CHP'den 'Gare başarısızlığı Meclis'te araştırılmalı' talebi: Siyasi sorumlular hesap vermeli

Gare askeri harekatına ilişkin CHP'den Meclis'te bir araştırma komisyonu kurulması talebi geldi.

CHP'den 'Gare başarısızlığı Meclis'te araştırılmalı' talebi: Siyasi sorumlular hesap vermeli
19 Şubat 2021 Cuma 14:19

banner225

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Meclis’te Türk Silahlı Kuvvetleri kanunu görüşmeleri sırasında söz alarak, alıkonulan 13 asker, polis ve sivil görevlinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan Gare askeri harekatı ilgili Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Çakırözer, Gare’de yaşananlar sonrası atılması gereken adımlara dikkat çekerek, yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: 

'SİYASİ SORUMLULAR HESAP VERMELİ'

“Birincisi, bu başarısızlığın siyasi sorumluluğunun mutlaka üstlenilmesi gerekir. Dünyanın neresinde olursa olsun, başarısız bir rehine kurtarma operasyonunun sorumluları halkına hesap verir. AKP Genel Başkanı da olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendi ifadesiyle de teyit ettiği başarısızlığın sorumluları halka hesap vermelidir. Yapılan açıklamalar, Meclisimize verilen bilgilendirme yeterli değildir. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun sorduğu 5 hayati soru hâlâ yanıtlanmış değildir. Aynı şekilde, önceki gün yapılan görüşmelerde bu kürsüde siyasi parti sözcülerinin dile getirdiği son derece önemli soruların hiçbiri yanıtlanmış değildir.”

BAŞARISIZLIĞI MECLİS ARAŞTIRMALI 

Çakırözer, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu operasyonda neden başarısız olduğunun ön yargısız bir biçimde inceleyecek bir soruşturmaya ihtiyaç olduğuna da vurgu yaptı. Bu konuda Meclis’in önderlik etmesi gerektiğini söyleyen Çakırözer, “Meclis’te bir Araştırma Komisyonu kurulmalı, ilgili kurumların yetkilileri dinlenmelidir. İstihbarat olsun, operasyonel olsun bu operasyonun başarısızlığının ardında yatan nedenler tüm boyutlarıyla ortaya konulmalıdır. Geleceğe ışık tutacak tavsiyelerle birlikte bu rapor kamuoyuna açıklanmalıdır. Ancak bu şekilde, PKK olsun, FETÖ olsun bu konunun terör örgütleri tarafından istismar edilmesi ve yurt dışında Türkiye aleyhinde kullanılma girişimleri engellenmiş olur” diye konuştu. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.