‘Kurtuluş Kendini Anlatıyor’ serisinin 5’inci ve 6’ncı kitabı çıktı

Sözlü tarih çalışmasının ürünü olan “Kurtuluş Kendini Anlatıyor” serisinin 5’incisi "Seksiyon" ve 6'ncısı, "Sevdaların Yangınından Geçtik" kitapları raflardaki yerini aldı.

‘Kurtuluş Kendini Anlatıyor’ serisinin 5’inci ve 6’ncı kitabı çıktı
05 Kasım 2018 Pazartesi 17:20

“Kurtuluş Kendini Anlatıyor” serisinin beşinci ve altıncı kitabı, Dipnot Yayınları’ndan çıktı. Kolektif bir çalışmanın ürünü olan kitabın çalışmaları yaklaşık 10 yıl önce Sosyal Dayanışma ve İletişim Derneği (SODİD) tarafından başlatıldı. 

Sözlü tarih çalışmasının ürünü olarak şimdiye kadar “Kurtuluş Kendini Anlatıyor” serisinin 1, 2, 3 ve 4’üncü kitapları yayınlanmıştı. 2016’da ilk iki seri olan "Kurtuluş Kendini Anlatıyor – Kurucular I ve II”, 2017'de ise "Fırtınalı Bir Denizdir İçimiz" ve "Daha Dinmiş Değil Fırtına" kitapları okuyucuyla buluştu. Şimdiyse, “Kurtuluş Kendini Anlatıyor” serisinin 5’incisi "Seksiyon" ve 6'ncısı "Sevdaların Yangınından Geçtik" kitapları raflarda yerini almaya başladı. 

'ANADİLİNDE YAYINLAR ÇIKARILMASI’ 

“Seksiyon” kitabında yer alan tanıtımda, “Kürdistan’daki siyasi ilişkilerin, yerel örgütlenmelerinin bölge çağında merkezi ve ‘ayrı bir parti gibi’ örgütlenmesini öngören bu yapı ayrıca ve özel bir kitapla ele alınmayı gerektirmektedir. İşçi sınıfı hareketiyle ulusal hareketin ortak örgütlenme ve mücadelesinin savunulması Kürdistanlı sosyalistlerin ‘Seksiyon’ olarak örgütlenmesine ve bölgeye özgü, özel politikalar uygulanmasına, anadilinde yayınlar çıkarmasına engel değildir” denildi. 

KİTABIN TANITIMINDAN 

"Sevdaların Yangınından Geçtik” kitabının tanıtımında ise, “Kurtuluş Hareketi’nin ‘siyasi kadroları’ olarak nitelendirilebilecek ve il komitelerinde veya daha alt örgütlerde bulunan ve bu militanlar siyasi örgütlemeye, devrimci mücadeleye ve ilişkilere ‘daha aşağıdan’ ama daha sahici, daha somut bir yaklaşım ortaya koyuyor. Her birinin kendi hayat hikayesi… Bu anlatımlarda, dönemin devrimci mücadelesinin nitelik ve niceliği ile birlikte devrimci militanın kimliği, nasıl yaşadığı, mücadele ettiği ve öldüğü veya tesadüfen ölmediğine tanıklık edeceksiniz. O günlerin tarihi, yaşayanların ve eyleyenlerin ağzından aktarılan gerçek yaşam hikayelerinden somutlaşıyor” sözlerine yer verildi. 

YENİ KİTAPLAR GELİYOR 

Şu ana kadar yayınlanan kitapların devamının geleceğine dair bilgi veren SODİD Başkanı Korkut Akın, “Yolu Kurtuluş'tan Geçen Kadınlar" adıyla kadın örgütlenmesi çalışmalarının da yakında çıkacağını söyledi. Akın, “Kurtuluş grubunun etkin örgütlü bulunduğu Karadeniz, Akdeniz ve demokratik kitle örgütlerindeki (TÖB-DER, TMMOB, Tabipler Odası, DİSK ve diğer sendikalar vb.) Kurtuluşçular (bu kitapların adları belirlenmedi daha) kitapları hazırlanıyor. Koşullar el verdiği ölçüde bu sözlü tarih çalışması sürdürülecek, yaygınlaştırılacaktır” diye belirtti. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.