Adalet Bakanı Gül: Muhalefet elbette eleştirecek, eleştirmezse Meclis'i tek parti temsil eder

Gül: Kimsenin sizin yaşam tarzınıza müdahale etmesine izin vermeyin. Aklınızı kiraya vermeyin. Farklı görüşleri dinlemekten asla çekinmemeli.

Adalet Bakanı Gül: Muhalefet elbette eleştirecek, eleştirmezse Meclis'i tek parti temsil eder
21 Kasım 2021 Pazar 17:13

banner225

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde düzenlenen "Meclis Simülasyonu" etkinliğinin kapanış programına katıldı. Burada dikkat çeken açıklamalar yapan Bakan Gül, gençlere seslendiği konuşmasında “Kimsenin sizin yaşam tarzınıza müdahale etmesine izin vermeyin. Aklınızı kiraya vermeyin. Sakın ola statükoya teslim olmayın" ifadelerini kullandı. Ayrıca farklı görüşlerden çekinilmemesi gerektiğinin altını çizen Adalet Bakanı “Muhalefet elbette eleştirecek. Demokrasinin en büyük kazanımı muhalefettir. Muhalefet eleştirmezse sadece bir parti meclisi temsil eder” şeklinde konuştu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından 14 Kasım'dan bu yana devam eden 150'nin üzerinde hukuk öğrencisinin vekil olarak görev aldığı, meclis gruplarına ayrılarak yasa tasarılarını tartıştığı "Meclis Simülasyonu" etkinliğinin kapanış programı Prof. Dr. Fuat Sezgin Kongre Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Etkinlikte konuşan Adalet Bakanı Gül, konuşmasında hukukun, devleti var eden en önemli unsur olduğunu belirterek, gençlere dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

‘YAŞAM TARZINIZA MÜDAHALE ETTİRMEYİN’

Gençlere tavsiyeler veren Adalet Bakanı, 18 yıllık iktidarları boyunca yaşam tarzına yönelik müdahaleleri ve binlerce kişinin sırf fikirleri yüzünden yargılanıp cezaevlerine konulması nedeniyle eleştirilerin odağından düşmeyen AKP hükümetinde görev almasına rağmen, yaşam tarzı, fikir ve ifade özgürlüğü ile demokrasiyle ilişkin dikkat çeken çıkışlarda bulundu. Gül, "Bu milletin geleceğini siz belirleyin. Kimsenin sizin yaşam tarzınıza müdahale etmesine izin vermeyin. Aklınızı kiraya vermeyin" şeklinde konuştu.

‘GENÇLERİN GELECEKTEKİ ÖNEMİ BÜYÜK’

Meclis'in önemine dikkat çeken Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, şunları söyledi:

"Meclis; demokrasimizin gücü ve güvencesidir değerli arkadaşlar. Buraya sizin gibi genç arkadaşların katılımıyla meclisteki çıta daha da yükselecektir. Bildiğiniz gibi son anayasa değişikliği ile birlikte 18 yaşı bitiren gençlerimiz milletvekili olabileceklerdir. O yüzden sizin gibi genç arkadaşların gelecekteki yansıması bizim için çok önemlidir. Değerli arkadaşlar meclisimiz yine 15 Temmuz hain darbe girişiminde bir kez daha gazi olmuştur. O gece orada bulunan bir milletvekili olarak meclis kubbesinin üzerine bombaların düştüğünü bizzat yaşayan bir arkadaşınızım. Meclis orada da tüm değerleriyle bir siyasi partinin temsilcileriyle milletin iradesine karşı bu hain saldırının karşısında dimdik durmuştur.

‘FARKLI GÖRÜŞLERDEN ASLA ÇEKİNİLMEMELİ, NE SÖYLERSE TAHAMMÜL EDİLMELİ’

“İnsan farklı insanları tanımak, farklı görüşleri dinlemekten asla çekinmemeli. Parlamentoya da hakim olan ruh her görüşün her düşüncenin orada tartışılmasıdır. Ne olursa olsun arkadaşlar kürsüde kim ne söylerse söylesin ona tahammül edeceksiniz. Bunun adı demokrasidir.”

‘MUHALEFET ELBETTE ELEŞTİRECEK, ELEŞTİRMEZSE MECLİSTE TEK PARTİ OLUR’

“Muhalefet elbette eleştirecek. Demokrasinin en büyük kazanımı muhalefettir. Muhalefet eleştirmezse sadece bir parti meclisi temsil eder. Dolayısıyla eleştiriden çekinmeyin eleştirmekten de çekinmeyin. Sizlere cetvelle 'gençler şöyle profilde olun' diyenleri elinizin tersiyle itin. Kimse size bir cetvelle şablon çizemez. “

‘SİZE ‘BÖYLE GİYİNİN, ŞÖYLE OLUN’ DİYEMEZLER, TESLİM OLMAYIN’

“Size 'Gençler; böyle giyineceksiniz, böyle olacaksınız' diyemezler. Siz alın cetveli siz siyasete ödev verin. Bu milletin geleceğini siz belirleyin. Kimsenin sizin yaşam tarzınıza müdahale etmesine izin vermeyin. Aklınızı kiraya vermeyin arkadaşlar. İnsan özgür düşündüğü için özgürdür, kıymetlidir, değerlidir. Sakın ola statükoya teslim olmayın. Sakın ola günü kurtarmaya çalışmayın.”

‘ONURUNUZU ZEDELEYECEKSE O KÖPRÜDEN GEÇMEYİN’

“Şu konjonktür geçsin demeyin, gerekirse köprüden geçmeyin köprüden geçip onurunuzu zedeleyecekseniz köprüyü kullanmayın. Değerli arkadaşlar empati duygunuzu geliştirin.

Mecliste o kadar patırtı gürültü olur arka tarafta çay içerler. Çünkü hepsi farklı partilerden bile olsa kendi bakış açılarıyla değerlendirme yapıyorlar.

Hukuk fakültelerine girişte 2019 yılında ilk 190 bin başarı puanına sahip olanlar girebiliyordu biz bunu 125 bine indirdik. Gelecek yıl ilk 100 bine girenler hukuk fakültesine girecek."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.