Bakan Soylu: Dağdaki silahlı eleman sayısı 150'nin altına düştü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, PKK için 'Bugün bırakın katılımı, silahlı eleman sayısı 150'nin altına düştü' dedi.

Bakan Soylu: Dağdaki silahlı eleman sayısı 150'nin altına düştü
23 Ocak 2022 Pazar 18:02

banner225

İstanbul Erkek Berberler Odası Olağan Genel Kurul Toplantısı, Harbiye'de bulunan İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleşti. Toplantıya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Divan Başkanı olarak Esnaf ve Sanatkarlar Vakfı Başkanı Faik Yılmaz, Divan Başkanı Yardımcısı Beşiktaş Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Bayram Koç ve çok sayıda berber katıldı.

'SİZİN SON EL SIKIŞACAĞINIZ NESİL GÜYA BUGÜNKÜ HDP'NİN O YÖNETİCİ NESLİ DEDİLER'

Toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Soylu, geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği Mardin ziyaretine ilişkin, "Gençlerle sohbet ettik. Nusaybin'de değil gençlerle sohbet etmek, gençlere uzanabilmek çok zordu. Hatırlarsınız, bundan 10-15 yıl evvel 'Sizin son el sıkışacağınız nesil güya bugünkü HDP'nin o yönetici nesli. Eğer bundan sonra onlarla el sıkışmaz, bunlarla anlaşmazsanız gençler geliyor. O gençlerin eli sıkılır, yumrukları sıkılır. Bir daha onlarla sizin herhangi bir bağ kurabilmeniz mümkün değildir' dediler.

Bu bizim medeniyetimizin, bizim insanlarımızın bir gerçeği olamazdı. Bu bugünlerde karşılaştığımız, bize dayatılmış, öğretilmiş gerçekler gibi teslim olmamızı istedikleri, özgüvenimizi kaybettirmek, bizi bizden ayırmak istedikleri bir anlayışın tezahürü olarak ortada duruyor. Bizden bunu kabul etmemizi istediler ve kabul etmedik. Kimse kusura bakmasın. O çocuklarımızın zamanını, o gençlerimizin enerjisini ve gençlerimizin geleceğini teröre kurban verecek değiliz" diye konuştu. 

'TÜRKİYE'DE EYLEM KABİLİYETLERİ VE VARLIKLARI BİTME NOKTASINA GELDİ'

Soylu, 2014 ve 2021 yılları arasında örgütlere katılımın rakamlarını da şöyle açıkladı:

"Sadece PKK ve DAEŞ komşumuz olan iki ülkede devlet otoritesini yok etti. Her iki ülke topraklarının bir bölümünü bu terör örgütlerine kaptırdılar. Türkiye'den ise çakıl taşı bile koparamazlar. Türkiye'de eylem kabiliyetleri ve varlıkları bitme noktasına geldi. 2014'te tam 5 bin 558 yeni katılımı olan bir örgüttü PKK terör örgütü, yani dağa 5 bin 558 kişi gidiyordu. Bugün bırakın katılımı dağdaki silahlı eleman sayısı Allah'a hamdolsun 150'nin altına düştü. Eylem sayısı 2014'te yıllık 2 bin 817'ydi, 2021 sonu itibariyle eylem sayısı 141 oldu. 2014 yılına göre Doğu ve Güneydoğu illerindeki organize sanayi bölgelerine kayıtlı bulunan işletme sayısı yüzde 61, ticaret siciline kayıtlı faal üye sayısı yüzde 92, üniversite öğrenci sayısı yüzde 104, 100 bin kişiye düşen doktor sayısı yüzde 42, yüzbin öğrenciye düşen öğretmen sayısı yüzde 32, lisanslı sporcu sayısı ise yüzde 140 arttı." 

'DÜNYAYA NASIL BİR ÜLKE OLDUĞUMUZU GÖSTERMELİYİZ'

Bakan Soylu, "Cumhuriyet'in ikinci asrını ve birinci asrını yaşayan bir nesil olarak Cumhuriyet'in 100. yılında hem karnemizi en güçlü şekilde tutmalıyız, hem de bizden sonra gelecek nesillere büyük ve güçlü Türkiye'yi Cumhuriyeti'nin ikinci asrı olarak onlara emanet edip dünyaya nasıl bir ülke olduğumuzu hep beraber göstermek zorundayız" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.