'24 yıldır tutuklu olan 82 yaşındaki Mehmet Emin Özkan Coronavirus döneminde niye bırakılmıyor'

HDP'li Feleknas Uca, 24 yıldır Lice davasından cezaevinde tutulan ve suçsuz olduğu anlaşılan 82 yaşındaki ağır hasta Mehmet Emin Özkan'ın tahliye edilmemesini Adalet Bakanı'na sordu.

'24 yıldır tutuklu olan 82 yaşındaki Mehmet Emin Özkan Coronavirus döneminde niye bırakılmıyor'
11 Eylül 2020 Cuma 19:43

HDP  Batman Milletvekili Feleknas Uca, 82 yaşındaki ağır hasta Mehmet Emin Özkan'ın, Coronavirus tehdidine rağmen tahliye edilmemesi ve pandemi bahanesiyle hastaneye sevkinin gerçektirilmemesine ilişkin Adalet Bakanı Anbulhamit Gül'ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Milletvekili Uca önergesinde, Mehmet Emin Özkan'ın 24 yıldır suçsuz yere cezaevinde tutulduğunu hatırlatarak şunları söyledi: 

"Mehmet Emin Özkan, 82 yaşında olup, müebbet hapis cezasıyla yaklaşık 24 yıldır cezaevinde bulunmaktadır. Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 1993 yılında Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'a yönelik düzenlenen suikasttan sorumlu tutulan Özkan, 1996 yılında Mersin ilinde örgüte yardım etme suçundan yakalanmasına rağmen daha ek iddianameler ile delilsiz müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Bu olaylarla hiçbir bağlantısının olmadığı, suçsuz yere yaklaşık 23 yıldır içerde yattığı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının Bahtiyar Aydın dosyasının 20 yıllık zaman aşımına uğramaması için tekrar açılmasıyla, Aydın'ın JİTEM tarafından öldürüldüğü yıllar sonra anlaşıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame ile Mehmet Emin Özkan’ın ceza almasına gerekçe gösterilen Lice ilçesinin yakılması ve Bahtiyar Aydın’ın öldürülmesi iddiası ile Emekli Albay Eşref Hatipoğlu ile Yüzbaşı Tünay Yanardağ hakkında dava açıldı.

Dava İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ederken, suikastla bağlantısı olduğu iddiasıyla müebbet hapse çarptırılan Özkan'ın, dosyası 2013 yılında yeniden açıldı. Fakat geçen iki yıl süre zarfında ‘yetkili değiliz’ bahanesiyle Diyarbakır adliyesi ile Adana adliyesi arasında defalarca gidip gelen dosya açılıp yeniden yargılanmaya geçirilmedi.

Halen Adana Ağır 7. Ağır Ceza Mahkemesinde derdest olup yeniden yargılama kararının üzerinden yaklaşık 6 yıl geçmiş olmasına rağmen infaz durdurulmadığı için Mehmet Emin Özkan tahliye edilmemiştir. 

Mehmet Emin Özkan’ın, kalp, tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma ve görme eksikliği gibi çeşitli rahatsızlıkları mevcut. Yaşlı ve uzun süredir cezaevinin olağanüstü koşullarında yaşayan Özkan, yeme, içme giyinme, banyo, tıraş, tuvalet vb. ihtiyaçlarını tek başına giderememektedir.

Bu yüzden bakımsız ve bakılmaya muhtaç durumdadır. Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yüzde 87 vücut fonksiyon kaybının bulunduğuna dair ve ‘cezaevinde kalamaz’ raporu vermesine rağmen, İstanbul Adli Tıp Kurumuna götürüldü. Ancak yüzde 87 yatamaz raporuna rağmen cezaevinde kalabilir diye rapor vermiştir. Bu nedenle 19 Haziran 2019’da verdiğimiz önergeye gelen yanıtta sorularımızın cevapları bulunmamaktadır. O tarihten bu yana Mehmet Emin Özkan’ın durumu gittikçe ağırlaşmaktadır.

Koronavirüs sürecinde binlerce mahpus serbest bırakılmasına rağmen 82 yaşındaki hasta mahpus Özkan cezaevinde kalmaya devam etmektedir. Üstelik tansiyonu sürekli yükselmesine ve düşürülememesine rağmen pandemi bahanesiyle hastaneye nakli de gerçekleşmemektedir. Yakınları da kendisinden üç gündür yanıt alamamaktadırlar.

Bu bağlamda,

  1. Koronavirüsün 65 üzerindeki insanlarda ölümcül sonuçları olduğu bilinirken ve bu virüsten korunmanın tek yolu izolasyon iken 82 yaşındaki Mehmet Emin Özkan’ın cezaevinde yaşamını idame ettirebilme koşullarının yaratılmadığı ortadadır. Bu durumda elzem olan tahliye işlemi gerçekleştirilecek midir?
  2. Mehmet Emin Özkan’ın uzun süredir tansiyonu düşürülememekte ve KOVİD-19 nedeniyle hastane nakli de gerçekleşememektedir. Özkan’ın uygun şartlarda tedavi edilmesini sağlayacak bir yöntem mevcut mudur?
  3. Pandemi sürecinde yeterli besinin mahpuslara ulaştırılmadığı cezaevlerinde özel besine ihtiyaç duyan Mehmet Emin Özkan’ın ihtiyacı karşılanmakta mıdır?
  4. Yaklaşık 24 yıldır cezaevinde olan ve kalp, tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma ve görme eksikliği gibi çeşitli rahatsızlıkları mevcut olan Mehmet Emin Özkan’ın bu durumuna rağmen cezaevinde kalabilir raporu verilmesinin sebebi nedir?
  5. Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından yüzde 87 vücut fonksiyon kaybının bulunduğuna dair ve “cezaevinde kalamaz” verilen raporun, Adli Tıp Kurumu tarafından cezaevinde kalabilir diye sonuçlanması hangi gerekçeyle mümkün olmuştur?
  6. Şu an cezaevlerinde kaç hasta mahpus bulunmaktadır? Bu mahpuslardan kaçı ağır hasta? 2002’den bu yana cezaevlerinde kaç hasta mahpus yaşamını yitirmiştir? Bakanlığınızın hasta mahpuslar ile ilgili mevzuat değişikliğini öngören bir çalışması mevcut mudur?


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.