CHP'den idam açıklaması

AKP milletvekili ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin idam cezasının geri getirilmesi için Ekim ayında Meclis'e teklif sunacaklarını açıklamasına CHP'den yanıt geldi.

CHP'den idam açıklaması
06 Ağustos 2018 Pazartesi 17:15

banner225

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel , hem pozitif hukuk normları hem de evrensel kazanımlar olarak idam cezasının karşısında olduklarını söyledi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici , "Sayın Cumhurbaşkanımız, 'önüme gelirse imzalarım' dedi. BBP olarak inşallah ekim ayında teklifimizi Meclis'e sunacağız ve oradaki grupların tavrını da göreceğiz. BBP olarak milletimize verdiğimiz sözü de tutacağız, inancımızın gereğini de yerine getireceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Özel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Destici'nin, yeni yasama döneminde idam teklifini Meclise getireceklerine ilişkin açıklamalarını hatırlatarak, "Sayın Destici'nin, bir partinin Genel Başkanı olarak Meclis'te yer almasını son derece kıymetli buluyoruz ama şunu hatırlatmak gerekiyor; bir anayasayla bağlıyız. Anayasa diyor ki üye tam sayısının 3'te 1'i bunu teklif edebiliyor. Sayın Destici'nin bunu teklif edebilmek için 199 milletvekili imzasına daha ihtiyacı var." dedi.

Özel, idam cezasına ilişkin 200 imzalı kanun teklifi verilmesi durumunda, konunun Meclis'te ciddiyetle tartışılacağını, gündeme alınacağını dile getirdi.

"Tartışmayı doğru bulmuyoruz"

CHP'nin, idam konusuna yaklaşımını paylaşan Özel, şöyle devam etti:

"Hem pozitif hukuk normları hem de evrensel kazanımlar olarak idam cezasının karşısında olan bir partiyiz. Bu pozisyonumuzda herhangi bir değişiklik yok. Mesele kime idam cezası uygulanacak tartışmasından farklıdır. Bugün idam geldiğinde, FETÖ elebaşına, diğer terör örgütlerinin hapishanelerde bulunan mensuplarına, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış olanlara uygulanmayacağı açık. Geleceğe yönelik bir şey konuşuluyor ama vatandaşta farklı bir algı yaratılarak günlük siyasete alet ediliyor. İdamdan kurtulmak, gelişmiş demokrasilerde bir kazanımdır. Bu kazanımı Türkiye, hem de tam bir mutabakatla elde etmişken Türkiye'yi her alanda olduğu gibi bu alanda da geriye düşürecek bir tartışmayı doğru bulmuyoruz."

CHP'de olağanüstü kurultay

Partisindeki olağanüstü kurultay talebine ilişkin soruya Özel, sürecin bugün 17.30'da son bulacağını belirterek, "O noktadan sonra Genel Merkezimiz, bu konuda en kısa zamanda, en doğru bilgilendirmeyi yapacak." karşılığını verdi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.