AKP’li Akbaşoğlu'nun enflasyon hesabı gündeme oturdu

Türkiye'deki hayat pahalılığı ile Avrupa'yı kıyaslayan AKP Grup Başkanvekili Akbaşoğlu'nun sunucunun ısrarlı uyarılarına rağmen yaptığı enflasyon hesabı sosyal medyada gündem oldu.

AKP’li Akbaşoğlu'nun enflasyon hesabı gündeme oturdu
21 Şubat 2022 Pazartesi 23:19

AKP Grup Başkanvekili ve parti MYK üyesi Mehmet Emin Akbaşoğlu'nun katıldığı bir televizyon programında Türkiye ve Avrupa’yı kıyaslayarak yaptığı enflasyon hesabı sosyal medyada gündeme oturdu. Yurttaşlar, AKP’li Akbaşoğlu’nun ‘hesabına’ kullanıcılar "Beyin yaktı", "Konuştukça batıyor", "Bilmediğinden değil, bilerek söylüyor", "Böyle bir matematik hesap yanlışını ilkokul üçüncü sınıf öğrencisi bile yapmaz” şeklinde yorumlarla tepki gösterdi. 

Nisan 2019'daki konuşmasında mevcut asgari ücreti savunmak için “Asgari ücretli çalışan kişi 5 kişilik ailesine günde 3 öğün simit yedirse, ayda cebine 1120 lira para kalır, iyi değil mi?” diyen ve tepkilere neden olan AKP Çankırı Milletvekili Akbaşoğlu, bu kez de enflasyon hesabıyla gündemde.

Habertürk’te Kübra Par’ın programına konuk olan Akbaşoğlu, Türkiye'deki hayat pahalılığıyla Avrupa ülkelerini kıyaslayarak, "Sıkıntıları görmüyor değilim, sıkıntıları görüyorum, kabul ediyorum ve onun üzerine biz ne yapıyoruz onu anlatmaya çalışıyorum. Ancak Türkiye’de olanları, yaşadıklarımızı Avrupa'yla Amerika ile kıyas etmek gerektiğini söylüyorum. Sonuç itibariyle bunun sadece Türkiye’yi, Türk insanını etkileyen bir kriz olmadığını ve dolayısıyla bugün 150 euroya dolan bir poşet Fransa’da ve Almanya’da 750-800 euroya doluyor. Dolayısıyla orada da yüzde 6-7 oranında 6-7 kat artmış bir enflasyon var" dedi.

SUNUCU ‘HESAPLAMA HATASI YAPIYORSUNUZ, SONRA GÜNDEM OLURSUNUZ’ DİYE UYARDI AMA…

AKP’li Akbaşoğlu’nun bu hesaplamanın üzerine araya giren sunucu Kübra Par’ın, “Yüzde 6-7 enflasyonla o kadar fark olmaz. 150 eurodan 750 euroya çıkmaz. Bir hesaplama hatası var. O yüzden uyarmak istedim. Bu açıklamalar sonradan sosyal medyada çok gündem oluyor” şeklindeki uyarısına aldırış etmeyen Akbaşoğlu şöyle devam etti: “Ben Fransa’da yaşayan arkadaşlarımızdan hareketle söylüyorum. Daha önce 150 euroya doldurduğum poşeti 750 euroya doldurur noktaya gelmek gerçekten önemli.”

Bunun üzerine Par bir kez daha Akbaşoğlu’na, “Dediğinizin olması için enflasyonun yüzde 7 değil, yüzde 200-300 falan olması gerekir” şeklinde yanıt verdi.

HESAP HATASINDA ISRAR ETTİ

Akbaşoğlu’nun devamında “Yüzde 5’le, 6 ile çarptığınızda zaten o rakamı alırsınız. Yüzde 7’lere varan bir enflasyon, yani birin altında iken yüzde 7’lere varan bir enflasyonun 7 misli artış olarak karşımıza çıkıyor” şeklindeki sözlerine de Par “Bence bir matematik hatası yapıyorsunuz” ifadeleriyle uyarısını sürdürdü.

FRANSA'DA ENFLASYON YÜZDE 7 DEĞİL, YÜZDE 2,9

Fransa'da ise enflasyon, AKP Grup Başkanvekili Mehmet Emin Akbaşoğlu'nun iddia ettiği gibi yüzde 6-7 değil. Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Çalışmalar Enstitüsü (INSEE) verilerine göre ocak ayında enflasyon yüzde 0,1 artarak yüzde 2.9’a yükseldi.

Fransa'da yaşayan Türkiyeli bazı sosyal medya kullanıcıları da yaptıkları paylaşımlarda, Akbaşoğlu'nun iddia ettiği gibi 'bir poşetin 750 euroya' dolmadığını, söz konusu rakamın aylık toplam harcamaya denk geldiğini ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.