CHP'li Kaboğlu: Cumhurbaşkanı yerel yönetimlere müdahalede bulunabilecek

CHP’nin İzmir’de devam eden Belediye Başkanları Kampı’nda bir süredir iktidar tarafından da gündeme getirilen yerel yönetim yasasına ilişkin tartışmalar değerlendirildi.

CHP'li Kaboğlu: Cumhurbaşkanı yerel yönetimlere müdahalede bulunabilecek
23 Kasım 2019 Cumartesi 09:50

CHP’de yerel yönetim yasasıya ilgili yapılan sunumda, Türkiye’de ikilik yaratan büyükşehir yasasının değiştirilmesi ve yerel yönetimlerle ilgili Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı da dahil olmak üzere uluslararası anlaşmalara uyulmasının partinin kırmızı çizgisi olduğu ifade edildi.

Toplantının basına kapalı kısmında yerel yönetimlerden sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu tarafından hazırlanan “Yerel yönetimlerdeki kazanımlar, hukuki sorunlar ve çözüm önerileri” başlıklı rapor belediye başkanlarına sunuldu.

Sunumu yapan Kaboğlu, yerel yönetimler konusunda anayasada yer alan maddelere atıfta bulunarak, “İktisadi alanda yurttaşı önceleyen Anayasa hükümleri, belediyelerin, yurttaşların günlük yaşamlarını kolaylaştırabilecek icraatları açısından ön açıcıdır” değerlendirmesini yaptı. Kaboğlu, anayasada yer alan “yerinden yönetim ilkesine” atıf yaparak “Avrupa Konseyi kurucuları arasında yer alan Türkiye’nin, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı uyarınca uyulması gereken yükümlülüklere uyulmadığına işaret etti. Kaboğlu, Saray’da kurulan Yerel Yönetim Politikaları Kurulu’nun yerel yönetimleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağladığını, ancak anayasal olarak yerel yönetimlerin İçişleri Bakanlığı’na bağlı olduğuna dikkat çekti.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Kaboğlu, yerel yönetimlerin yetkisine giren imara ilişkin düzenleme yetkisinin yasayla bakanlığa verilmesinin yeni bir vesayet sistemi oluşturacağını belirterek “Bu ve benzeri yasalar ile Cumhurbaşkanı partisine mensup olmayan bölgelerde alan idareleri yöntemiyle yerel yönetimlere müdahalede bulunabilecek” uyarısında bulundu. Kampta, CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel tarafından hazırlanan farklı konulardaki politika notları da başkanlara dağıtıldı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.