Cemil Çiçek: Geçmişte olduğu gibi bugün de Türkiye'de kayıt dışı siyaset yapan aktörler vardır

Eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in açıklamalarının ardından başlayan tartışmaları değerlendirdi.

Cemil Çiçek: Geçmişte olduğu gibi bugün de Türkiye'de kayıt dışı siyaset yapan aktörler vardır
12 Mayıs 2021 Çarşamba 17:45

banner255

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in itiraflarının ardından gözler yargıya dönmüş durumda. Eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek, "Geçmişte olduğu gibi bugün de Türkiye'de kayıt dışı siyaset yapan aktörler vardır" dedi.

Geçmişte Meclis Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı olarak görev yapan, AKP'nin kurucu üyeleri arasında yer alan ve halen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi olan Cemil Çiçek, DW Türkçe'den Değer Akal'a konuştu. 

'TÜRKİYE'DE KAYIT DIŞI SİYASET YAPAN AKTÖRLER VARDIR'

Ekonomi ve siyasette kayıt dışılığa son verilmesi gerektiğini söyleyen Çiçek, Geçmişte olduğu gibi bugün de Türkiye'de kayıt dışı siyaset yapan aktörler vardır. Siyaset sahnesinde görünmezler, vatandaşa hesap vermezler, siyasi sorumlulukları da yoktur ancak seçilmiş milletvekilinden, hükümette görev yapan bakandan çok daha etkili konumda olabilmektedirler, ama yaptıkları şey kayıt dışı siyasettir" dedi.

Çiçek, Peker'in yaptığı açıklamalar hakkında da, "Binde biri bile doğruysa felaket ve sıkıntılıdır" değerlendirmesinde bulundu. Yargının harekete geçmesi gerektiğini söyleyen Çiçek, "Türkiye bu konuda yeteri kadar geçmişte tecrübe sahibi oldu. Gerekli ders çıkartılarak gereğinin yapılması lazım" dedi. 

'TÜRKİYE BUNLARI HAK ETMİYOR'

"Organize suç örgütü liderliğinden hüküm giymiş Sedat Peker'in videoları, ortaya attığı vahim iddiala gündeme damgasını vurmuş durumda. Size göre, devlete olan güvenin bu kadar zedelenmesi ülke için tehlikeli değil mi?" sorusunu yanıtlayan Çiçek, şöyle söyledi:

"Türkiye bu sıkıntıları, bu görüntüleri hak etmiyor. En önemli mesele, devlete güven meselesidir. Devlete güven sarsılırsa bir çok şeyi yerli yerine oturtamazsınız. Devlete güven yoksa ne doğru dürüst kalkınma ne doğru dürüst demokrasi olur ne de başka türlü kökleşmiş sorunlar çözüme kavuşturulur. Bu nedenle kayıt dışı vurgusunu yapıyorum. Devletin bilgisi ya da denetimi dışında olanların hepsi kayıt dışıdır. Bilgisi var ve denetimi dışındaysa bu da aynı kapıya çıkar. Bu bir gün mafya örgütü olarak ortaya çıkar, bir gün de Gülen gibi dini cemaat terör örgütü olarak ortaya çıkar…"

'BİNDE BİRİ DOĞRUYSA FELAKET VE SIKINTILIDIR'

Peker'in başta eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar olmak üzere çeşitli isimler hakkındaki iddiaları için, "Binde biri bile doğruysa felaket ve sıkıntılıdır" diyen Çiçek, "Binde birken önünü alamazsanız, bu yüzde bir, sonra onda bir olur sonra bir bakarsınız ki bütün vücudu kaplamış. Türkiye bu konuda yeteri kadar geçmişte tecrübe sahibi oldu. Gerekli ders çıkartılarak gereğinin yapılması lazım" şeklinde konuştu.

'YARGININ GÖREVİNİ YERİNE GETİRMESİ GEREKİR'

Çiçek, "Gelinen aşamada, kamu otoritelerinin, yargının yapması gerekenler nelerdir?" sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

"Videoları seyreden, gazetede okuyan ilgili savcı ya da savcıların harekete geçip gereğini yapmaları lazım. Devlete güveni sağlamak açısından bu gereklidir. Bu boyuttaki iddiaları savcılar araştıracak, gerçek neyse ortaya çıkartacaktır. Suç teşkil eden bir şey varsa, evvela yargı makamlarının harekete geçmesi lazım. Bu bahseliden konular şikayete bağlı suçlar değil. Ceza hukukumuzda şikayete bağlı suçların sayısı Avrupa Birliği süreciyle alakalı olarak azaltılmıştır. Savcılar, bu iddialar hakkında haberdar oldukları an itibariyle, bu iddialarla ilgili soruşturma başlatmaları gerekiyor. Basında yeteri kadar yer buldu, görmüşlerdir… Suç varsa iddianame tanzim edilir, suç yoksa takipsizlik kararı verir. İddialar doğru değilse de elbette biz gereğinin yapıldığını görür, 'yalanmış esası yokmuş' deriz. Ama yargının görevini yerine getirmesi gerekir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.