Barış Yarkadaş: AKP AYM'nin yapısını değiştirmek için harekete geçti

Barış Yarkadaş, AYM'nin Enis Berberoğlu kararı sonrası Meclis Başkanlığı'nın Yüksek Mahkeme'den resmi yazı ile gerekçe istediğini duyurdu.

Barış Yarkadaş: AKP AYM'nin yapısını değiştirmek için harekete geçti
24 Şubat 2021 Çarşamba 21:10

CHP milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş, AKP'nin, MHP'nin de yeniden yapılandırılmasını talep ettiği Anayasa Mahkemesi'nin yapısını değiştirmek için "düğmeye bastığını" söyledi.

Yarkadaş, CHP'li Enis Berberoğlu'nun milletvekilliğinin iadesi kararı üzerine Meclis Başkanlığı'nın AYM'ye "izahat" isteyen bir yazı yolladığını söyledi. 

Twitter hesabından açıklama yapan Yarkadaş, "AKP, yüksek yargı organlarından memnun değil. AYM'nin yapısını değiştirmek istiyorlar. Bunun için de düğmeye basıldı. TBMM Başkanlığı az önce AYM'ye resmî yazı yolladı. Yazıda "Berberoğlu kararını bize niye gönderdiğinizi yazılı olarak açıklayın" denildi. AKP gerilim yaratıyor.

Berberoğlu TBMM'nin üyesidir. HSK da kararı uygulamayan hakimleri denetleyen kurumdur. AYM, TBMM ve HSK'ya görevlerini hatırlatmıştır. TBMM Başkanı Şentop'un 15 gün sonra yazılı açıklama istemesi anlamsızdır" dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.