Bozdağ: Kimse ülkede artan fiyatlar nedeniyle hak etmediği kirayı alamayacak

Kira fiyatlarıyla ilgili diğer ülkelerdeki örnekleri incelediklerini söyleyen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 'Oran üzerinden bir belirleme yapacağız' dedi.

Bozdağ: Kimse ülkede artan fiyatlar nedeniyle hak etmediği kirayı alamayacak
01 Haziran 2022 Çarşamba 12:30

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat Personel Eğitim Merkezi’nin açılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kiralardaki fahiş artışın önüne geçmek için çalışmaların başladığını söyleyen Bozdağ, “Oran üzerinden bir belirleme yapacağız, miktar üzerinden değil. Çünkü oran üzerinden bir belirlemenin daha makul olacağı, çünkü oran üzerinden yaptığımızda maliyet her miktara göre farklı şekilde oluşacaktır. Onun üzerinde son aşamaya gelindiğini ifade etmek isterim. Bu geçici bir düzenleme olacaktır” diye konuştu.

'AMAÇ DENGEYİ KORUMAK'

Kira sözleşmesinin hürriyetini de koruyacaklarını vurgulayan Bozdağ, bu durumda hassas terazi dengesi kurmak gerektiğini, amacın birilerini cezalandırmak değil ve taraflar arasındaki dengeyi korumak olduğunu söyledi. Herhangi bir cezai yaptırımın da söz konusu olmadığını söyleyen Bozdağ, kira sözleşmesiyle ilgili değerlendirmelerin Anayasa’da da açıkça yer aldığını belirtti.

'DİĞER ÜLKELERDEKİ ÖRNEKLERİ İNCELİYORUZ'

Evin maliyeti ve emlak değeri üzerinden bir oranlamayla hesap yapan ülkelerin olduğunu söyleyen Bozdağ, “Biz bu örnekleri inceliyoruz. Bize yakın, bizim toplumumuzun kabul edebileceği ve doğru olduğunu düşündüğümüz örneklerden istifade edip ya onlardan birini alıp ya da kendimize göre onlardan istifade edip yeni bir formül üretebiliriz. Çünkü Hollanda'da ya da başka ülkelerde bir takım düzenlemeler var. Ev sahibinin ve kiracının da hukukunu koruyacak, yani fırsatçılık yaparak fahiş fiyatla hak etmediği kira bedeli almak isteyenin önüne geçilecek. Yoksa hak ettiği kira bedelini elbette herkes alacak. Ama ülkedeki artan fiyatlar nedeniyle hak etmediği bir kirayı almaması sağlanacak. Yoksa herkes evini dilediği gibi kiraya verecek, ona bir müdahale yok” açıklamasını yaptı. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.