Kitabı çıkan HDP'li vekil okurları ile söyleşide buluştu

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Kadıköy’de düzenlenen söyleşide “Yol Cümleden Uludur” kitabını okurları için imzaladı.

Kitabı çıkan HDP'li vekil okurları ile söyleşide buluştu
15 Mart 2020 Pazar 19:00

banner255

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, kısa bir süre önce yayınlanan “Yol Cümleden Uludur” kitabının tanıtımı için Kadıköy’deki Yayıncılar Kooperatifi  (Yaykoop) Temsilciliği’nde düzenlenen söyleşiye katıldı. 

Çok sayıda okurun katıldığı söyleşide konuşan Bülbül, yoğun siyasal faaliyetlere rağmen edebi, sanatsal çalışmalardan kopmadığını dile getirdi. Kaleme aldığı kitabın iki ve üçüncü ciltlerini hazırlama çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Bülbül, Alevi kültürünün tarihsel süreçte yarattığı zenginlikleri ve toplumsal anlamlar üzerinde durdu. 

Bülbül, Alevi kültürünün son 500 yılda en kötü, üretimden ve yaratımdan en kopuk dönemi yaşadığını söyledi.

‘ALEVİLİK HALEN YASAK’

1925'te kabul edilen Tekke ve Zaviye Kanunu’ndan beri Türkiye’de Aleviliğin yasaklı olduğunu ifade eden Bülbül, asimilasyon, inkar ve imha süreçleriyle beraber Aleviliğin yaşadığı tahribatları anlattı. Alevi kültürünün yeniden yaratım sürecine girmesi gerektiğinin altını çizen Bülbül, “Sadece eskiye ait eserler icra ederek kültür gelişmez. Eskiyi icra etmek onun yaşamasını sağlar ama yeni eserler yaratmak kültürü daha güçlü kılar” ifadelerini kullandı.

Söyleşi, Bülbül’ün okurları için kitabını imzalamasıyla son buldu.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.