Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kadınların eylemiyle başladı

14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başladı. Yoğun ilgi gösterilen festivalde kadınlar, kadın şiddetine dikkat çekmek için ses çıkarma eylemi yaptı.

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kadınların eylemiyle başladı
14 Kasım 2019 Perşembe 23:23

banner225

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali'nin 14’üncüsün startı Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı'nda verildi. Üç gün sürecek olan festivalin açılışına ilde bulunan birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin yani sıra festivalde gösterilecek olan 'Misafir' filminin yönetmeni Andaç Haznedaroğlu ve Kürt müzisyen Rewşan Çeliker katıldı.

Yoğun ilgi ile karşılanan festivalde konuşan Andaç Haznedaroğlu, yönetmenliğini yaptığı filmin çekim aşamalarını ve ülkede mülteci olmanın yaşam zorluklarını aktardı. Yaptığı filmin Suriye'deki savaştan kaçan halkın ilk belge niteliğindeki film olduğunun altını çizen Haznedaroğlu, filmi zorlu koşullar altında yaklaşık 5 yıl içerisinde tamamladığını dile getirdi.

KADIN ŞİDDETİNE KARŞI 'SES ÇIKARMA' EYLEMİ

Konuşmanın ardından 'Misafir' filmi izleyiciler tarafından izlendi. Film gösterimi devam ederken, etkinliğe bir süreliğine ara veren kadınlar son dönemde kadın şiddetini protesto ederek ses çıkarma eylemi yaptı.

Etkinlik filmden sonra müzisyen Rewşan Çeliker'in sahne alması ile son buldu. (M.A)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.