AKP-MHP ittifakı 'Polis intiharları araştırılsın' önergesini reddetti

AKP-MHP ittifakı, son dönemde artan polis intiharlarının nedenlerinin araştırılması için verilen önergeyi reddetti.

AKP-MHP ittifakı 'Polis intiharları araştırılsın' önergesini reddetti
24 Haziran 2021 Perşembe 10:35

banner225

Son dönemde artan polis intiharlarını Meclis gündemine taşıyan CHP'nin önergesi reddedildi. AKP'li Milletvekili Mustafa Hilmi Dülger, her meslek grubundan intiharların yaşanabileceğini savundu.

CHP'nin polis intiharlarının araştırılarak, polisleri intihara sürükleyen sorunların tespit edilip çözülmesi ile polislerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi için araştırılma komisyonu kurulması için hazırladığı önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

CHP grubu adına konuşan İzmir Milletvekili Murat Bakan, son 6 ay içinde 34 polis memurunun intihar ettiğini hatırlatarak, "Biz bu intiharların sebeplerini biliyoruz, İçişleri Bakanlığı da biliyor ama kimse bir şey yapmıyor. Eğer bu komisyonun kurulmasına burada oy vermezseniz, bundan sonraki polis intiharlarının her birinde vebaliniz olur” dedi. Araştırma önergesi AKP’li ve MHP’li milletvekillerinin karşı oylarıyla reddedildi.

Meclis araştırma önergesini hazırlayan CHP’li Bakan, Maçka Parkı’nda LGBTİ+'ların pikniğine yönelik polis müdahalesine ve Esenyurt Karakolu’ndaki polis şiddetine dikkat çekerek, “Polisin hukuk dışına çıkması, orantısız güç kullanması, devletin değil bir partinin polisi gibi davranması asla kabul edilemez” diye konuştu.

AKP: ELBETTE İNTİHARLAR GÖRÜLEBİLİR

Önerge üzerine aleyhte söz aldığını belirterek konuşan AKP Kilis Milletvekili Mustafa Hilmi Dülger, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilere göre; yılda 1 milyon kişinin hayatına son verdiğini belirterek, “Elbette bu ortamda tüm meslek gruplarından intiharlar görülebilir. Her gelişim döneminde görülebilen bir irrasyonel bir davranıştır. Bu konuların çok gündeme getirilmesi toplumda özentiye yol açmaktadır” dedi.

Polislerin her türlü gelişmesinin, yetişmesinin fazlasıyla araştırıldığını, incelendiğini ve tedbirler alındığını savunan Dülger, 2020 yılında 112 bin personelle psikolojik görüşme yapıldığı, kurum içinde her yüz bin kişiye yaklaşık 250 psikolog düştüğünü ve son ayda 64 bin personelin izne çıkarıldığı ve tedavi altına alındıkları bilgilerini paylaştı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.