AKP'li Özkan: HDP, hem siyaseten hem de hukuken kapanacak

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, HDP'nin kapatılmasına ilişkin gündem hakkında açıklamalarda bulundu.

AKP'li Özkan: HDP, hem siyaseten hem de hukuken kapanacak
02 Mart 2021 Salı 17:38

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıklamasının ardından TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek, “HDP hem siyasi olarak kapandıktan sonra hukuken de kapanacaktır. 6 milyon vatandaşımız barış istedi. Bu partinin saz çalan ve şarkı söyleyen söylemi üzerine, demokrasi ve özgürlük söylemleri üzerine oy verdiler. Teröre sırtını dayasınlar diye değil. Onun için biz inşallah milletimiz nezdinde HDP’yi kapatacağız. Milletimizin artık bu partiden ümidi kalmamıştır” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Özkan’ın konuşması özetle şöyle:

REFORM BUGÜN DE YARIN DA İHTİYAÇ

Bay Kemal, 'insan hakları reformu 19 yıl sonra bu akıl nereden geldi' diyorlar. Sen 2010'da kasetle istifa ettirilen Deniz Baykal'dan önce ve sonra AK Parti’nin hangi yasal reformları yaptığını bilirsin. Bunları örtmeye gücün yetmez. Reform bugün de ihtiyaçtır, yarın da ihtiyaç olacak. Ülkemizin refahını artırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

DOKUNULMAZLIK TARTIŞMASI

Beş benzemezin kurmuş olduğu gizli ve açık ittifaklar bugün dokunulmazlık konusunda nasıl hareket edecekleri konusunda tam kanaatleri yok. Biz onlara yardımcı olalım. CHP'nin 2011 yılında ortaya koyduğu seçim beyannamesinde var. Kendi grup toplantılarında dokunulmazlık ile ilgili temel temele ne kadar çark eden yaklaşımlar ortaya koyduğunu bu seçim beyannamesi ortaya koyuyor. Kasetle gelen Bay Kemal, ‘Milletvekili dokunulmazlıklarını milletvekili dokunulmazlığı olarak sınırlandıracağız’ diye seçim beyannamesinde ortaya koyuyor. 2011 yılında, ‘Mevcut dokunulmazlık dosyalarının yargıya intikalini sağlayacağız’ diyor. CHP’nin iktidar olma gibi umudu olmayınca bu tür doğru işlemleri yapacak kadrolar, Erdoğan liderliğinde bizlere düşüyor.

'HDP’Yİ KAPATACAĞIZ'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Fezlekeler için her siyasi parti tutumunu netleştirmeli. CHP ve İYİ Parti kimin tarafındadır” ifadelerini kullanmasının ardından AKP’nin tutumunun ne olacağının sorulması üzerine Özkan, şu yanıtı verdi:

“Cumhur İttifakı olarak AK Parti ve MHP’nin aynı istikamette yürüyen bir anlayışla siyaset yapıyoruz. Bugün 83 milyon aziz milletimiz, HDP’ye oy verenler bu partinin sırtını Kandil’e dayaması için oy vermedi. Barış içerisinde yaşayalım diye verdi. HDP hem siyasi olarak kapandıktan sonra hukuken de kapanacaktır. Yani milletimizin vicdanında kapanacaktır. 6 milyon vatandaşımız barış istedi. Bu partinin saz çalan ve şarkı söyleyen söylemi üzerine, demokrasi ve özgürlük söylemleri üzerine oy verdiler. Teröre sırtını dayasınlar diye değil. Milletimizin alın terini, emeğini gidip Kandil’e peşkeş çeksinler diye değil. Onun için biz inşallah milletimiz nezdinde HDP’yi kapatacağız. Milletimizin artık bu partiden ümidi kalmamıştır. 83 milyon, bu partinin kapatılmasını hem siyaseten hem hukuken anayasal düzen çerçevesinde arzu etmektedir. Bunu da önümüzdeki süreçte, siyasi olarak atılan adımlarla milletimiz iradesiyle yol yürüneceğini dünya aleme göstereceğiz.”

AKP PARTİ KAPATMAYA SICAK BAKMAMIŞTI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kapatılmasını istediği HDP hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, bugün inceleme başlattı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “HDP derhal kapatılmalı” çıkışı Cumur İttifakı içindeki ortağı AKP’den kabul görmemişti. Erdoğan da açıklamalarında kararı yargıya bırakmış, parti kapatma fikrine sıcak bakmadığını kulislerde belirtmişti.

AKP'den HDP'nin kapatılması tartışmasına ilişkin açıklamalar şu şelikde olmuştu:

İLK İTİRAZ KURTULMUŞ'TAN

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, katıldığı bir televizyon programında Bahçeli'nin "HDP’yi, Türk siyasetinin taşıma ve hazmetme kapasitesi dolmuştur. Bu terör ve bölücülük yatağı kapatılmalıdır" çağrısına ilişkin olarak, "Parti kapatmalarının Türkiye'de olumlu sonuçları görülmedi" yorumunu yaptı.

ERDOĞAN: EN ÇOK BİZİM AĞZIMIZ YANDI BU KONUDA

Bahçeli’nin “HDP kapatılsın” çağrısı hakkında bugüne kadar kamuoyu önünde açıklama yapmayan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki görüşünü MYK toplantısında dile getirdi. Kulisleri dayanak alan haberlere göre, toplantıda Devlet Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması yönündeki çağrısı da gündeme geldi. Erdoğan, “En çok bizim ağzımız yandı bu konuda. Parti kapatmayı AK Parti zorlaştırdı. Bu bizim kararımız zaten. Parti kapatmak yerine kişiler üzerinden bir ceza verilecekse verilmelidir” değerlendirmesini yaptı. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Genco genç - 12 ay önce
Yuh faşistler bir hdp yi kapatırsınız çünkü kürt düşmanısınız bundan sonra Kürtler size oy verirse şerefleri yok demektir