Ahmet Güneştekin’in 'Hafıza Odası' sergisi erken bitti

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ahmet Güneştekin’in Diyarbakır'daki 'Hafıza Odası' sergisini erken sonlandırdı.

Ahmet Güneştekin’in 'Hafıza Odası' sergisi erken bitti
15 Aralık 2021 Çarşamba 16:26

Sanatçı Ahmet Güneştekin’in ekim ayında Diyarbakır’da açtığı "Hafıza Odası" sergisi, 30 Aralık’a kadar verilen sürenin bitmesine 15 gün kala Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talebiyle sonlandırılıyor. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Güneştekin, “Bu ülkede maalesef henüz bir kültür sanat politikası oluşmadı” dedi.

Güneştekin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Daha önce 30 Aralık’ta biteceğini duyurduğumuz 'Hafıza Odası' sergimiz TC Kültür Bakanlığı’nın talebi üzerine bugün itibariyle sonlandırılıyor. Bilindiği gibi Keçi Burcu olarak bilinen tarihi yapı Diyarbakır Ticaret Odası’na tahsis edilmiş olup, bu yıl sanat aktivitelerinin ilkini ‘Hafıza Odası’ ile başlayıp kültür-sanat etkinliklerinin tüm hızıyla devam etmesi amaçlanmıştı.

Sergimiz hafta içi 5-7 bin, hafta sonları ise 15-17 bin ziyaretçi ile dünya sanat tarihinin en çok ziyaret edilen sergileri arasına girerek kültür sanat hayatına büyük katkısı olmuştur. Her seferinde içten bir üzüntüyle ifade ettim: Bu ülkede maalesef henüz bir kültür-sanat politikası oluşmadı. Sergi süresinin bitmesine sadece 15 gün kala sergiyi sonlandırma direktifi tezimi doğrulamıştır. Bu da beni ayrıca çok üzmüştür.

Bilindiği gibi sergi çok eleştiri aldı ama bir o kadar da övgü aldı. Olumlu ve olumsuz eleştiriler kişisel hafızamda kayıt altında. Başta Diyarbakır Ticaret Odası’nın bütün yönetimine, sanatıma inanan, yanımda durup ilgi gösteren, destek olan, yaptıklarıma inanan herkese çok teşekkür etmeyi borç bilirim. Unutmayalım ki, sanat içinde halk varsa anlamlıdır."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.