Babacan: Bizim dönemimizde vatandaşın alın terini çarpıp gidenlerin esamesi okunmuyordu

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Antalya’da partisinin 1. Olağan Alanya İlçe Kongresi’nde konuştu.

Babacan: Bizim dönemimizde vatandaşın alın terini çarpıp gidenlerin esamesi okunmuyordu
02 Temmuz 2021 Cuma 16:46

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Antalya'da yaptığı açıklamalada, "Bizim ekonomi yönetiminin başında olduğumuz dönemde vatandaşın alın teriyle biriktirdiklerini çarpıp gidenlerin esamisi okunmuyordu. Bunlar yeniden türüyor" dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Antalya’da partisinin 1. Olağan Alanya İlçe Kongresi’nde konuştu. Babacan, Sivas Madımak Oteli’nde 33 aydın, yazar ve 2 otel çalışanının yakılarak katledildiği Sivas Katliamı’nın 28’inci yıl dönümüne ilişkin yaptığı açıklamada, "Türkiye’nin alnına bu kara lekeyi sürenleri lanetliyorum. Tarihimizde gurur duyduğumuz, övündüğümüz olaylar kadar, bizi hüzne boğan olaylar da var. Madımak Katliamı da bu acı olaylardan birisi" dedi.

'CESARETLE YÜZLEŞMELİYİZ'

"Geçmişten bugüne dek uzanan acıları dindirmek bizim elimizde. Acıları susturarak değil; anlayarak ve birbirimizle paylaşarak bunu yapabiliriz. Bunlarla cesaretle yüzleşmeliyiz ve bir daha tekrar etmemesi için çaba göstermeliyiz" diyen Babacan, "Bunun yolu adaletten, hakikatten ve toplumsal barıştan geçer" şeklinde konuştu.

Babacan, Sivas Katliamı'nın yaşandığı döneme ilişkin değerlendirmelerini, "1990’lı yıllar ülkemizin üzerine derin bir karanlığın çöktüğü yıllardı. Laik ile dindar, Türk ile Kürt, Sünni ile Alevi kimlikleri arasında kavga çıkarmak isteyen derin eller işbaşındaydı" diyerek sürdürdü.

'BEKA SADECE HUKUKLA, ADALETLE SAĞLANIR'

İktidara yönelik de eleştirilerde bulunan Babacan, "Sabah akşam ‘beka beka’ diyenler, hukuk devletini yok etmiş. ‘Devlet için gerekirse hukuk dışına çıkılabilir’ demek istiyorlar. Kimse kusura bakmasın, Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası sadece hukukla, adaletle sağlanır" dedi. Babacan, "Çeteyle, örgütlerle iş tutarak, memleketi uyuşturucu ticaretinin ve dünyanın para aklama merkezi haline getirerek sağlanmaz. Bu söylemi sık sık tekrar edenlere dikkat edin; çoğu bu pisliğin içinde. Onu kapatmak için bu söylemi izliyorlar" ifadelerini kullandı.

'BİZİM DÖNEMİMİZDE VATANDAŞIN ALIN TERİNİ ÇARPIP GİDENLERİN ESAMESİ OKUNMUYORDU'

Babacan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) 21 tasarruf finansman şirketinin tasfiyesine karar vermesini ise şöyle değerlendirdi:

“Bugün BDDK, yaklaşık 20 şirketi kapatma kararı aldı. İktisatta Ponzi oyunu vardır, topladığınızı verirsiniz. Onu görünce insanlar daha çok para getirir,"arkasından büyük bir çöküş olur ama asıl parayı bu işi kurgulayanlar kazanır. Yeni tür konut finansmanıyla ilgili ortaya çıkan, birdenbire türeyen şirketlerle ilgili yeni bir mağduriyet kapısı daha çıktı. Hukuk devleti olmadığı için, kurumların güçlü olmaması sebebiyle bunlar oluyor. Bizim ekonomi yönetiminin başında olduğumuz dönemde vatandaşın alın teriyle biriktirdiklerini çarpıp gidenlerin esamisi okunmuyordu. Bunlar yeniden türüyor, çünkü bunlara müsamaha gösteriliyor. Hele hükûmet içerisinde bağlantısı varsa kimse dokunamıyor."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.