15 Mayıs’ın ‘Kürt Dil Bayramı’ olması için kanun teklifi

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, 15 Mayıs gününün “Kürt Dil Bayramı Günü” olarak kabul edilmesi için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.

15 Mayıs’ın ‘Kürt Dil Bayramı’ olması için kanun teklifi
15 Mayıs 2020 Cuma 21:26

banner225

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Kürt dilbilimci Celadet Alî Bedirxan’ın Suriye’nin başkenti Şam’da Hawar dergisini çıkardığı 15 Mayıs gününün, “Kürt Dil Bayramı Günü” olarak kabul edilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) başkanliği’na kanun teklifi verdi.

Teklifin gerekçesinde, dilin, bir ulusun, bir halkın tanımlanmasında ve bireylerin kendilerini ifade etmelerinde temel bir unsur olduğuna dikkat çekilerek, Kürt halkının etnik ve kültürel kimliğine yönelik baskı ve yasakların son bulması adına 15 Mayıs gününün 'Kürt Dil Bayramı' olarak kabul edilmesini istendi.

'EN BÜYÜK İNSAN HAKKI İHLALİDİR'

Kürt halkına uygulanan baskı ve yasak politikalarıyla, Kürtlerin dili, tarihsel birikimleri ve kültürel miraslarının yok sayıldığına dikkat çekilen kanun teklifinde, “Günümüze kadar devam eden bu politikaları halihazırda mevcut siyasi iktidar üstlenmektedir. Ne var ki 1991 yılında dil yasağı kaldırılmasına rağmen Kürtçe başta olmak üzere Türkçe dışındaki dillerin kamuda kullanımının önü açılmayarak, Kürt diline ilişkin birçok kurum, enstitü, kreş, okul, gazete ve TV kanalı 2016’da ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan KHK’larla kapatılmıştır. Dünyanın farklı yerlerine dağılmış insanlarıyla; zengin kültür, dil ve lehçeleriyle ve 50 milyona yaklaşan nüfusuyla kürt halkının 21. Yüzyılda kendi ülkelerinde, kendi dilini, özgürce kullanamaması, kamusal alanda yasaklanması hiç şüphesiz zulümdür. En büyük insan hakkı ihlalidir. Oysa dil, toplumları geliştiren ve birleştiren,  istikrarı sağlayan, Çoğulcu ve demokratik bir toplumun, en önemli unsuru olmaktadır. Bu nedenle, Kürtlerin hukuk, adalet, sağlık, eğitim ve daha birçok alanda etnik kimliğiyle "Kürt" olarak, yer alması gerekmektedir” denildi.

Teklifte, 15 Mayıs gününün Kürtler tarafından 2006 yılından bu yana “Kürt Dil Bayramı” olarak kutlandığı anımsatılarak, “Çok kültürlü, çok dilli, eşit, istikrarlı, barış içinde yaşayabilen demokratik bir toplum için Kürt halkının etnik ve kültürel kimliğine yönelik baskı ve yasakların son bulması adına 15 mayıs Kürt dil bayramı günü olarak kabul edilmesi oldukça önem arz etmektedir” ifadeleri kullanıldı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.