duvarı milletimizin ferasetiyle parça parça yıkacağız.

TÜRKİYE’NİN BEŞ TEMEL SORUNU: İkinci yüzyıla çağrı beyannamesi adını verdiğimiz çözüm önerilerini saymadan önce 5 temel sorundan bahsedeceğim. Birinci sorun demokrasi. Yasama ve yargı bir kişinin vesayeti altındadır. Demokrasi sadece kağıt üzerinde kalan sözcük olarak kalmıştır. Saray ne diyorsa yargı aynısını yapıyor. Saray aynı zamanda egemen güçlerin talimatını da yerine  getiriyor. Amerika istedi, Rahip Brunson serbest bırakıldı. Saray talimat veriyor sosyal medya susturuluyor. Osman Kavala, Selahattin Demirtaş serbest bırakılmıyor.

TÜRKİYE’NİN EKONOMİK BAĞIMSIZLIĞI TEHLİKE ALTINDA: İkinci sorun ekonomi. Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığı tehlike altındadır. 79 yılda 57 hükümet görev yaptı. Bu sürede 714 milyar dolar kaynak kullanıldı. 79 yılda 57 hükümet 714 milyar dolar harcadı. AK Parti, 2 trilyon 400 milyar dolar para harcadı. Bu para nereye gitti? Keban Barajı mi yaptınız? Hiç.

TÜRKİYE, EGEMEN GÜÇLERİN TALEPLERİNİ YERİNE GETİREN DEVLET OLMUŞTUR: Üçüncü büyük sorunumuz dış politika. Türkiye, şu anda egemen güçlerin taleplerini yerine getiren bir devlet konumuna düşmüştür. Ekonomik ve siyasi bağımsızlığını büyük ölçüde yitirmiştir. Süleyman Şah türbesini, bayrağı indirip toprağı terk eden başka hükümet olmadı.

EĞİTİMDE KENDİ ÇOCUKLARINI DENEK OLARAK KULLANDILAR: Dördüncü sorunumuz eğitim. 18 yılda eğitime 2 trilyon 400 milyar dolar para harcadınız, hâlâ eksik derslikler var. Türkiye, bilgiden koparılmıştır. Egitim politikalarını sürekli değiştirerek kendi çocuklarını denek olarak kullanan Dünya’daki tek ülkeyiz.

İNANÇ ÜZERİNDEN SİYASET BÖLDÜ: Beşinci temel sorun toplumsal barış. İnanç üzerinden siyaset toplumu bölmüştür. Siyasi iktidar, başta Kürt sorunu olmak üzere tüm toplumu kamplaştırmakta, derinleştirmekte, politikaları üzerine kurmaktadır.

ÖZLEM ÇERÇİOĞLU DİVAN BAŞKANI: 2 RET

CHP Kurultayı Divan Başkanlığı için “Topuklu efe” olarak nitelendirilen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu önerildi. Çerçioğlu, delegelerin oyları ile Divan Başkanlığına seçildi. Çerçioğlu, yaptığı konuşmada AK Parti tarafından tartışmaya açılan İstanbul Sözleşmesi’nin yanında olduklarını kaydetti. Tüzük Kurultayı’ndaki antidemokratik uygulamaları gerekçe gösteren Genel Başkan adayı ve PM Üyesi İlhan Cihaner ile İstanbul Milletvekili Ali Şeker ret oyu kullandı.

EKREM İMAMOĞLU: GENEL BAŞKANIMIZ TARİHİ BİR MİSYON ÜSTLENDİ

CHP Kurultayı’nda gazetecilerin bulunduğu alana gelerek açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu kurultayın iktidar kurultayı olduğunu söyleyerek, “Bu kurultay diğerlerinden çok farklı. CHP sadece kendisine oy veren insanlar için bir umut kurultayı yapmıyor. Muhalefet ruhunu temsil eden tüm insanları kapsıyor. Dolayısıyla sorumluluğu çok büyük. Bütün delegelerin bu sorumlulukla davranması gerekiyor” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu dönemde tarihi bir misyon üstlendiğine dikkat çeken İmamoğlu, “Bizim genel başkanımız özelikle son yerel seçimlerde tarihi bir misyon üstlendi. Dolayısıyla bizim genel başkanımız ile ilgili zerre kadar sorgulayacağımız bir şey yok. Etrafında iyi bir yönetimle toplanmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.


Kaynak: Haber Sol

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.