CHP'li Akın: İktidar 40 yıldır vergi veren esnafın değil, yandaş şirketlerin yanında

CHP'li Akın, 'İktidar kendi parti kongreleri lebalep dolu diye övünürken pek çok dükkanın kepenkleri kısıtlama dolayısıyla kapalı durumdadır' eleştirisinde bulundu.

CHP'li Akın: İktidar 40 yıldır vergi veren esnafın değil, yandaş şirketlerin yanında
17 Şubat 2021 Çarşamba 14:51

banner255

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, havalimanlarını işleten şirketlere kira ertelemesi, indirimi ve işletme hakkı uzatımı yapılmasıyla ilgili, "İktidar esnafın değil, yandaş şirketlerin yanında yer almayı tercih etmiştir" dedi. 

Akın, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP'nin Rize kongresinde "Pandemiye rağmen kongre labelep dolu" sözlerini işaret ederek, "İktidar kendi parti kongreleri lebalep dolu diye övünürken pek çok dükkanın kepenkleri kısıtlama dolayısıyla kapalı durumdadır" diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; pandemi dolayısıyla yolcu sayısı düşen havalimanlarını işleten şirketlere sağlanan kira ertelemesi, indirimi ve işletme hakkı uzatımıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

'İKTİDAR ESNAFIN YANINDA YER ALMADI'

"Pandemi nedeniyle aylardır dükkanı kapalı kalan esnafımızın artık dayanacak gücü kalmamıştır. İktidar kendi parti kongreleri lebalep dolu diye övünürken; pek çok dükkanın kepenkleri kısıtlama dolayısıyla kapalı durumdadır. Esnafımız kira, fatura, sigorta primi gibi temel giderlerini karşılamayı bırakın; evine ekmek götüremez hale gelmiştir. Yaklaşık bir yıldır devam eden pandemi koşullarında iktidarın geçen ay hatırladığı esnafa verilen destek de yetersiz kalmıştır. İktidar zor zamanda esnafın yanında yer almamıştır.

'ESNAFA DEĞİL, YANDAŞLARA DESTEK'

40 yıldır devlete vergi veren esnafımız adeta ölüm kalım mücadelesi verirken; iktidar esnafın değil, yandaş şirketlerin yanında yer almayı tercih etmiştir. Başta İstanbul Havalimanı’nı olmak üzere pandemi nedeniyle yolcu sayısı düşen havalimanlarını işleten şirketlere kira ertelemesi, indirim ve sözleşme uzatma gibi desteklerin hayata geçirilmesi yönünde işlemler yapılmaktadır.

'DÖVİZ GARANTİLERİ LİRAYA ÇEVRİLMELİ'

İstanbul Havalimanı zaten kamu bütçesinde verilen yolcu garantisiyle adeta kara deliğe dönüşürken; kira sözleşmesinin şirketler lehine ele alınması için yapılacak her bir işlem kamu yükünü daha da artıracaktır. Yandaş şirketlerin çıkarı söz konusu olduğunda pandemiyi mücbir sebep kabul eden iktidar; kurdaki olağanüstü artışı da mücbir sebep kabul ederek dolar üzerinden verilen garantileri Türk Lirası’na çevirmesi için de siyasi irade göstermelidir."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.