Yılmaz Güney Sineması süs havuzu yapılıyor

Önceki kayyum döneminde yıkılan Yılmaz Güney Sineması, yeni atanan kayyum tarafından süs havuzuna çevrilerek, Atatürk Parkı’na dahil edilecek

Yılmaz Güney Sineması süs havuzu yapılıyor
20 Eylül 2020 Pazar 12:58

Batman Belediyesi tarafından 2004 yılında Turgut Özal Bulvarı’nda kurulan, 2016’da atanan kayyum tarafından kapısına kilit vurulan ve 30 Ocak 2017’de elektrik kontağında çıktığı ileri süren bir yangında küle dönen Yılmaz Güney Sineması’nın yeri yeni kayyum tarafından süs havuzuna çevriliyor. Kentin simgesi haline gelen ve faaliyet gösterdiği 10 yıl içinde ucuz ve kaliteli hizmet sunan sinema, birçok festival, panel ve sergiye ev sahipliği yaptı.

Kent halkı ve siyasetçilerin “sinema olarak kalması” yönündeki talepleri kayyum tarafından görmezden gelindi. Kayyım yönetiminin “Cami mi, sinema salonu mu, yeşil alan mı” şeklinde daha önce yaptığı anket çalışması, kamuoyunda büyük tepki toplamıştı.

Seçim vaadiydi

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde Halkların Demokratik Partisi’nden eşbaşkanlığa seçilen Mehmet Demir ile Songül Korkmaz, Yılmaz Güney Sineması’nın daha modern halini halka sundu. Yüzde 66 oy oranıyla seçilen eşbaşkanlar ilk meclis toplantılarında sinemayı yerinde yapma kararı aldı. Kayyumun bıraktığı 307 Milyon TL tutarındaki borç nedeniyle sinemanın planlaması 2020’ye bırakılırken, 23 Mart 2020 tarihinde atanan yeni kayyımla proje tekrar rafa kaldırıldı. Sinemanın kurulu bulunduğu arazi uzun bir süre çitlerle çevrili durumdaydı.

Borular döşendi

Son birkaç gün içinde çitler kaldırılırken, alanın Atatürk Parkı’na dahil edilmek istendiği belirtiliyor. Belediye kaynaklarından edinilen bilgiye göre, sinemanın bulunduğu alan parka dahil edilerek süs havuzunu yapılacak. Bu kapsamda kazı çalışmaları başlatılan alanda su boruları döşenmeye başlandı.

Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı’na konuşa görevden alınan Belediye Eşbaşkanı Songül Kormaz, “Yılmaz Güney Sineması sadece bir salon değil kent ile özdeşleşen bir alandır. O yüzden oranın yapılması için çalışma başlattık. Kurumlarda devamlılık esastır ve yüzden sinemanın yeniden inşa edilmesi gerekiyor” dedi.

Kaynak: MA / Metin Yoksu


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.