CHP'li belediye başkanından şantaj iddiası: 15 Temmuz görüntülerim için benden 50 bin euro istediler

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'a, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi bir barda çekilen görüntülerdeki sözleri nedeniyle 2 ay 15 gün hapis cezası verilmişti.

CHP'li belediye başkanından şantaj iddiası: 15 Temmuz görüntülerim için benden 50 bin euro istediler
23 Mart 2021 Salı 16:39

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi çekilen görüntüleriyle ilgili basın açıklaması yaptı. Gürkan, videoyu çeken Şükrü Benli isimli kişinin görüntülerin yayınlanmaması için kendisine şantaj yaptığını söyledi.

CHP İl Başkanlığı'nda yapılan toplantıda konuşan Gürkan, "Bu görüntüler öncesinde şahsımdan 50 bin euro, sonralarında 40 bin, 25 bin, 15 bin son olarak 3 bin, 5 bin euro olmak üzere bedeller istemiştir" dedi.

Gürkan, Edirne'de bir süre yerel gazete çıkaran Şükrü Benli'nin gazeteci olmadığını ve hakkında verilen mahkeme kararları nedeniyle Bulgaristan’da yaşadığını kaydetti.

Benli'nin "Bulgaristan'da işkence gördüm. arkasında Recep Gürkan vardı" iddiasını reddeden Gürkan, bu iddiaları dile getiren Benli'nin mahkemenin muayene talebini kabul etmediğini, adli tıp kurumuna gitmediğini söyledi. Gürkan, “Ben adaletten kaçmadım kaçmayacağım. Ben adaletten korkmuyorum. Aklanacağımdan eminim. Beraatımı ispatlamak için Türk yargısının huzurundayım. Adalete olan saygımı güvenimi bütün Edirne halkı görsün. Sana yapıldığını iddia ettiğin suçları ortaya koymanın tek yolu hâkimin karşısına çıkmak. 'Bana şunlar yapıldı' dediğin şeyleri kanıtlama imkânın var. Niye kaçıyorsun ey kanun kaçağı” diye konuştu.

Gazete Duvar'ın haberine göre; Gürkan, 15 Temmuz’da yaptığı konuşmanın Şükrü Benli tarafından izni ve rızası olmadan kayda alındığını belirterek, o konuşmanın o an orada olan birçok kişi tarafından görüntülendiğini ancak sadece Şükrü Benli tarafından şantaj malzemesi haline getirildiğini söyledi. Gürkan, “Bu görüntüleri çıkar amacıyla kullanmış, kendisi bu dosyadan tehdit ve şantajdan yargılanıyor ve yakalama kararı var. Ben suç işlediysem Türk yargısı kararını verir ve bedelini öderim. Tehdide, şantaja pabuç bırakmam. O dönem 31 Mart seçimleri vardı. Seçimler öncesi video ortaya çıktı. 28 Mart 2019 tarihinde servis edildi” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın 15 Temmuz darbe girişimi gecesi bir barda çekilen görüntülerde "36 yıl önce haberimiz yoktu, şimdi var. İçelim" dediği duyulmuştu. Gürkan'a ''suçu ve suçluyu övme'' iddiasıyla dava açılmıştı. Mahkeme Gürkan'a 2 ay 15 gün hapis cezası verip hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar vermişti


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.