Buldan: Hükümet Gare’nin sorumluluğundan kaçamayacak

Buldan: Hükümetin bu konudaki sorumluluğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Bu katliamda kim hesap verecekse bir an önce vermelidir.

Buldan: Hükümet Gare’nin sorumluluğundan kaçamayacak
18 Şubat 2021 Perşembe 16:33

banner255

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki heyet, "Herkes İçin Adalet" kampanyası kapsamında Alevi Dernekleri Federasyonu'nu ziyaret etti.

Heyette, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcüsü ve HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, HDP Parti Meclisi Üyesi Turgut Öker, Nesimi Aday ve İstanbul İl Eş Başkanı Erdal Avcı yer aldı.

Sözlerine Gare'de yaşamını yitiren 13 kişiyi anarak başlayan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, katliamda sorumluluğu olanların bir an önce açığa çıkması için bir hakikat arayışının olması gerektiğini söyleyerek, sorumluların açığa çıkmasının Türkiye toplumu üzerinde büyük etkisi olacağını söyledi.

'HÜKÜMET BU SORUMLULUKTAN KAÇAMAYACAK'

Buldan, "Hükümetin bu konudaki (Gare) sorumluluğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Bu katliamda kim hesap verecekse bir an önce vermelidir. Ve hükümetin bu sorumluluktan kaçamayacağının da altınını bir kez daha çizmek istiyorum" dedi.

Alevi yurttaşların her yıl gerçekleştirdiği Hızır Ayı orucu dolasıyla Garip Dede Dergâhına ziyaret gerçekleştirdiklerini anımsatan Buldan, Hızır Ayı'nın bereket getirmesini diledi. Buldan, "Hepimizin Hızıra olan ihtiyacını belirtmek istedim. Hızır hepimizin yardımcısı olsun, Allah hepinizin yardımcısı olsun" dedi.

Buldan, ülkede yaşayan bütün inançların, tüm farklılıkların özgürce yaşayabileceği bir ortamın olması için HDP olarak mücadele edeceklerini söyledi.

Buldan, “Herkes için Adalet” kampanyası dolayısıyla Alevi yurttaşların sorunlarını dinlemek ve taleplerini almak HDP'nin en büyük görev ve sorumluluğu olduğunun altını çizerek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

"Çünkü bu ülkede biz, Alevi yurttaşlarımızın hangi sorunla karşı karşıya kaldıklarını biliyoruz. AKP hükümeti ve ortağı Alevi yurttaşlarımızın taleplerini dikkate almıyor. Alevilerin bugün içerisinde bulundukları sorunların HDP'nin sorunları olduğunu ve bu anlamda bir mücadele yürütüldüğünü belirtmek isterim.

"Parlamentoda Alevilerin talep ettiği her konuyu gündeme taşımak, sorunlara dair soru önergeleri vermek bizim görevimizdir. Alevi yurttaşlarımızın bunu bilmesini özellikle isterim. Alevilerin de bu ülkede adalete ihtiyacı var. 'Herkes için Adalet' dediğimizde hiçbir ayrım yapmadan, bu ülkede, kimin adalete ihtiyacı varsa; biz onların yanındayız.

‘KATLİAM SORUMLULARININ YARGILANMAMIŞ OLMASI KABUL EDİLEMEZ’

"Hükümetin sizin (Alevilerin) talepleri doğrultusunda Cem Evlerinin bir statüye kavuşturulmaması ve bir ibadet yeri olarak yasalarda yer almaması Alevi yapılan en büyük haksızlıktan biridir. Yine din dersleri çerçevesinde Alevi yurttaşlarımızın talepleri mutlaka okul müfredatında yer almalıdır. Biz, Alevi yurttaşlarımızın, kapılarına çarpı işareti konulmasının ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Özellikle geçmişte yaşanan Çorum, Maraş, Sivas katliamlarının belleklerde yeri olduğunu bilmekle birlikte bu katliamları gerçekleştirenlerin yargılanmamış olması kabul edilemez bir durumdur."

'HAKİKATLERİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULSUN'

Türkiye'de katliamların sorumlularının açığa çıkması için acilen bir "Hakikatleri Araştırma Komisyonu"nun kurulmasını gerektiği ifade eden Buldan, "Başta Aleviler olmak üzere Kürtler'in, Ermeniler'in, Süryaniler'in bu ülkede yaşayan bütün farklılıkların geçmiş dönemde yaşandıkları acıların ortaya çıkmasını söylemek isterim.

'HER TÜRLÜ ZULÜMLE KARŞI KARŞIYAYIZ'

Alevilerin kendi cenazelerini bile istedikleri şekilde yerine getirmediğini, taziyelerini kuramadığına tanıklık ettik. Biz şunu biliyoruz; bu ülkede Alevilere ne yapılıyorsa aynısı Kürtlere de yapılıyor. Ve bu gün Kürtlere ne yapılıyorsa aynısı diğer kesimlere de yapılıyor. Yani bu ülkede farklılıkları zenginlik olarak görmeyen bir anlayış var. Her türlü zulüm, şiddet, zalimlikle karşı karşıya olduğumuzun altını çizmek isterim. Bu faşizme karşı birlikte bir şey yapmak gerekiyorsa; herkesin bir olması, birlik olması, mücadelede ortaklaşması ve gerçek adaleti hep birlikte haykırması önemli olduğunu belirtmek isterim" diye konuştu.

Konuşmanın devamı basına kapalı bir şekilde devem ederken, heyet bir sonraki ziyaretini İstanbul Şirinevler'de bulunan Din Âlimleri Derneği'ne gerçekleştirecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.