Buldan ve Sancar, Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti

HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti.

Buldan ve Sancar, Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti
28 Aralık 2021 Salı 14:30

banner225

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu, CHP Genel Merkezi’nde ziyaret etti.

Görüşmede HDP heyetinde, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve MYK üyesi Tuncer Bakırhan yer aldı. CHP heyetinde ise, Genel Sekreter Selin Sayek Böke, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Genel Başkan Yardımcıları Faik Öztrak ve Oğuz Kaan Salıcı yer aldı.

KILIÇDAOĞLU: KAVGAYI DEĞİL BARIŞI ÖNCELEMELİYİZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanları ziyaretine teşekkür ederek, başladı. Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin kucaklaşmaya ihtiyacı var. Helalleşmeye ihtiyacı var. Kavgalardan çok acılar çektik, kavgayı değil barışı öncelemeyiz. Bir araya gelmeli, oturmalı ve konuşmalıyız. Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yok. Bütün sorunlar akılla mantıkla birikimle feraset ile çözülebilir. Bu çerçevede Türkiye'nin sorunlarını masaya yatırdık. Sayın genel başkanlar düşüncelerini ifade ettiler. Biz kendi düşüncelerimizi ifade ettik. Ekonomiden söz ettik; esnafın, çiftçinin, emeklinin, ücretlinin sorunları masaya yatırıldı, tartışıldı. Elbette ki farklı görüşmelerimiz ama her görüş bizim için son derece değerlidir. Tekrar hoş geldiniz, teşekkür ederiz” dedi.

BULDAN: TÜRKİYE'NİN YENİ BİR ANLAYIŞA, YENİ BİR YÖNEMTİME İHTİYACI VAR

Ziyaretlerinin son aşamasına geldiklerini aktaran HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Temel konular bellidir. Acil çözülmesi gereken sorunlar bellidir. Türkiye’nin geçiş sürecinde yapması gerekenleri konuştuk. Bir kriz süreci yaşıyoruz. Sadece ekonomik değil, çoklu krizler yaşanıyor. Ekonomik, siyasal, sosyal kriz, adalet ve hukuk krizi vardır. Bugün aynı zamanda Roboski Katliamı'nın 10’uncu yıl dönümü. Hepimiz çok yakından takip ediyoruz. Roboski Katliamı'nı gerçek failleri henüz ortaya çıkmadı ve yargılanmadı. Yine Emine Şenyaşar bir adalet arayışı var. Aylardır bu arayış devam ediyor. Türkiye’nin yeni bir anlayış ve yönetime ihtiyacı var. Ve erken seçim kararı ile birlikte Türkiye yeni bir yönetimi ve yeni bir anlayışı mutlaka görecektir. Diğer partilerle yaptığımız görüşmelerde de ifade etmiştik. TBMM’ ye vereceğimiz ortak bir önerge ile erken seçim isteme talebini gündeme teklifimizi de sunduk Sayın Genel Başkana. Kendi aralarında istişare edecekler, tabi ki ve bize en kısa zamanda görüşlerini bildireceklerdir. Bir kez daha Sayın Genel başkana ve heyetine bizleri kabul ettikleri için ve önemli görüşlerini bizlerle paylaştıkları için çok teşekkür ediyorum. Bu ziyaretlerimiz önümüzdeki günlerde devam edecektir” şeklinde konuştu.

SANCAR: SADECE SEÇİM MESELESİNE ODAKLANMAK SORUNLARI ÇÖZMEZ 

CHP’ye teşekkür ederek, söze başlayan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar,“Türkiye’de çoklu krizler sürecinde olduğu konusunda hemfikiriz. Bu krizlerden çıkış yollarını, en geniş istişare diyalog ve tartışma yolu ile bulabiliriz. Eğer Türkiye'de demokrasi her alanda yok ediliyorsa bizim toplumsal zeminde ve muhalefet partileri arasında bunu canlandıracak yolları bulmamız gibi bir görevimiz var. Biz ülkeye demokrasiyi getirmeyi vaat ediyorsak bunu öncelikle kendi ilişkilerimizde topluma göstermemiz gerekiyor. Öte yandan bu çoklu krizler bir yönetim krizidir ama aynı zamanda yönetim sistemi krizidir. Bu ikisini birlikte aşmak gerekiyor. Bu yönetimin gitmesi, aynı zamanda yönetim sisteminin değişmesinin de başlangıcı olacaktır” dedi.

Erken seçim taleplerinde yönetim krizi olduğunu aktaran Sancar, şöyle konuştu:

“Erken seçim talebimizin temelinde de bu yatıyor. Ancak sadece seçim meselesine odaklanmak da sorunları çözmez, bugün halkın yaşadığı çok ağır sorunlar var. Yoksulluk, açlık, adaletsizlik ve başka alanlarda çok büyük haksızlıklar söz konusu. Bunlar da bizim halkı korumak için ortak davranma yükümlülüğümüzü yeniden gündeme getiriyor. Seçimlere kadar da yapmamız gereken pek çok iş var. Seçim esaslı özellikle seçim güvenliği konusunu bugünden ortak çalışmalarla işleme gibi bir görevle karşı karşıyayız. Ayrıca iktidarın toplumu kutuplaştırma, gerginleştirme ve düşmanlaştırma politikaları kendisini korumanın, varlığını sürdürmenin en temel stratejisidir. İktidar ayrıştırarak, düşmanlaştırarak, kutuplaştırarak varlığını sürdürmek istiyor. Buna karşı bizim yapmamız gereken tam tersidir. Yani diyalog, müzakere, istişareyle toplumsal barışı kurabileceğimizi topluma göstermemiz gerekiyor.

'ORTAK İRADEYE SAHİBİZ'

Muhalefetin tüm partilerinin ve güçlerini topluma verebilecekleri en büyük vaat, toplumu heyecanlandırabilecek en büyük söz, toplumsal barış birlikte kurabileceğimiz sözüdür. Farklılıklarımızı koruyoruz, ama toplumsal barışı sağlama konusunda ortak iradeye sahibiz mesajını verebildiğimiz ölçüde toplumdan da büyük bir karşılık alabileceğimizi biliyoruz. Bunu başarabilirsek hem bu yönetimin gitmesini seçim yoluyla sağlarız hem de geleceği demokratik esaslar üzerinde, barış içinde kurma imkanlarını büyütürüz. Bu nedenle bu görüşmelerin önemi büyüktür. Heyetler arası görüşmeler olarak devam edecektir. İhtiyaç halinde, başkanlar olarak bu görüşmeleri sürdürmek istediğimiz bir kez daha dile getirdik. Türkiye'nin sorunlarına birlikte çözüm aramamız lazım. Yani hep birlikte Türkiye’ye kazandırmamız gibi bir sorumluğumuz var üzerimizde. Biz HDP olarak bu sorumluluğun bilinciyle bu görüşmeleri başlattık ve devam ettirme kararındayız.”

HDP heyeti, ziyaret ardından CHP Genel Merkezi’nden ayrıldı.

‘Erken seçim’ talebi doğrultusunda görüşmelerini gerçekleştiren HDP Eş Başkanları, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ve DEVA Partisi lideri Ali Babacan’ı ziyaret etmişti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.