Buldan: Savaşa karşı barış için Diyarbakır’dayız

“Demokrasi Buluşmaları” kapsamında Diyarbakır’da konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, savaşa karşı barışı haykırmak için Diyarbakır’da olduklarını belirterek, “Demokratik geleceği yaratmanın mücadelesini veriyoruz. Barıştan korkan iktidar aklı, sorunları diyalog ve müzakere ile çözmek varken, güvenlikçi politikalara sarılarak, demokrasiyi zehirlemekte, umutları bir bir karartmaktadır” dedi.

Buldan: Savaşa karşı barış için Diyarbakır’dayız
17 Temmuz 2020 Cuma 18:06

banner255

Halkların Demokratik Partisi (HDP) “Demokratik Mücadele Programı” kapsamında “Savaşa karşı barış ve yoksulluğa hayır” şiarıyla Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinin Ofis semtimde bulunan bir parkta “Demokrasi Buluşması” gerçekleştirdi. DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, HDP Eş Genel Eşbaşkanı Pervin Buldan, ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, SKM MYK üyesi Satiye Ok, Kürt partileri temsilcileri ve partililer katıldı. Buluşmada yapılan açıklamada, “Açıklamada, Hep birlikte hukuk ve insan hakları için buluşuyoruz” açıldı.

KKP: AKP MAYIN TARLASINDA DOLAŞIYOR

KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Mızraklı’ya verilen cezanın onanmasına tepki göstererek, “Mızraklı Diyarbakır halkının iradesidir” dedi. Şırnak’ta ve Batman’da kadın ve çocuklara yönelik istismar ve tecavüz olaylarına değinerek, “Çocuklarımıza, kadınlara saldırılar gerçekleşiyor. Hükümete sesleniyoruz: Kürt halkının en büyük değerleri kadınlar ve çocuklardır. Bu kirli siyasetten vazgeçin. Kadınlara köpekli saldırılardan vazgeçin. AKP hükümeti İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmak istiyor. Bu sadece LGBT+ meselesi değil, tüm kadınlar ve Kürt kadınlara yönelik bir saldırıdır. AKP hükümeti mayınlı bir tarlada dolaşıyor. Barolar, kayyımlar, kıdem tazminatı, sosyal medya… Bunlar sandıkta kaybetme korkusudur. Cumhur İttifakı bu kez sandıktan çıkamayacaktır” dedi. 

ULUSAL BİRLİK ÇAĞRISI

Kürt ulusal birliğinin sağlanması için halka çağrıda bulunan Çiftyürek, “Halkımıza çağrımız: Kürt ulusal birliği şölenine hazırlanalım. Cumhur İttifakı Afrin’den Kandile sınır güvenliği gerekçesiyle operasyonlar düzenliyor. Sorun sınır güvenliği değil, biliyoruz. Planlarında Osmanlı Kürdistanı var. İran ve Türkiye, Irak ve Suriye’nin parçalanması üzerine politikalar yürütüyor. AKP Kürt halkına saldırılardan vazgeçsin, bir an önce demokratik bir çözüm için adımlar atın” diye konuştu. 

PİA: SAVAŞA KARŞI BARIŞI SAVUNACAĞIZ

İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) adına konuşan Ahmet Kaya, ısrar ve inatla savaşa karşı barışı savunacaklarını vurgulayarak, “Müzakereden kaçan bir yönetimle karşı karşıyayız. Neden kaçıyorsunuz diye sorduğumuzda, kalibre sorununu ortaya koyuyorlar. Türkiye’nin hangi sorununu konuşursak konuşalım, karşımızda yıkım manzarası var. Peki, medya hiç konuşturmayan, kendin çal kendin oyna tek sesli bir medya. bu şartlar altında şu parti, şu Kürtler nasıl siyaset yapsın. Ovada siyaset dediniz, ovada yapıyoruz. ne yaparlarsa yapsınlar, bu siyaset meydanını asla terk etmemeliyiz” ifadelerini kullandı. 

BULDAN: ORTAK GELECEK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın açıklamaları şöyle: “Partimizin bir süre önce başlattığı, demokratik mücadele programının ikinci aşaması kapsamında bugün Diyarbakır’da savaş politikalarına hep birlikte karşı çıkmak, barış ve çözüm taleplerimizi hep birlikte dile getirmek üzere toplanmış bulunmaktayız. 1 Haziran’da açıkladığımız demokratik tutum belgemizle, demokratik mücadele programımızı başlattık. Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya darbeye karşı demokrasi yürüyüşümüzü tamamlamış olduk. Yürüttüğümüz demokratik mücadele programı sadece iktidarın politikalarına itirazla sınırlı değildir. Gerçek bir demokrasiyi ve ortak geleceği hep birlikte inşa etmek için mücadele ediyoruz. 

BARIŞ MÜCADELEYLE KAZANILIR

İktidarın politikalarından rahatsız olan, demokrasi ve adaletten yana olan herkesle ortak mücadelede buluşmayı hedefliyoruz. Kamuoyu ve halkımızın da ilgiyle izlediği üzere, darbeye karşı demokrasi yürüyüşümüzün iktidarın kuşatması altında nefes almaya ve çıkış yolu arama oldu. Sadece topluma nefes aldırmayla sınırlı olmayan, ses olan, değişimin öncülüğünü başlatan umut ve heyecanı büyüten bir yerden başlattık. Demokrasi, özgürlük, adalet daha fazla konuşulmaya, talepler daha yüksel bir sesle dile getirilmeye başlandı. Bu mücadeleyi daha fazla büyütme zamanıdır. Herkese yönelen iktidar baskısı ve savaş politikaları karşısında omuza karşı durmak zorundayız. Demokrasi, barış ve özgürlükler mücadele edilerek kazanılır. Bu inançla yola çıktık ve yürüyoruz. Meclis’te 7 Temmuz’da tüm grubumuzla yaptığımız açıklamayla, Demokratik Mücadele Programımızın ikinci aşamasını başlattık. Türkiye’nin demokratik vicdanı olan tüm kesimlerle demokratik buluşmaları gerçekleştirdik. 

İKTİDAR DEMOKRASİYİ ZEHİRLEMEKTE

Bugün Diyarbakır’da olmamızın nedeni iktidarın savaş politikalarına hep birlikte karşı çıkmak, savaşa karşı durmak ve hep birlikte barışı haykırmaktır. Kürt sorunu Türkiye’nin en önemli sorunu olarak karşımızda durmaktadır. Ülkedeki demokrasi, adalet ve özgürlükler sorunu, Kürt sorunu bir biriyle bağlantılı sorunlardır. Biri çözülmeden diğeri de çözüme kavuşamayacaktır. Kürt sorunu çözülmeden, demokrasi, adalet ve özgürlükler sorunu da çözülmeyecektir. Yıllardır tüm bu sorunları demokratik temelde çözmek için yaşamın her alanında halkımızla birlikte büyük bir mücadele yürütmekteyiz. Demokratik geleceği yaratmanın mücadelesini veriyoruz. Barış içerisinde yaşamanın ortamını tesis etmeye çalışıyoruz. Barıştan korkan iktidar aklı, sorunları diyalog ve müzakere ile çözmek varken, güvenlikçi politikalara sarılarak, demokrasiyi zehirlemekte, umutları bir bir karartmaktadır.”


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.