Bakırhan: 1 Eylül’de barışı haykıracağız

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, Gar Meydanı’nda 1 Eylül etkinlikleri kapsamında yapılacak “Barış zinciri”nin yasaklanmak istenmesine tepki gösterdi.

Bakırhan: 1 Eylül’de barışı haykıracağız
31 Ağustos 2020 Pazartesi 20:13

banner225

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 1 Haziran’da başlattığı “Demokratik Mücadele Programı”nın 3'üncü aşaması kapsamında düzenlenen halk buluşmaları Ankara’da devam ediyor. HDP Ankara İl Örgütü 1 Eylül Dünya Barış günü etkinlikleri kapsamında Batıkent Yeni Yaşam Derneği’ni ziyaret etti. Ziyarete HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, İl Eşbaşkanı Pakize Sinemillioğlu, Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu katıldı.

'BARIŞ MÜCADELEYLE KAZANILACAK'

Herkesin sokağa çıkmasının engellediği ve baskının arttığı bir dönemde 'demokrasi yürüyüşü' ile yola çıktıklarını söyleyen Filiz Kerestecioğlu, “Hiç sokakta olmamak kabul edebileceğimiz bir şey değildi. HDP olarak eşit koşullarda bir siyaset yürütemiyoruz. Başka bir partinin kolaylıkla gittiği bir yerde bize karşı pandemi bahane ediliyor. Kolay olmadığını biliyoruz ama demokrasi birlikteliğimizi çoğaltmamız gerekiyor. Savaşa karşı barış, tecritte karşı özgürlük diyerek finalini yaptık programımızın. Barış hepimizin mücadelesiyle kazanılacak” diye konuştu.

'AMAÇLARI MUHALİFLERİ SUSTURMAK'

İktidarın toplumu susturmak için her şeyi yaptığına dikkati çeken Tuncer Bakırhan ise “Bütün baskılara rağmen hepimiz susmamanın bilincindeyiz. Barış gününde barışı haykıramayacaksak gelecek nesillere bırakacak bir şey kalmaz. Barış zincirinde el ele barış sözlerini haykırmalıyız. İktidarın tek amacı muhalifleri susturmak. Bunun karşısında vicdanı olan insanların sorumluluğu yerine getirmesi gerekir. Barış sloganları türküleri haykıracağımızı umuyorum” ifadelerini kullandı.

10 Ekim 2015’te DAİŞ saldırısı sonucu 103 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara Gar Meydanın yarın yapılacak “Barış Zinciri” etkinliğinin valilik tarafından “pandemi” gerekçesiyle yasaklanmak istenmesine tepki gösteren HDP Ankara İl Eşbaşkanı Pakize Sinemillioğlu, etkinlik için bütün hazırlıkların yapıldığını fakat emniyet tarafından mesajlarla baskıya uğradıklarını söyledi. Sinemillioğlu, bütün baskılara rağmen Ankara Gar Meydanında barış zincirini kurmak istediklerini belirtti.

MARDİN

Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) Mardin Şubeler Platformu, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısı ile basın açıklaması düzenledi. KESK’e bağlı sendikaların yöneticilerinin katıldığı toplantıda Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şube Eşbaşkanı Özgür Bilek açıklama yaptı. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nün anlam ve önemine değinen Bilek, kamu emekçileri olarak huzur ve barış içinde bir çalışma yaşamı ve sosyal yaşam arzuladıklarını belirtti. Bu anlamda onurlu bir barışa başta Türkiye olmak üzere Ortadoğu ve dünya halklarının ihtiyacı olduğunu belirten Bilek, bu anlamda barış mücadelesini ileriye taşımayı amaçladıklarını kaydetti.

Bilek, Diyarbakır’da 1 Eylül kapsamında gerçekleştirilecek olan insan zincirine katılım çağrısında bulundu. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.