AKP'nin kanun teklifine Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu üyesinden tepki: Bunun adı basına kelepçedir

Meclis Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi ve Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ‘Bunun adı basına kelepçedir’ dedi.

AKP'nin kanun teklifine Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu üyesinden tepki: Bunun adı basına kelepçedir
14 Ekim 2021 Perşembe 11:31

banner225

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçtikten sonra Genel Kurul'a gelen Vergi Usul Kanunu teklifinin 15. maddesinin birçok yerel gazetenin kapanmasına yol açacağı belirtildi. CHP grubu adına söz alan Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, düzenlemenin geri çekilmesini istedi.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen ‘Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 15. maddesinde yer alan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca verilen resmi ilanların artık gazeteler yerine bakanlığın resmi sitesinde yer almasına ilişkin düzenleme tepki çekti.

‘BASINA KELEPÇE’

Uygulamanın yerel gazetelerde yüzde 10 ila 15 aralığında gelir kaybına neden olacağını belirten İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, ulusal gazeteler üzerinde kurulan kontrol mekanizmasının yerele de indirgenmek istendiğini vurguladı.

Cumhuriyet’in haberine göre Meclis Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin de “Yerel basının hayatiyeti büyük oranda Basın İlan Kurumu sistemi ile verilen resmi ilanlara bağlıdır. Bunun adı basına kelepçedir” dedi.

Öte yandan söz konusu tasarıda CHP ve diğer muhalefet milletvekillerinin tepkileri sonucu dün akşam saatlerinde değişikliğe gidildi. Sağlanan uzlaşma sonucunda, resmi ilanların hem bakanlığın sitesinde hem de gazetelerde yayımlanacağı belirtildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.