Çavuşoğlu'ndan AB'ye: 'Para vereyim, Afganlar Türkiye'de kalsınlar' olmaz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 'Biraz para vereyim Türkiye mültecileri tutsun anlayışı işlemez, Herhangi bir ülkenin tahliye edeceği Afganların bir süre de olsa kalması mümkün değil' dedi.

Çavuşoğlu'ndan AB'ye: 'Para vereyim, Afganlar Türkiye'de kalsınlar' olmaz
02 Eylül 2021 Perşembe 18:41

banner255

Göçmenlere karşı toplumsal muhalefetin arttığı Türkiye’de AKP iktidarı Afgan göçmenler konusunda tavır değiştiriyor. İran sınırına duvar inşaatına başlayan ve inşaat çalışmalarını sürekli televizyonlardan gösteren iktidar, Avrupa Birliği’ne de daha fazla göçmen alamayacağı mesajı veriyor:

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’ya gelen Hollanda Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag ile görüşmesi sonrası basın toplantısında soruları cevapladı. Çavuşoğlu'nun konuşmasından öne çıkan bölüm Afgan mülteci tartışmaları oldu. 

Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Afgan mültecilerin Türkiye'de kalması konusundaki açıklamalarına atıfta bulunarak, "Afganlar konusunda 'biz para veriyoruz Afganları ülkede tutun, gelmesin' anlayışı olursa böyle bir işbirliği olmaz" dedi ve şu başlıklar üzerinde durdu:

"Afganistan’da krizin derinleşmesini temenni etmeyiz. Böyle bir risk karşısında neler yapabileceğimizi değerlendirdik.

Özellikle muhtemel bir göç dalgasına vurgu yapmıştık. Bu konuda uluslararası toplumun beraber hareket etmesi gerekiyor. Transit ülkelerde, özellikle Afganistan’ın komşu ülkelerinde neler yapılmalı bunları değerlendiriyoruz.

Havalimanı için Taliban'dan ve diğer ülkelerden bizimle iş birliği teklifleri var. Bunların hepsini değerlendiriyoruz.

AB kendi yükümlülüklerini yerine getirmedi. Bu mutabakatı güncellememiz lazım. Göç mutabakatının güncellenmesi konusunda düşüncelerimizi ve önerilerimizi Avrupa Birliği'ne ilettik. Üzerinden bir yıl geçmesine rağmen bize dönüş yapılmadı.

Israrla güncellememiz gerektiğini söyleyince Avrupa Birliği tek taraflı bir karar aldı. Öyle ben istediğim gibi karar alırım, biraz para vereyim 'Türkiye göçmenleri tutsun' anlayışı şu an işlemez.

Türkiye olarak biz üzerimize düşeni yaptık. Avrupa ülkelerine giden göçmen sayısı yüzde 95 oranında azaldı. Maalesef Avrupa Birliği kendi yükümlülüklerini yerine getiremedi.

Afganlar konusunda 'biz para veriyoruz Afganları ülkede tutun, gelmesin' anlayışı olursa böyle bir işbirliği olmaz.

Herhangi bir ülkenin tahliye edeceği Afganların ülkemizde kalması mümkün değil. Böyle bir teklif gelmedi şu ana kadar gelse bile kabul etmeyeceğiz."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.