'101 Aksaçlı' imzacıları: HDP ülke demokrasisi için büyük fedakarlıklar yaptı, yanında olmak zorunluluk

'Bu saldırı sadece HDP'ye yönelik değil bütün muhalefete yapılmış çok ağır bir saldırıdır. Sadece HDP’nin yöneticilerine değil bütün demokratik güçlere yönelik bir aşağılamadır.'

'101 Aksaçlı' imzacıları: HDP ülke demokrasisi için büyük fedakarlıklar yaptı, yanında olmak zorunluluk
29 Eylül 2020 Salı 14:13

banner225

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2014 Kobane eylemlerini gerekçe göstererek 6 yıl sonra Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerine yönelik düzenlediği operasyona tepkiler dinmiyor. 21 Temmuz’da siyasetçi, gazeteci, yazar şair ve sanatçıların da olduğu “101 Aksaçlı” adıyla ülkedeki gidişata karşı mücadele çağrısı yapan imzacılardan Anavatan Partisi (ANAP) eski Milletvekili Abdulbaki Erdoğmuş, yazar Ahmet İnsel ve yazar Aydın Engin HDP’yle dayanışma mesajı verdi.

AYDIN ENGİN: HDP SEÇMENİ NE KADAR DİSİPLİNLİ OLDUĞUNU İSTANBUL SEÇİMLERİNDE GÖSTERDİ

Operasyonu olası bir seçime karşı HDP’yi devre dışı bırakma hamlesi olarak değerlendiren yazar Aydın Engin, “Ama nafile bir çabadır. HDP’li yöneticileri uyduruk gerekçelerle tutuklayıp içerde tutabilirler. Peki, HDP seçmenlerine ne yapacaklar? Bu sorunun cevabı ne yapsalar veremeyecekler. HDP seçmenleri özellikle İstanbul seçimlerinde ne kadar disiplinli bir seçmen olduğunu gösterdi. Dolayısıyla iktidarın bu çabaları nafile çabalardır. Olsa olsa iktidarlarını korumayı erteleyebilirler. Ama onu bile beceremeyeceklerdir” dedi.


İNSEL: BU BÜTÜN MUHALEFETE YAPILMIŞ ÇOK AĞIR BİR SALDIRI

Operasyonu, hem HDP’yi krimalize hem de AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yönetim tarzını bütün muhalefete empoze etme olarak ifade eden akademisyen Ahmet İnsel de “Bu saldırı sadece HDP'ye yönelik değil Türkiye’deki bütün muhalefete yapılmış çok ağır bir saldırıdır. Bunun böyle değerlendirilmesi gerekir. Sadece HDP’nin yöneticilerine değil bütün demokratik güçlerine yönelik bir aşağılamadır.  Bu saldırı böyle değerlendirilerek sahiplenmeli” diye belirtti.

ERDOĞMUŞ: HDP ÜLKENİN DEMOKRASİSİ İÇİN BÜYÜK FEDAKARLIKLAR YAPTI

Siyasetçi Abdulbaki Erdoğmuş ise operasyonu “Türkiye siyasetine yapılmış bir operasyon ve demokrasi kırıntılarını öldürücü bir darbe vurma teşebbüsü” olarak nitelendirirken, iktidarın iç ve dış siyasette güç kaybettikçe Kürtlere ve HDP’ye yönelik bu tarz operasyonlar düzenleyerek milliyetçi ve dinci kesimi konsolide ettiğini söyledi. Erdoğmuş, HDP’nin ülke demokrasi için büyük fedakarlıklar yaptığını bu nedenle HDP’ye yönelik bu operasyonun bütün muhalefete yapılmış gibi okunması gerektiğini dile getirdi.

‘BUGÜN İTİBARİYLE HDP’NİN YANINDA OLMAK ZORUNLULUKTUR’

“Aksaçlıların operasyona tavırları açık ve nettir. Bu operasyonuna karşı HDP ile dayanışma içerisindeyiz. Bu dayanışma demokrasi gereğidir” diyen Erdoğmuş, şöyle devam etti: “Makul sağduyu sahibi herkesin HDP’ye sahip çıkması gerekir. Bugün itibarıyla HDP’ye sahip çıkmak Türkiye siyasetine sahip çıkmak demektir. Bu particilik değil Türkiye siyasetini sahiplenmedir. Bugün itibarıyla HDP’nin yanında olmak zorunluluktur.”


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.