'3 bin mazbata iptal edilecek'

'3 bin mazbata iptal edilecek'

'3 bin mazbata iptal edilecek'
23 Ağustos 2019 Cuma 08:57

Okuma yazma bilmeyen, adli sicilinde problem olan ve 6 aylık ikamet şartını taşımayan 3 binin üzerindeki muhtarın mazbatası iptal edilebilir.

Yerel yönetimlerde kıyasıya bir yarışın yaşandığı muhtarlık seçimlerine itiraz yağdı. Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) yapılan başvurularda, seçimi kazanmasına rağmen okuma yazma bilmediği, adli sicilinde problem olduğu ve 6 aylık ikamet koşulunu taşımadığı gerekçesiyle 3 binin üzerinde muhtarın mazbatasının iptal edilmesi istendi. Mazbatası iptal edilen muhtarlıklar için 7 Haziran 2020’de yeniden seçim yapılacak.31 Mart’taki yerel seçimlerdeki muhtarlık yarışında rakip adaylar arasında tartışmalar yaşanmıştı. Adayların seçmen taşıdığına yönelik seçim kurullarına ve güvenlik birimlerine ihbar yapıldığı iddia edilirken, tüm bu tartışma ve kavgaların en büyük nedeninin muhtarların sahip olduğu özlük haklarının, primlerinin devlet tarafından ödenmesi ve silah ruhsatı verilmesi gibi koşulların olduğu belirtiliyor.

3 BİNİN ÜZERİNDE DOSYA İNCELENİYORTürkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre seçimler bitmesine rağmen, yapılan itirazlar nedeniyle çok sayıda muhtarın mazbatasının iptal edildiği belirtildi. Yerel seçimlerle ilgili itirazları karara bağlayan YSK’ye bu süreçte 6 binin üzerinde başvuru geldiği, bunların 3 binden fazlasının muhtarlık seçimleriyle ilgili olduğu öğrenildi.

İtirazları tek tek dosya bazında karara bağlayan YSK’nin bu yüzden iş yükü de artmış durumda. YSK’nin 3 binin üzerindeki itiraz dosyasını inceleme süreci devam ediyor.

SENEYE YİNE SEÇİM VARBu inceleme sonucunda mazbatası iptal edilen muhtarların bulunduğu mahalle veya köylerde 7 Haziran 2020’de yeniden muhtarlık seçimi yapılacağı öğrenildi. Seçimlere kadar mahalleler veya köylerde imza yetkisi birinci sıradaki azalarda olacak.

İTİRAZLAR EN ÇOK RAKİP ADAYLARDANMuhtar adayı olmak için seçimler öncesinde herhangi bir başvuru süreci bulunmuyor. İsteyen bir kişi seçim günü bile aday olabiliyor. Bu nedenle, muhtar adaylarıyla ilgili seçim kurulları tarafından ‘Seçilme yeterliliği olup olmadığı’ konusunda herhangi bir inceleme yapılmıyor. Seçimden sonra mazbatasını alan muhtarla ilgili bir itiraz yapılmazsa, seçilme yeterliliği olmasa bile görevini sürdürüyor. Ama, örneğin seçilme yeterliliğine engel olan bir ceza almışsa ve bu adli sicil belgesi ile ortaya çıkıyorsa, bu durumdaki muhtarın mazbatası iptal ediliyor. YSK’ye gelen dosyaların büyük bölümü ise muhtar seçilen kişinin rakipleri tarafından yapılan itirazlardan oluşuyor. Bu itirazlarda seçilen muhtarın okuma yazma bilmediği, 6 aylık ikamet şartını yerine getirmediği veya adli siciliyle ilgili problemler olduğu gibi gerekçeler bulunuyor.Türkiye’de toplam 1071'i kadın 50 bin 157 muhtar görev yapıyor. İstanbul’da 140, Ankara’da 124, İzmir’de 120 kadın muhtar görev yaparken, Bitlis, Muş, Sinop ve Urfa'da ise kadın muhtar bulunmuyor.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.