Babacan: Keşke 2015'teki konuşmama kararımı bozsaydım

DEVA lideri Ali Babacan, 2015 yılındaki konuşmama kararı için pişman olduğunu dile getirdi, "Keşke kararımı bozsaydım. Sistem değişikliği felakete götürecek deseydim" dedi.

Babacan: Keşke 2015'teki konuşmama kararımı bozsaydım
17 Aralık 2021 Cuma 22:05

banner255

DEVA Partisi Lideri Ali Babacan, AKP'de yer aldığı sırada 2015'te konuşmama kararı aldığını hatırlatarak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişle ilgili suskunluğundan pişman olduğunu anlattı.

Babacan, sosyal medyada Cüneyt Özdemir'in sorularını cevapladı. Sistem değişikliğiyle ilgili "Bunun Türkiye'yi bir felakete götüreceğini ben biliyordum. Konuşmama kararı almıştım, keşke konuşsaydım" diyen Babacan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

'BU FELAKETİ İNSANLAR BİRKAÇ AY SONRA ANLAYACAK, ÇOK YAYGIN YOKSULLAŞMA OLACAK'

"Şu an da ülkeyi yönetenlerin kasıtlı olarak aldığı kararlarla attığı adımlarla gerçekleştirdiği bir çöküşü yaşıyoruz. Bu durumun nasıl bir felakete yol açtığını insanlar birkaç ay sonra anlayacak. Çok yaygın bir yoksullaşma olacak. Bu krizde zengin ve fakir arasındaki uçurum daha da artacak. "

'ENFLASYONLA NASIL MÜCADELE EDİLİR BİLMİYORLAR'

"Asgari ücrette net ele geçen yüzde 50 oldu. Son 20 yılın en yüksek asgari ücret artışı ama asgari ücretin satın alma gücünde çok ciddi düşüş var. 1 Kasım'dan bu yana dolar kurunda artış yüzde 60'ın üzerinde. Dolar kurunun artmasıyla ocakta, şubatta, martta daha yüksek enflasyon olarak yansıyacak. Asgari ücret geçmişe endekslenmiş bir ücret. Gerçek enflasyon yüksek. Ocak ayından itibaren asgari ücret eriyecek çünkü enflasyon yükselecek. Onlar enflasyonla nasıl mücadele edilir bilmiyorlar."

"Ben ayrıldıktan sonra milli gelir düştü. O dönemde Merkez Bankası bağımsızdı. Müdahale etmeye çalışıyordu 2011-2012 yıllarında. Merkez Bankasına müdahale etmesine izin vermedik. Döviz kuru attığında her şeye zam geliyor. Döviz kuru arttığı için hükümet asgari ücreti yüzde 50 arttırmak zorunda kaldı. Şu an ortada büyük bir yangın var. Şu an acilen yangını söndürmenin yolu, Merkez Bankası ve TÜİK'i bağımsız hale getirmektir."

'ERKEN SEÇİM OLMALI,, ORTA DİREK ÇÖKÜYOR'

"Erken seçim hemen olmalı. Orta direk çöküyor şu an. Zengin daha zenginleşiyor, fakir daha da fakirleşiyor. Böyle bir tabloda derhal seçime gitmeli. Ama daha gitmez, Erdoğan 1.5 senem daha var diyor."

'REFERANDUMA GİDERKEN HAZIRLIK GİZLİ TUTULDU'

"Ben 6 yıldır yokum. Kendi sorumluluk alanlarımda yaptığım çalışmalardan benim işim rahat. Ancak yapmadığım söylemediğim keşkelerim var. Mesela 2017 referandumunda 15 Temmuz 2016'da darbe teşebbüsü oldu, OHAL ilan edildi hemen 6 ay sonra anayasa değişikliğine başlandı. Referanduma giderken hazırlık gizli tutuldu. Anayasa değişikliği hazırlandı ve birden gündeme geldi. Çok hızlı bir şekilde meclise sunuldu. Bunun Türkiye'yi bir felakete götüreceğini ben görüyordum. Ama bunu kamuoyuna açıkça konuşmadım. 2015 Ağustos'ta bir karar aldım ben artık konuşmayacağım, artık sessiz bir şekilde eski hayatıma döneceğim dedim ama keşke konuşsaydım.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.