404 Yurttaş: Ülke hızla bir karanlığa sürükleniyor, Aksaçlılar'ın seslerini duyduk

'Ülke hızla bir karanlığa sürükleniyor. Karanlıkta çıkmanın ve nefes almanın şartı Aksaçlılarında bildirilerinde de yer aldığı gibi bütün muhalif kesimlerin ortaklaşmasıdır.'

404 Yurttaş: Ülke hızla bir karanlığa sürükleniyor, Aksaçlılar'ın seslerini duyduk
15 Ağustos 2020 Cumartesi 11:17

101 Aksaçlı'nın bildirisine “Seslerini duyduk” diyerek yanıt veren 404 Yurttaş, “Ülke hızla bir karanlığa sürükleniyor. Karanlıkta çıkmanın ve nefes almanın şartı ‘Aksaçlı’larında bildirilerinde de yer aldığı gibi bütün muhalif kesimlerin ortaklaşmasıdır” diye belirtti. 

Aralarında siyasetçi, gazeteci, akademisyen, yazar ve sanatçının bulunduğu 101 Aksaçlı'nın 21 Temmuz’da yayınladıkları bildiriyle ülkenin içinde bulunduğu kötü koşullara dikkati çekip, iktidara uyarıların bulunduğu ve tüm toplumsal kesimleri demokrasi ittifakında buluşma çağrısına 404 Yurttaş'tan destek geldi. Aksaçlıların bildirisine destek veren isimlerden AKP’nin kurucu isimlerinden Fatma Bostan Ünsal, sanatçı Ferhat Tunç ve sosyolog Ferhat Kentel, çağrının önemine vurgu yaptı. 
 
FERHAT TUNÇ: ÜLKE KAMPLARA BÖLÜNDÜ
 
Türkiye’nin demokrasi ve hukuktan uzaklaştığını belirten sanatçı Ferhat Tunç, mevcut iktidarın eliyle özgürlüklerin yok edildiği gibi özgürlük taleplerinin de şiddet ve baskı yoluyla engellendiğini ifade etti. Mevcut iktidarın kin ve nefret dili üzerinden ülkeyi kamplara böldüğünü ve bu dille bütün muhalif kesimler üzerinde baskı kurduğuna dikkati çeken Tunç, mevcut yönetimi “diktatörlük” olarak adlandırdı. Ülke bu yönetim anlayışıyla yönetilirken iktidara karşı ciddi bir tepkinin örgütlenmediğini dile getiren Tunç, bu anlamda hem iktidara hem de muhalif kesimlere karşı bildiriyle çağrıda bulunan 101 Aksaçlı'nın bildirisinin çok önemli olduğunu dile getirdi. 
 
KARANLIKTAN NASIL ÇIKILIR? 
 
Aksaçlıların bildirideki uyarılarının herkesin arkasında durabileceği uyarılar olduğunu ifade eden Tunç, Aksaçlıların ülkenin kötü gidişatına karşı bir çözüm arayışı içinde olduğunu ve kendilerinde bu çözüm arayışına destek verdiklerini vurguladı. Aksaçlıların çözüm arayışlarının bazı kesimler tarafından hedef haline getirildiğini hatırlatan Tunç, 404 Yurttaş olarak imzaladıkları bu bildiriyle Aksaçlı dostlarının yalnız olmadıklarını kamuoyuna açıkladıklarını belirterek, “Bu şekilde çoğalarak hiçbirimizin yalnız olmadığını mevcut iktidarın şiddet ve savaş politikaları karşısında birlikte mücadele etmenin önemini göstermiş oluyoruz. Aksaçlıların bildirisi çok önemli ama artık bunun ötesine geçebilecek yöntemler bulmamız gerekiyor. Çünkü ülke nefes alınmayacak durumda. Ülke hızla bir karanlığa sürükleniyor. Karanlıkta çıkmanın ve nefes almanın şartı Aksaçlılarında bildirilerinde de yer aldığı gibi bütün muhalif kesimlerin ortaklaşmasıdır” diye konuştu. 
 
KENTEL: AKSAÇLILARIN SESİNİ DUYDUK
 
Sosyolog Ferhat Kentel ise, otoriter yönetimin uygulamaları karşısında toplum olarak nefes alınmayacak bir hale geldiğini söyledi. Ülkede nefes almak isteyen kesimlerin “Aksaçlı”lar tarafından dillendirildiğini aktaran Kentel, "Aksaçlılar bizlere seslendiler, bizde onların seslerini duyduk ve duyurabildiğimiz kadar o sesi başka yerlere taşıyalım dedik. Bu tür seslerin toplum içinde yaygınlaşması gerekiyor. Medyanın daraldığı, tekelleştiği bir zamanda insanların sesini duyurması çok zor, ancak sosyal medya vasıtasıyla duyurabiliyor. Böyle bir demokrasinin konuşulduğu kamusal alanın genişlemesi için en yaşlısından gencine, en zengininden fakirine kadar ne kadar çok insan bu sesi duyup katılıp çoğalmasına yardım ederse memleketimiz açısından daha hayırlı olur" dedi. 
 
Kentel, son olarak bu tarz kampanyaların çeşitlenerek devam etmesi halinde medya eliyle sansürlenmiş bu taleplerin saklı kalınamayacağını belirtti.
 
ÜNSAL: SESLERİNE KULLAK VERDİK
 
AKP’nin kurucu isimlerinden Fatma Bostan Ünsal da, Aksaçlıların mevcut ülke durumunu analiz ettiğini, devletin kurumlarında bir erozyonun yaşandığını ve kötü gidişata karşı çözüm arayışı dahilinde bir bildiri yayınladıklarını vurgulayarak, “101 Aksaçlı'ya baktığınızda Nobel ödüllü romancımız Orhan Pamuk, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski yargıcı Rıza Türmen gibi çok değerli insanların imza attıklarını görüyoruz. Bu isimler Türkiye’nin değerleri. 70 yaşına varan bu değerli insanlar bireysel beklentilerden uzak toplum için kaygılanıyor. Ve bu insanlar seslerine kulak verilmesini istiyor.  Bizlerde seslerine kulak verdiğimizi açıkladık. Umarız ki; iktidarıyla muhalefetiyle bu sese kulak versin” diye konuştu. (Mezopotamya Ajansı)


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.