Babacan: Nas diye finansal sisteme baltayla girdiler

Babacan, 'Bugünkü iktidarın irili ufaklı ortakları Türkiye'yi karanlık bir tünele koydu. Bu tünelde yolsuzluk var, Koca ülke bu iktidarın elinde can çekişiyor' ifadelerini kullandı.

Babacan: Nas diye finansal sisteme baltayla girdiler
25 Aralık 2021 Cumartesi 16:39

banner225

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Osmaniye İl Kongresinde konuştu. İktidarın ekonomi politikalarını eleştiren Bababcan, "Merkez Bankası kuru düşürmeye çalışıyor, diğer yandan vatandaşlarımız dolar alıyor olay bu. Erdoğan nas diye diye finansal sisteme baltayla girdi. Türk lirasının esamesi okunmuyor. Sayın Erdoğan, vatandaş yanlış tezlerinin deneme tahtası değil" tepkisinde bulundu.

Babacan'ın konuşmasından önce çıkanlar şöyle:

Antik kentleriyle tarih mirası olan Osmaniye'deyiz. Kilis'in selamı ile geldik. Osmaniye'de böyle bir heyecanı görmek müthiş. Burada demokrasi meydanı kurulmuş.

Bugünkü iktidarın irili ufaklı ortakları Türkiye'yi karanlık bir tünele koydu. Bu tünelde yolsuzluk var, Koca ülke bu iktidarın elinde can çekişiyor. İktidar artık ülkeyi yönetemiyor. Her alanda krizler büyüyor. Çoklu bir sistem krizinin içindeyiz.

Asgari ücret adeta kar gibi eriyor. Hele hele 2022 yılına girelim göreceğiz ki asgari ücret sembolik kaldı. Sorun özünde enflasyon vardır. Gelecek sene aynısını yaşayacağız. Yine fiyatlar önden koşacak. Nefes alamıyoruz. Her gün fakirleşiyoruz.

Yerli ve Milli neyimiz varsa batırdılar. Karar verin yüksek kur mu istiyorsunuz düşük kur mu? Faiz ödemelerini dövize bağladılar. Rahmetli Özal, bu uygulamayı 1989'da son ödemelerini yapıp hayatımızdan çıkarmıştı. Bu hafta yaptığını açıklamalar Özal'ın kemiklerini sızlattınız. Millet uzaya gidiyor, bizimki 1900'lü yıllara gidiyor. Bu millet 70 ve 80'lerde büyük bedel ödedi.

Türk lirasının bir güvenmediklerini açıkladılar. Kendi vatandaşını dövizle borçlandırıyor. Yarınlara ipotek koymaktır.

Her fırsatta yerli ve millî diyen iktidar, yerli ve milli neyimiz varsa aslında dibe batırdı. 2 günde 7 milyar doları cayır cayır yaktılar bunu neden açılamıyorsunuz. Bu yolun sonu fakirlik ve enflasyon. 130 milyar dolar sattılar ya. O akraba bakanla beraber arka kapıdan sattılar. Merkez Bankası kuru düşürmeye çalışıyor, diğer yandan vatandaşlarımız dolar alıyor olay bu. Erdoğan nas diye diye finansal sisteme baltayla girdi. Türk lirasının esamesi okunmuyor. Sayın Erdoğan, vatandaş yanlış tezlerinin deneme tahtası değil.

Günü kurtarmaya çalışan müflis bir tüccar gibi davranıyorlar. Bir de rotayı ben çiziyorum diyen Çin muhibbi Doğu Perinçek'in ve Beştepe'deki kerameti kendilerinden menkul, üç beş danışmanın aklıyla anlık kararlarla ülkemizin yarınlarını karartıyorlar.

130milyarlık rezerv bizim olduğumuz ve Merkez Bankası'nın bağımsız olduğu dönemde biriktirildi. Merkez Bankası emir kulu olunca gizli saklı rezervleri açıdan satıyor. Dün akşam Cumhurbaşkanı bir laf etmiş. Yüksek faiz isteyenler Sorusçu'lardır. Biri yüksek faiz, Eylül'den bu yana Hazine'nin yüzde 17'lik borcu şu an yüzde 25'e çıktı. Hazine'nin borcuyla alakalı bir Nas yok mu? Bu yüzde 25'i 5 yılda ödeyecek.

Mesele Soros değil. Haftanın düşmanı panosu. Oraya kimi koyuyorsa o hafta o düşman oluyor. Soros dese 'para getireyim', hemen dost olur. Daha önce BAE için hain demiyor muydu? Sonra ne oldu veliaht prens geldi devlet töreniyle karşıladı. 'Denize düşen yılana sarılır' diyorsan açıkla. Paraya çok ihtiyacın varsa açıkla. 5 yıl boyunca 84 milyon insanı bu ülkeye düşman belletin.

İlk seçimde yetkiyi alacağız. Hükümetin bıraktığı ekonomi enkazını kaldırıp, hep beraber ekonomiyi teslim almaya geliyoruz.

Güven evrensel bir kavram. Ne yapmaları lazım? Konuşunda doğruyu, söz verilenin yapılması, emanete ihanet olmayacak, her aldığın kararı istişare ile alacaksın, şeffaf olacaksın, planlı programlı çalışacaksın.

İçimiz yana yana tarımdaki çöküşü izliyor. Çukurova'nın bereketli topraklarında emekçilerimiz üretemez oldu. Bu şehrimiz, tarım üretimi ile dönüyor idi. Şimdi he bölümde çarklar yavaş yavaş duruyor. Bazıları artık ekmekten dikmekten vazgeçiyor. Mazot dünyanın parası, gübre kullanamayan var. Az kullanan var. Bu ne demek? Hasadın düşmesi demek.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.